facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Üroloji Doktoru Ne İş Yapar Nasıl Olunur?
Üroloji Doktoru Ne İş Yapar Nasıl Olunur?

Üroloji Doktoru Ne İş Yapar Nasıl Olunur?

Birçok öğrenci tıp eğitimini hayal ederler ve merak etmektedirler. Bizde bu yazımızda sizlere üroloji doktoru nasıl olunur ve iş yapar sorularının cevaplarından behsedeceğiz. Sayısal bölümler arasında bulunan tıp bölümü üniversite tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Binlerce öğrencinin hayali ve hedefi olan bu bölüm her yıl kontenjan arttırarak daha fazla öğrenciyi kabul etmektedir. Üroloji doktoru olmak için gereken eğitimleri almak gerekir. Bunun başında tıp eğitimi gelmektedir. Ürolog olabilmek için ilk önce tıp fakültesini bitirmek gerekmektedir. Daha sonra bu alanda uzman olmaktır. Tıp fakültesini kazanmak ne kadar zorlayıcı ve emek gerektiren bir durum olsa da öncesinde gitmiş olduğunuz lisenin bu durum ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Liseniz sadece sizin için yardımcı birer basamaktır. Eğer üroloji doktoru olmak istiyorsanız bunu çalışarak kendiniz başarabilirsiniz. Kendinizi geliştirerek iyi bir ürolog olabilirsiniz. Tıp eğitimi 6 senedir ve bazı üniversitelerde bu altı yıllık eğitime ek olarak hazırlık eğitimi de verilmektedir. Tıp fakültesini 6 senede bitirmek oldukça zorlu bir süreçtir, pek çok öğrencinin çeşitli nedenler ile okulunu uzattığı bilinmektedir. Diğer bölümlerde olduğu gibi tıp fakültesinde üstten ders almak mümkün değildir.

Üroloji Doktoru Nasıl Olunur

Tıp fakültelerinde verilen eğitim ilk üç yıl temel eğitimi kapsamaktadır. Tıp fakültesinin üçüncü yıl ilk üç yılına göre biraz daha farklıdır. Temel eğitimin devamı olsa da dersler daha çok klinik içeriklidir. Temel eğitim sonlandıktan sonra staj eğitimine geçilmektedir.  Dördüncü ve beşinci sınıfları kapsayan staj eğitimi birçok ders için pratik yapma imkanı sunmaktadır. Son sınıf olan internlik diğer senelerden oldukça farklı bir eğitimdir. Son sınıfta teorik ve staj eğitimleri bulunmamaktadır. Öğrenciler bir yıl boyunca hastanede intern doktor unvanı ile çalışmaktadır. Altı yıllık tıp eğitiminin ardından mezun olamaktadır. Öğrenciler pratisyen hekim unvanını almaktadır ve herhangi bir uzmanlıkları bulunmamaktadır. Bir bölüm veya branşta uzman olabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verile TUS’a girilmelidir ve istenilen bölüm ve branşlardan birisi tercih edilmelidir. Böylelikle iyi bir ürolog olabilirsiniz.

Üroloji Doktoru Ne İş Yapar

Uzman tıp doktoru olan üroloji doktorları genital sistemdeki hastalıkları ve anatomik, fizyolojik bozuklukları teşhis etmekte tedavi için cerrahi operasyonlar ya da medikal ürünler kullanmaktadır. Üroloji doktoru olan ürologlar hastanın öyküsünü dinledikten sonra gerekli fiziksel muayeneyi yapmaktadır. Bunun sonucunda gerekli gördüğü radyolojik ve biyokimyasal tetkiklerin yapılamasını sağlar. Ayrıca üroloji bölümüne özgü bulunan tetkikleri yapar. Gerekli olan konularda diğer branştaki hekimler ile vaka değerlendirmesi yapar. Muayene ve tetkik sonuçlarını değerlendirerek hastaya anı koyar ve gerekli tedaviyi uygular. Ankara üroloji doktorları listesi https://doktorbilgini.com/ankara-uroloji/
Diyetisyen Kimdir Ne İş Yapar Nasıl Olunur Sorumlulukları Nelerdir ?
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers