facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Sarı Meni ( Sperm ) Rengi Neden Olur?
Sarı Meni ( Sperm ) Rengi Neden Olur?

Sarı Meni ( Sperm ) Rengi Neden Olur?

Meni halk arasında ” sperm ” genelde beyazımsı gri renktedir. Aslında meni, spermi taşıyan jel kıvamında sıvıdır. Ancak meni (sprem) sarı renk olabilmektedir. Uzun süreli meninin ( spermin ) sarı renk gelmesi bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Sarı meni (sperm) nedenleri bilgisini vermeden önce meni hakkında biraz bilgi vermek isteriz.

Meni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Meni, erkeklerin boşalma sırasında yaydıkları jel kıvamında sıvıdır. Dişi yumurtanın döllenmesini sağlayan spermleri taşımaktadır.
  • Meni üretmekten ve meninin taşınmasını sağlamaktan bazı bezler ve üreme organı sorumludur.
  • Yukarıda belirtilen bazılarında bulunan işlev bozuklukları nedeni ile, spermin sarı ve koyu katı gelmesi oluşabilmektedir.
  • Renkli meni tedavisi için , altta yatan nedenlerin tespiti ve tedavisi önemlidir.
  • Sağlıklı meni rengi beyazımsı gri rentedir

Meni Renk Değişikliğinin Nedenleri

Meni, sperm ile beraber üreme organından gelen maddelerin, salgıların bütünüdür. Bu salgı alanlarında olan değişimler nedeni ile sarı sperm gelmesi oluşabilmektedir. Semen üretiminde aşağıdakiler sorumludur.

Testis ve Epididim: Testisler, sperm üretimini gerçekleştiren organdır. Epidim ise spermin taşınmasını sağlayan tüptür.

Seminal Vezüküller: Semenin önemli bir bölümünü semimnal vezüküller oluşturur. Bu bezler sperm ’e bezin sağlayan fruktoz üretir.

Prostat Bezi: Meninin jel kıvamında olmasında rol alır.

Üretal Bezler: Meninin üreme kanallarında ilerlemesi için gerekli olan salgıları üretir.

Sarı Meni (Sperm) Nedenleri

Sarı meni nedenleri halk dili ile sarı sperm nedenleri, idrar, sarılık hastalığı, yüksek beyaz kan hücreleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sağlıksız beslenme, seyrek boşalma olabilmektedir.

Menide İdrar: Meni, idrar ile aynı kanalda üretra boyunca ilerlemektedir. Bu yüzden meni sarı renkli idrar ile karışabilmektedir. Bu yüzden sarı meni görülebilmektedir.

Sarılık: Sarılık yaygın olarak gözlerin sararması ile bilinmektedir. Ancak meninin sararmasında da neden olabilmektedir.

Yüksek Beyaz Kan Hücreleri: Enflamasyon, fazla beyaz kan hücresi üretebilmektedir. Bunlar, piyospermi veya lökositozpermi olarak bilinen bir durum olan meni yoluyla salınabilmektedir. Ek beyaz kan hücreleri, semenin sarı görünmesine neden olabilmektedir. Bunlar bir enfeksiyonun sonucu olabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Klamidya , herpes veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon sarı semene neden olabilmektedir. Bu durumda, bir erkeğin menisin de hoş olmayan bir kokusu oluşturabilmektedir.

Sağlıksız Beslenme: Erkeklerde sağlıksız beslenme sarı renkli meni oluşturabilmektedir. Ayrıca ağır kokulu, soğan, sarımsak, brokoli gibi yiyecekler meni kokusunda değişikler oluşturabilir.

Seyrek Boşalma: Uzun süre boşalma yaşanmamış ise sarı meni nedeni, idrar olabilir. Çünkü meninin idrar ile karışması mümkündür.

Sarı Meni Tedavisi

Sarı renkte meni tedavisi için öncelikli olarak altta yatan nedenin tespiti çok önemlidir. Enfeksiyondan kaynaklı sarı meni bulunuyorsa antibiyotik ilaçlar reçete edilebilmektedir. Enfeksiyon tanısı konmuş ise tedavi sonucuna kadar cinsel temastan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü partnerinize enfeksiyon bulaştırabilirsiniz.

Beslenmeden kaynaklı ise diyet tedavisi uygulanmaktadır.

Sarı meni tedavisi için, ciltte sararma ateş gibi başka semptomlarda taşıyorsanız öncelikli olarak üroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.


DoktorBilgini ile üroloji doktorlarının profillerini inceleyebilir, yorumları okuyup randevu alabilirsiniz. Şehirlere göre doktorları listemek gerekirse, İstanbul üroloji doktorları , Ankara üroloji doktorları , İzmir üroloji doktorları , Bursa üroloji doktorları , Antalya üroloji doktorları diğer iller için DoktorBilgini anasayfasından il ve branş seçimi yapıp doktor listesine ulaşabilirsiniz.


Erkek Hastalıkları Nelerdir?

 

Üroloji Nedir Hangi Hastalıkları Bakar?

 

Erkeklerde İdrar Kaçırma Belirtileri ve Tedavisi

 

https://doktorbilgini.com/varikosel-nedir-varikosel-belirtileri-ve-tedavisi/

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

 

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

 

Köpüklü İdrar Neden Olur ? Hastalık Habercisi mi?

 

Böbrek Taşı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 

Üroloji Doktoru Ne İş Yapar Nasıl Olunur?

 

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers