facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Köpüklü İdrar Neden Olur ? Hastalık Habercisi mi?
Köpüklü İdrar Neden Olur ? Hastalık Habercisi mi?

Köpüklü İdrar Neden Olur ? Hastalık Habercisi mi?

Kadınlar ve erkeklerde idrar yaparken köpüklü idrar görülmesi bazen normaldir. Ancak ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Sağlıklı insanlarda idrar, açık sarı renkte olur. Ayrıca ağır olmamakla beraber kendine has hafif kokusu bulunmaktadır. Köpüklü idrar neden olur sorusunun cevabı olarak , su tüketiminin az olması, diyet, kullanılan bazı ilaçlar ve farklı gıdalar örnek olarak verilebilir. Ancak köpüklü idrar nedenleri arasında bazı rahatsızlıklarda olabilmektedir. Köpüklü idrar şikayeti olan insanlarda genel olarak, idrar renginde ve kokusunda değişiklik görülmektedir. Ayrıca kişide sık idrara çıkma isteği görülmektedir. Bunlarla beraber, eller ve ayaklarda şişme yani ödem , halsizlik ve yorgunluk , aniden gerçekleşen kilo kayıpları, mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık gibi belirtiler birlikte görülüyorsa vakit kaybetmeden üroloji doktoruna başvurulması gerekmektedir. Peki hamilelikte idrar köpüklü olur mu ? Hamilelikte kadınlarda yaşanan hormon değişikliği ve bazı maddelerin daha çok yoğunlaşması nedeni ile idrar köpürmesi görülebilir. Kişinin idrar yapış hızı ve sayısı idrar köpürmesine ve küçük kabarcıklar oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca tuvalette bulunan deterjanlar ve kimyasallar köpüklü idrara neden olmaktadır. Yazının sonunda illere göre üroloji doktorları listesini oluşturduk. Bu listeden üroloji doktorlarını inceleyin ve hemen randevu alın.

Köpüklü İdrar Nedenleri?

Köpüklü idrar nedenleri diğer semptomlarla birlikte görüldüğünde diğer hastalıkların habercisi olabilmektedir. Nedenleri,
 • Hızlı idrar çıkışı
 • Susuz kalmak
 • Böbrek hastalıkları
 • Diyabet (Şeker hastalığı)
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Retrograd Ejakülasyon
 • Stres
 • Hepatitler
 • HIV
 • NSAII kullanımları
 • Otoimmüm hastalıklar
 • Lösemi çeşitleri
Susuz Kalmak: Günlük su tüketiminin sağlıklı olması ile böbreklerin görevini yerine getirmesi daha sağlıklı olacaktır. Günlük artıkların böbrekler aracılığı ile dışarı atılması gerçekleşir. Günlük su tüketimin az olması ile idrarda yoğunluk, renk ve koku değişikliği ve köpürme olabilmektedir. Yeterli su tüketimi idrar normale dönebilmektedir.

Böbrek Hastalıkları: Böbrekler vücuttan atılması gereken maddeler ile atılmaması gereken maddelerinde ayrılmasında da görev almaktadır. Protein gibi maddelerin vücuttan atılmaması hayati önem taşımaktadır. Ancak böbreklerde bir hastalık varsa idrar testinde protein bulunacaktır. Böbrek yetmezliğinde, mide bulantısı ve kusma, ağızda farklı tat, ödem , yorgunluk-halsizlik, nefes darlığı , sıklıkla idrar çıkma belirtileri görülmektedir.

Şeker Hastalığı: İdrar testinizin sonucunda, idrarınızda şeker bulunuyorsa diyabet belirtisi olabilir. Böylelikle idrarda sararma ve köpük olabilmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu: İdrar yaparken köpürme, ağrı ve yanma belirtileri varsa idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Bu durumda bol su tüketimi ve antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

Retrograd Ejakülasyon: Meni dışarı atılırken dışarı değil de mesaneye kaçmasıdır. Meni ile idrar karışabilir ve idrar da koku ve renk değişikliğine aynı zamanda köpürmeye neden olabilmektedir.

Stres: Stres vücudumuzda hormonal değişikliklere neden olabilmektedir. Yoğun yaşanan stres nedeni ile idrarın köpüklü olması mümkündür.

Hamilelik: Hamile kadınlarda hormon değişiklikleri ve bazı maddeler çok yoğun bulunur. Bu sebeple hamilelikte idrar köpürmesi görülebilmektedir.

Yukarıdaki hastalıkların çoğu çok ciddi hastalıklar olsa da idrar köpürmesi %70 oranlarında ciddi hastalıkların habercisi olmamakla birlikte, normal ve geçici bir durum olabilmektedir. Ancak ciddi hastalıklarda erkek teşhis çok önemli olduğu için üroloji doktoruna gitmekte fayda vardır. Diğer semptomlarla birlikte görülmesi ile kesinlikle doktor kontrolüne gidilmedir. İdrar köpürmesi ciddi olmadığı durumlarda kısa süreli ve geçici bir durumdur. Fakat uzun süreli yaşanıyorsa ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

İdrar Tahlili

Köpüklü idrarın nedenleri tam idrar tahlili ile belirlenmektedir. Bu test sonucunda 3 sonuç ile karşılanmaktadır. İdrar testi sonucunuz normaldir,  idrarınızda protein bulunmaktadır yada idrarınızda glukoz bulunmaktadır. İdrarda protein bulunması durumunda başka testlere başvurulacaktır ve böbrek hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Eğer idrarınızda glukoz bulunursa nedeni diyabet hastalığı olabilir. Uzun süreli idrar köpürmesi yaşanıyorsa vakit kaybetmeden üroloji doktoruna başvurmalısınız. Bu sebeple aşağıda bulunan listede illere göre üroloji doktorları bulunmaktadır. Doktorların profillerini inceleyin, yorumları okuyup , hemen kolay randevu alın. İstanbul üroloji doktorları Ankara üroloji doktorları İzmir üroloji doktorları Bursa üroloji doktorları Antalya üroloji doktorları Diğer iller ve branşlar için DoktorBilgini.com ‘dan kolaylıkla randevu alabilirsiniz.  
 • Paylaş:

2 Yorum

 •  3 yıl önce

  Gebeliğimin 16 ci haftasında idrar sarı ve köpüruyor

Yorum Yapın

ap servers