facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri
Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

Erkeklerde kısırlığın en büyük belirtilerinden biri sperm kanalındaki tıkanıklıktır. Spermler testislerde üretilir ve epididimde hareket yeteneğine kavuşur. Sperm hücresi dışarı çıkarken, prostat sıvıları ile birleşerek meni hücresini oluşturur. Ancak kanallarda tıkanıklık oluşması durumunda menide hiç sperm hücresi bulunmaz. Menide hiç sperm hücresinin bulunmaması  obstrüktif azoospermi olarak adlandırılır. Sperm tıkanıklığı çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir.

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri

Erkek üreme sistemindeki, vas deferens ve ejekulatuar adlı kanallarda tıkanıklıklar meydana gelir. Bazı durumlarda kanallar doğuştan oluşmamış olabilir. Sperm kanalı tıkanıklık nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Enfeksiyonlar (tüberküloz, bel soğukluğu vb.)
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Prostat kistleri
 • Prostat taşları
 • Prostit
 • Kanalların ince olması
 • Fıtık ameliyatı
 • Cerrahi müdahaleler

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

Sperm kanalında meydana gelen tıkanıklığın belirlenmesi için sperm analizi yapılmalı ve sonuçların bir ürolog tarafından değerlendirilmesi gerekir.
 • Kişinin geçmişte yaşadığı sağlık sorunları ve operasyon geçirip geçirmediği öğrenilir ve bu doğrultuda gerekli tetkikler yapılarak teşhis konulabilir.
 • Bir enfeksiyon sonucunda tıkanma meydana gelebilir. Buna, akıntılı cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir.
 • İdrar yolu iltihaplanması, boşalma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi olabilir.
 • Vücut dışına çıkarılan semen hacminde azalma meydana gelebilir.

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Tedavi Yöntemleri

Tedavi yönteminin belirlenmesi için sperm tıkanıklığının nedeni tam olarak belirlenmelidir. Fiziksel ve hormonal incelemeler, genetik test, idrar tahlili, transrektal ultrason gibi tetkikler tıkanıklığın belirlenmesi için uygulanabilecek yöntemlerdendir. Doğuştan gelişmemiş olan kanalların varlığından söz edilmesi mümkündür. Bu durumda kişinin kistik fibrozis adı verilen hastalığın taşıyıcısı olma ihtimali çok yüksektir. Tüp bebek yöntemi ile gerçekleşecek doğumda bebeğin kistik fibrozis taşıyıcısı olma riskine karşı, kişinin uzman bir ürolog ile görüşmesi hayati önem taşır. Sperm tıkanıklığının nedeni teşhis edildikten sonra genellikle cerrahi yöntemlerle kanalık açılması amaçlanır. Sperm tıkanıklığına bağlı olarak meydana gelen kısırlık vazovazostomi, epididimovaztomi ve TUR-ED gibi cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bu müdahaleler sonucunda menide sperm hücreleri görülebilir. Ancak müdahaleler sonucunda yine de menide sperme rastlanılmıyorsa, MicroTESE tarzında mikro cerrahi işlemler ile testislerin içerisinde sperm hücresi araması yapılabilir. Bu işlemler ile elde edilmiş olan sperm hücreleri tüp bebek tedavisinde kullanılabilir. Sperm kanalı tedavisi ile üroloji doktorları ilgilenmektedir. Bu sebeple sizlere üroloji doktorları listesini hazırladık. İstanbul üroloji doktorları , Ankara üroloji doktorları , İzmir üroloji doktorları , Bursa üroloji doktorları , Antalya üroloji doktorları profilleni inceleyin. Yorumları okuyup , kolay randevu alın.
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers