facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Üroloji Nedir Hangi Hastalıkları Bakar?
Üroloji Nedir Hangi Hastalıkları Bakar?

Üroloji Nedir Hangi Hastalıkları Bakar?

Üroloji Nedir

Üroloji, her yaştan insanda, kadın ve erkeklerde meydana gelen idrar yolları hastalıkları ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Halk arasında bevliye olarakta bilinmektedir. Üroloji uzmanları, başta böbrekler olmak üzere, mesane, üreterler ve üretra olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli rol oynarlar. Buna ek olarak erkeklerde prostat hastalıkları, penis hastalıkları, testis torbası sorunları ve testis hastalıklarının tanı ve tedavisinde de hizmet vermektedir. Kişilerde görülen ürolojik sorunlar, bir hayli önemli olduğu için alanında uzman ve deneyimli doktorlardan hizmet alınması gerekir. Peki üroloji hangi hastalıklara bakar?

Cerrahi bir uzmanlık alanı olan üroloji, ameliyat, pediatri ve jinekoloji gibi alanlarda da bilgi ve deneyime sahiptir. Üroloji doktorlarının, görevleri oldukça fazladır. Çünkü kişilerde oluşan ürolojik sorunlar çok fazla çeşitlilikte olabiliyor. Dolayısı ile uzmanlar karşılaştıkları, klinik problemlere karşı donanımlı olmalıdır.

Üroloji Hangi Hastalıklara Bakar

 • Varikosel

Testisleri tutan deri torbası içinde bulunan damarların genişlemesi hastalığıdır. Bacalarda görülen varisli damarlara benzemektedir.

Detaylı bilgi için: Varikosel Nedir ?

 • Ağrılı mesane sendromu

İnterstisyel sistit olarak adlandırılmaktadır. Mesanede enfeksiyon belirtisi yoktur. Ama mesane duvarında iltihap ve tahriş meydana gelir. Belirtisi ise sık sık ve az miktarda idrar gelmesi, idrar yaparken yanma ve acıma hissinin ortaya çıkmasıdır.

 • Altını ıslatma problemi

Altını ıslatma sorunu, bir genetik problem olabileceği gibi çeşitli mesane hastalıkları nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilir. Sorunun neden dolayı kaynaklandığını anlamak için detaylı testlerin yapılması gerekmektedir.

 • Doğum öncesi hidronefroz

Doğum öncesi hidronefroz; anne karnındaki bebeğe ultrason ile bakıldığında bebeğin, böbreklerinde bulunan kaliksler yani toplayıcı kese olarak adlandırılan kısımların genişleme görülmesine denilir. Pelvis bölgesindeki genişleme olarak bilinmektedir. Gerekli tedaviler için alanında uzman bir hekimden destek alınması uygun olacaktır.

 • Aşırı aktif mesane

Aşırı aktif mesane sendromu, gün içinde veya geceleri uyurken sık sık idrar gelme durumudur. İdrar geldiğinde bu sorunu yaşayan pek çok kişi aynı zamanda üzerine idrar kaçırma sorunları ile de karşı karşıya kalmaktadır. İdrar aşırı şekilde sıkça gelir ama idrar miktarı da bir hayli azdır.

 • Balanit ( penis başı iltihabı )

Balanit, yani penis başı iltihabı daha çok sünnet olmamış kişilerde ortaya çıkmaktadır. Sünnet olmamış yetişkinlerde görülebildiği gibi yine henüz sünnet olmamış çocuklarda ve bebeklerde de görülebilmektedir. Penis başı iltihabının belirtileri ise penis başında şişlik, kızarıklık, acı ve akıntı görülmesidir.

 • Balanopostit (penis başı ve sünnet derisinin iltihabı)

Balanopostit yani sünnet derisinin iltihabı, sünnet olmamış erkeklerde ve erkek çocuklarında görülen bir durumdur. Pişik benzeri şekilde ortaya çıktığı gibi sadece sünnet derisi adı verilen bölgede kızarıklık, şişlik ve tahriş gibi çeşitli rahatsızlıklar ile kendini göstermektedir. Tedavisi ise krem ve lokal bakımlar ile hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

 • Balayı empotansı ( gerdek gecesi empotansı)

Balayı empotansı yani gerdek gecesi empotansı, en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Erkeklerde sertleşme sorunları ile ortaya çıkar ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Balayı empotansı cinsel birleşmenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur.

 • Boşalma (ejekülasyon) bozuklukları

Boşalma yani ejekülasyon bozuklukları erkeklerde en sık görülen sorunların başında gelir. Farklı fiziksel hastalıklardan ortaya çıkar. Bazı erkeklerde olması gerektiğinden daha önce boşalma veya çok boşalma, hiç boşalamama gibi bir sorundur. Tedavisi için mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 • Böbrek kisti

Böbrek kisti, erken müdahale edilmediğinde diğer organlara ve dokulara zarar verici boyuta ulaşabilir. En çok görülen belirtileri ise; idrarda kan, idrar yaparken yanma ve acı duyma hissi, sık sık idrara çıkma, böbreklerde ağrı olarak görülür. Böyle bir durumda hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

 • Böbrek kanseri

Üroloji bölümünün ilgilendiği hastalıklardan biri de böbrek kanseridir. Böbrek kanserinin erken tanı ve teşhisi son derece önemlidir. Belirtileri ise; kişide kansızlık, gün içinde yorgunluk ve halsizlik hissinin ortaya çıkması, bel ağrısı ve ateş olarak görülür. Böbrek kanseri görüldüğünde üroloji doktorundan destek alınması son derece önemli bir konudur.

 • Böbrek çıkım darlığı

Anne karnında fark edilmeyen bir hastalıktır. Sık sık  yaşanan idrar yolu enfeksiyonları ve yüksek ateşle kendini gösterir. Ayrıca idrarda yanma, böğür ağrısı, karın bölgesinde şişlik ve sürekli kendini tekrarlayan ağrılarla belirtilerini gösterir.

 • Böbrek iltihabı

Böbrek iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. En sık görülen belirtiler ise; idrarda ağır ve kötü bir koku, sürekli böbrek bölgesinde ağrı, kusma, mide bulantısı, sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma hissinin görülmesidir.

 • Böbrek taşları

Vücuda fazla gelen bir takım minerallerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görülür. Tedavisi yapılır, ama sık sık kendini yeniden tekrarlar.  Yetişkin bireylerde yaygın olarak görülen böbrek hastalıklarından biridir.

Detaylı bilgi için : Böbrek taşı

 • Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği ülkemizde sık görülen hastalıkların başında gelir. Böbreklerin vücuttaki toksinleri yeterince temizleyememesi sonucunda ortaya çıkar. Hemen tedavi edilmez ise sorun daha fazla artarak, kişinin hayatını tehlikeye atabilir.

 • Erkek cinsel fonksiyon bozuklukları

Ereklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Cinsel yaşamda penis bölgesinin yeterli sertliğe ulaşmaması, cinsel ilişkiyi devam ettirememesi veya erken boşlama gibi çeşitleri mevcuttur.

 • Kadın cinsel fonksiyon bozuklukları

Kadın cinsel fonksiyon bozuklukları, daha çok evliliğin ilk zamanlarında ortaya çıkar. Çoğunlukla psikolojik olduğu düşünülse de fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi gerektiren hastalıklardan biridir.

 • Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınların vajina bölgelerinde bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasından dolayı cinsel isteksizlik durumları görülebilir. Bununla beraber, vajina florasının bozulması veya idrar yolu iltihaplanması gibi pek çok nedenden dolayı görülebilir.

 • Erkeklerde cinsel isteksizlik

Erkeklerde cinsel isteksizlik, erkeklerin penis bölgelerinde yeteri kadar sertliğin meydana gelmemesi durumudur. Öte yandan gerektiğinden daha erken boşlama veya çok geç boşalma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık mevcuttur. Bu tür hastalıkların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Özellikle birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye giren kişilerde bu tür hastalıklar daha fazla görülür. Halk arasında bel soğukluğu olarak adlandırılan gonore, uçuk, mantar ve hpv virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelmektedir.

 • Çocuk hidroseli ( su fıtığı )

Su fıtığı yani çocuk hidroseli, yeni doğan erkek bebeklerde sıklıkla görülen hastalıklardan biridir. Bir kasık kanalı patolojisi olan bu hastalık şişlik ile kendini göstermektedir.

 • Çocuk taş hastalıkları

Yetişkinlerde daha sık görülen taş hastalıkları çocukluk dönemlerinde de görülür. Ama yetişkinlerde kendini belli eden hastalık belirtileri çocuklarda görülmeyebilir. Dolayısı ile hemen tedavi edilmesinde fayda vardır.

 • Çocuklarda idrar tutma

Çocuklarda idrar tutamama sorunlarının farklı nedenleri mevcuttur. Bu nedenle ilk olarak kesinlikle doktor muayenesi gerektiren bir durumdur. Mesane çıkışı ile ve kasların durumu çalışma durumu ile alakalı bir rahatsızlıktır. Kolay ve kısa sürede tedavisi yapılır.

 • Epididimit ( Sperm kanalı iltihabı )

Sperm kanalı iltihabı, epididimit bölgesinde yaşanan iltihaplanma sorunudur. Tüplerin bakteriler ile dolması, meninin kanlı ve daha koyu renkte gelmesine neden olur. Bir üroloji doktorundan destek alınması gerekir.

İlginizi çekebilir : Sperm kanalı tıkanıklığı

 • Sertleşme bozukluğu

Sertleşme bozukluğu, erkeklerde daha ileriki yaşlarda görülmektedir. Penis bölgesindeki damarların daralması ve kan akışının yeteri kadar hızlı olmaması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilirken, daha farklı nedenlerden de ortaya çıkabilir.

 • Erkek genital problemleri

Erkeklerde ortaya çıkan genital sorunlar, hem cinsel yaşamı olumsuz olarak etkiler hem de günlük yaşamı olumsuz bir yönde etkiler. Bu tür sorunların çeşitli nedenleri de mevcuttur. Üroloji doktoru ile tedavi edilmesi gerekir.

 • Erkek kısırlığı

Erkek kısırlığı üroloji doktorlarının alanına girmektedir. Kısırlık için pek çok neden mevcuttur. Örneğin sperm miktarının yetersizliği veya sperm kalitesinin düşük olması gibi söylemek mümkündür.

 • Erkeklerde idrar kaçırma

Erkeklerde idrar kaçırma ileri yaşlarda görülen bir durumdur. Prostat kaynaklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilirken, idrar yolu enfeksiyonlarına ve diğer farklı nedenlere bağlı olarak ta ortaya çıkabilir. İlaç tedavileri sayesinde tüm bu sorunlar tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Detaylı Bilgi İçin : Erkeklerde idrar kaçırma

 • Kadınlarda idrar kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma daha çok doğum sonrasında genital bölgenin kendini toparlayamaması sonucu veya ilerleyen yaşlarda vajina kaslarının zayıflaması nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Konuşurken, öksürürken veya hapşırırken daha çok kendini gösteren bir durumdur.

Detaylı bilgi için : Kadınlarda idrar kaçırma

 • Genital siğil

Daha çok kadınlarda görülen genital siğil, günlük yaşamı ve cinsel yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Genital siğil diğer bölgelere atlamadan hemen tedavisi yapılmalıdır. Lazer tedavisi bu konuda en sık yapılan işlemlerden biridir.

 • Gece işemesi

Gece işemesi idrar yollarında yaşanan bir soruna bağlı olarak ortaya çıkabilirken ayrıca, kaslarda yaşanan bir takım hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilaç tedavisi görülmesi gerekmektedir.

 • Gömük penis

Doğuştan veya sonradan olan bir durumdur. Penisin üst kısmında yer alan bölgenin fazla yağlanması nedeni ile ortaya çıkar.

 • Hatalı sünnet

Hatalı sünnet, penis başındaki derinin fazla kesilmesi ile ortaya çıkan sorunlardan biridir. Bu durumda idrar kanalına zarar verilmesi ile kişilerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Hatalı sünnetin çıkardığı en büyük sorun penis boyunun uzamamasıdır.

 • Hidronefroz ( Böbrek şişmesi)

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Böbrek şişmesi tek böbreğin veya her iki böbreğin de birden büyümesi durumudur. Anne karnında oluşursa ultrason ile görüntülenebilir. Tedavisinin kesinlikle aksatılmaması gerekir.

 • Hipospadias ( Yarım sünnet )

Prepusium yani sünnet derisinin penis başında olmaması durumudur. Yarım sünnet sorunu olan kişiler idrar kanalındaki düzensizlik nedeni ile ayaklara doğru idrarını yapabilirler. Doğuştan gelen bir sorundur.

 • İdrar yolları iltihabı

İdrar yolu iltihabı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. İdrarı yaparken acı, yanma veya kanlı idrar şeklinde sorunların ortaya çıkmasına neden olur. İdrar yolu iltihaplanması zaman zaman görülebileceği gibi bazı kişilerde kronik bir sorun olarak ta ortaya çıkar. Özellikle hamilelik döneminde bu problem daha fazla artmaktadır.

 • İdrar kesesi sarkması ( Sistosel)

İdrar kesesi sarkması yani sistosel, idrar kesesinin vajina bölgesinde şişmesi durumudur. Kadınlar ağır kaldırdıklarında veya sık sık öksürdüklerinde idrar torbasını elleri ile hissedebilirler. Tedavisi için ise bir üroloji doktorundan destek alınması gerekir.

 • İdrar yaparken yanma

İdrar yaparken yanma kadın ve erkeklerde görülür. Kadınlarda idrar yanması, enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar. Erkeklerde ise penis ucu iltihaplanması veya prostat hastalığı gibi problemler nedeni hastalıklar nedeni ile oluşmaktadır. Günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Önlem alınmaz ise zamanla diğer organların sağlığını da etkiler.

 • İdrar yolu tıkanıklığı

İdrar yolu tıkanıklığı kadınlarda ürolojik kanser türlerinden biridir. Erkeklerde ise prostat kanseri olarak bilinir. İdrar yolu tıkanıklığı, tek taraflı ortaya çıkabilirken, çift taraflı olarak ta ortaya çıkabiliyor. Öte yandan, idrar yolu tıkanıklığı tam veya yarım şekilde kendini gösterir.

 • Kısırlık ( İnfertilite)

Üroloji dalının ilgilendiği sorunlardan biri de kısırlıktır. Hem erkeklerde hem de bayanlarda kısırlık son dönemlerde daha fazla artmıştır. Kısırlık nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle sorunun neden dolayı kaynaklandığını anlamak için çeşitli testlerin yapılması şarttır.

 • İnmemiş testis

Yeni doğan erkek bebeklerinde testislerin 28. Haftada tamamen yerine oturmuş olması gerekir. Ama bazı bebeklerde testisler tam olarak yerine oturamayabilir. Bu genelde tek taraflı olarak, görülür. Ama bazı kişilerde  iki taraflı da inmemiş testis sorunları görülmektedir.

 • İşeme bozuklukları

İşeme bozuklukları erkek ve kadın metabolizmasına göre değişiklik göstermektedir. Erkeklerde daha çok prostat ve yarım sünnet gibi çeşitli sorunlar nedeni ile görülmektedir. Kadınlarda ise doğum sonrası ortaya çıkabileceği gibi vajina bölgesindeki bazı hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkar.

 • Kanlı idrar

Kanlı idrar böbreklerde oluşan bir takım hastalıkların sonucunda görülmektedir. Ayrıca erkeklerde hafif prostat veya prostat kanseri, penis başı iltihaplanması gibi hastalıkların birer yansımasıdır. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 • Küçük penis

Yarım sünnet ya da yanlış sünnet sonucunda küçük penis problemleri sıklıkla görülmektedir. Bir kişiye küçük penis teşhisi konulmadan önce ölçümü yapılır. Penis boyu 7 cm den daha küçük olan kişiler için küçük penis sorunu vardır demek doğru olur.

 • Makat sarkması

Fazla kilolar nedeni ile veya çok fazla ağır kaldırmak nedeni ile makat sarkmaları görülür. Özellikle 50 yaşından sonraki kişilerde makat sarkması daha fazla ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda ise üroloji doktorundan destek alınması gerekir.

 • Megaüreter

Megaüreter, Genişlemiş idrar tüpüdür. Kişilerde tek taraflı ortaya çıkabileceği gibi iki taraflı da ortaya çıkabilmektedir.

 • Mesane kanseri

Mesane kanseri, ateş, kanlı idrar, mesane bölgesinde ağrı ve karın bölgesindeki sürekli ağrılar ile kendini belli eder. Kanser türünde  önemli olan konu teşhisin erken konulabilmesidir. İlerleyen dönemlerde tedavisi daha güç bir hal alır.

 • Mesane taşı

Mesane bölgesinde veya idrar tüpleri içinde oluşan taşlardır. İdrar yaparken zorlanma, sık sık idrara çıkma ağrı ve acı gibi hayatı olumsuz derecede etkileyecek şekilde kendini belli eder. Çocuklarda, kadınlarda, erkeklerde ve yetişkinlerde görülebilmektedir.

 • Penis eğriliği

Penis eğriliği ereksiyon halindeyken belli olur. Düz bir şekilde olması gereken penis sağa, sola veya arkaya, öne doğru eğikse bu penis eğriliği sorunudur. Üroloji alanında mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıkların başında gelir.

 • Penis kanseri

Penis bölgesinde oluşan kanser türüdür. Daha çok 50li yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Penis kanserinde en önemli konu erken teşhis ve tedavidir. Bu nedenle erkeklerin penis kanserine daha erken müdahale edilmesi için rutin olarak üroloji doktoruna muayene olunması gerekir.

 • Mesane küçülmesi

Mesane küçülmesi kişilerde büyük sorunlara neden olabilmektedir. İdrar sorunlarını beraberinde getirirken bir an önce tedavi edilmesi gereken hastalıkların başında gelir.

 • Penis kırılması

Penis kırılması daha çok penisin ereksiyon halindeyken meydana gelen sorunlardan biridir. Tıp dilinde penis fraktürü olarak adlandırılmakta. Künt travma nedeni ile korpus kevernosumlarında yırtılma meydana gelir. Bu durumda bölge kan ile dolarak pıhtılaşmaya neden olur.

 • Perkütan cerrahi

Ürolojide kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. İç organlara, direk bir kesi açılmadan iğne ile yapılan müdahale olarak bilinmektedir.

 • Penis yaralanması

Penis yaralanması, çeşitli kazalar nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Ürolojinin ilgilendiği hastalıklardan biridir. Peniste meydana gelen yaraların derecesine göre cerrahi müdahale yapılmaktadır.

 • Prostat büyümesi

Prostat büyümesi, ilerleyen yaşlarda nerede ise tüm erkeklerde görülen sağlık sorunlarından biridir. Cerrahi müdahale gerektiği gibi ilaç tedavisi ile de kontrol altına alınabiliyor. Prostat büyümesi için tedavi görülmediği takdirde kanser gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

 • Rektum sarkması

Rektum sarkması, kalın bağırsakta ortaya çıkar. Makkattan dışarıya sarkan kalın bağırsak, dışkı yapmada zorluk ve çeşitli sindirim bozukluklarını da beraberinde getirmektedir. Erkek ve bayanlarda sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesidir.

 • Sperm sayısında azalma

Erkeklerde kısırlık sorunlarının nedenlerinden biri de sperm sayısında azalma olarak bilinmektedir. Genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi çok soğuk ortamlarda sürekli olarak yaşamını sürdüren kişilerde de görülmektedir.

 • Sünnet

Üroloji biliminin ilgilendiği konulardan biri de sünnettir. Bebeklerde ve çocuklarda doğru sünnet için bir ürologdan destek alınması gerekir. Ayrıca yarım sünnet veya sünnet derisinde oluşan problemler için de üroloji bilimi ilgilenmektedir.

 • Tembel mesane

Tembel mesane adından da anlaşılabileceği gibi idrara az çıkma durumudur. Daha çok çocuklarda görülmektedir. Sağlıklı bir insan sabah uyandığında sıkışma hisseder ve idrarını yapar. Tembel mesane sorununda kişiler sıkışma hissetmez. Genelde idrarın dışarıya istemsizce taşması ile kendini gösterir.

 • Testis iltihabı

Testis iltihabı erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Testislerin her ikisinde iltihaplanma yaşanabileceği gibi tek taraflı da iltihaplanma sorunları ortaya çıkmaktadır. Hemen tedavi edilmesi gerekir.

 • Testis kanseri

Testis kanseri erkeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Üroloji biliminin ilgilendiği hastalıklardan biridir. Testislerinde sorunlar yaşayan kişilerde daha sık görülen bir durumdur. Öte yandan yaş ilerlemesine bağlı olarak ta sıklıkla görülmektedir.

 • Testis burkulması

Testis burkulması, diğer adı ile testis torsiyonu, testis bölgesine kan gitmeme durumudur. Kendini çeşitli ağrılar ile gösterir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmesi şarttır.

 • Utangaç testis

Utangaç testis, halk arasında yoyo testis veya kaçan testis olarak ta adlandırılmaktadır. Testislerin yukarıya çıkması durumudur. El ile aşağıya çekildiğinde bir zorlama olmadan aşağıya gelir. Yaklaşık on dakika içinde yine yukarıya çıkar.

 • Kanda üre yüksekliği

Kanda üre yüksekliği, böbreklerin gereği kadar çalışmaması durumudur. Başta idrar yolu enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi daha pek çok faktör nedeni ile de ortaya çıkar. Normal şartlarda kanda bulunan üre değerinin 7 ila 20 mg olması gerekir. Daha yüksek değerlerde çıktığında ise kanda üre yüksekliği problemleri görülmektedir.

 • Çocuklarda kaka kaçırma

Çocuklarda kaka kaçırma görüldüğü zaman hemen bir uzmandan destek alınması gerekir. Rektum kaka ile dolduğu zaman sert olan kakanın etrafından sıvı veya yumuşak olan kaka dışarıya kaçar. Bu durum çocukları fizyolojik ve psikolojik şekilde etkilemektedir.


Sizler için şehirlere göre üroloji doktorları listesini hazırladık. İstanbul üroloji , Ankara üroloji , İzmir üroloji , Bursa üroloji , Antalya üroloji doktorları listesini inceleyin. Yorumları okuyup, hemen randevu alın.


https://doktorbilgini.com/prostat-kanseri-nedir/
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers