facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel, testisleri (skrotum) tunan gevşek deri torbası içinde bulunan damarların genişlemesi hastalığına verilen isimdir. Bu damarlara pampiniform pleksus adı verikmektedir. Ayrıca bacağınızda görebileceğiniz şişmiş varisli damara benzemektedir. Dünya genelinde yüz erkekten 15 ‘inde görülmektedir. Ayrıca ilk kez baba olmaya hazırlanan ama olamayan her on erkeğin sekizinde görülmektedir.

Varikosel çoğu zaman sorun yaratmamakla birlikte, düşük sperm üretimi ve kalitesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte çocuk sahibi olmaya engel olabilmektedir. Ayrıca ergenlik döneminde daha yavaş gelişmesine ve küçülmesine neden olabilmektedir.

Varikosel genel olarak ergenlik döneminde oluşur ve genellikle sol testisin damarlarının pozisyonlarından dolayı sol tarafta meydana gelmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir ?

Genel olarak belirtileri veya semptomları kişiden kişiye değişmekle beraber hiç belirti de göstermeyebilmektedir. Bu sebeple hastalığın tanısı ve tedavisi için varikosel belirtileri önemli bir yere sahiptir.

 • Ağrı: Nadiren ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrı hafif bir ağrıdan şiddetli bir ağrıya doğru ilerleyebilmektedir. Uzun süre ayakta durma ve fiziksel efor ile ağrı artabilmektedir. Bununla birlikte gün içerisinde ağrı şiddetinde değişiklik olabilmektedir. Sırt üstü uzanılması ile ağrıda hafifleme görülebilmektedir.
 • Testis veya skortumda şişlik
 • Kısırlık
 • Testisde küçük bir yumru

Varikosel dünya genelinde genel olarak kısırlık ( infertlite) muayenesi sırasında görülmektedir. Sizde çocuk sahibi olamıyorsanız  ya da yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız üroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Doktorunuz varikosel teşhisini el ve izleme muayenesi ile gerçekleştirmektedir. Erkek ayakta dururken testis muayenesi yapılabilmektedir. Böylece skrotumun gevşemesi sağlanmaktadır. Doktor testislerin boyutlarını , konumunu ve ağırlığını kontrol etmektedir. Testiste şişlik olup olmadığını anlayabilmek için testisleri ileri geri hareket ettirir. Ayrıca yukarı aşağı hareket etmenizi isteyebilir. Bununla birlikte kan akışı ölçmek ve düzgün çalışmayan damarları tespit edebilmek için ultrasyon ile kontrol eder.

Varikosel Neden Olur ?

Tıp dünyası varikoselin nedenlerini henüz tam olarak bilememektedir. Bununla birlikte bir çok uzmana göre, kardondaki damarların  içinde bulunan kapakçıkların kan akışını engellediğinde hastalık oluşmaktadır. Bu sebeple damarlarda genişleme ve testiste şişme olur. Bu durum testislere zarar verebilmekle beraber erkek sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilmektedir.

Varikosel genel olarak sol tarafta görülmektedir. Bununla birlikte iki tarafta olma ihtimali çok düşüktür. Ancak sadece sağ tarafta görüldüğü durumlarda, hastalık dışında nedenleri bakılması gerekmektedir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Olur ?

Varikosel tedavisi herkes için gerekmeyebilmektedir. Bu hastalığı olan bir çok erkek tedaviye gerek duymadan baba olabilmektedir. Bununla birlikte sperm kalitesine olduğu düşünülse de tıp dünyası tarafından daha netleştirilmiş kesin bir bilgi değildir.

Özel bir tedaviye ihtiyaç duyulmayan durumlarda üroloji doktorunuz iltihap önleyici ilaç reçete edebilir. Hastalık şiddetli ağrıya neden oluyorsa rahat iç çamaşırı ya da destek için spor kayışı önerebilmektedir.

Baba olamayan erkeklerde veya testisin hasar gördüğü ve ya ihtimali olduğu durumlarda varikosel tedavisi gerçekleştirilmedir. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde kısırlık yaşayan baba adaylarında çoğunluk olarak bu hastalığa rastlanmıştır. Bununla birlikte ağrı ya da abnormal sperm değerlerine neden oluyorsa tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

varikosel ameliyati

Varikosel ameliyatı üroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen kolay bir ameliyattır. Genel olarak ayakta tedavi ile gerçekleştirilir. Yani bir gece de olsa çoğu zaman hastanede yatmaya gerek yoktur. Hastaya genellikle lokal veya lokal anestezi uygulanmaktadır. Sonrasında doktor kan akışını normal damalara yönlendirmek için etkilenen damarı bağlar ya da damarın durumuna göre sıkılaştırır.

Başka bir seçenek olarak doktorlar varikosele neden olan damarlara palstik bir tüp takar. Böylelikle genişleyen damarlara kan akışı engellenerek hastalık tedavi edilir.

Riskleri

Çok az riskli ameliyatlar arasında yer almaktadır. Riskleri:

 • Testislerin etrafında sıvı birikmesi
 • Tekrarlanması
 • Enfeksiyon
 • Toplar damar hasarı

Varikosel ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her cerrahi işlem gibi bu ameliyat sonrasında da dinlenilmesi gerekmektedir. Bölgenin darbeden koruması, pansumanların düzenli ve titizlikle yapılması önemlidir. Ayrıca duş alınmaması gerekmektedir.

Doktorunuz skrotal destek kullanmasını ve herhangi bir şişliği azaltmak için bölgeye soğuk paketler uygulanmasını önerecektir. Testiste birkaç hafta rahatsızlık olabilmektedir. Ancak bu süreden sonra ağrıların geçip, normale dönmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Varikosel Ameliyatı Fiyatı

Ameliyat fiyatları doktordan doktora göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden biraz araştırma yapmak gerekmektedir. DoktorBilgini.com ile doktorlarla görüşüp fiyat alabilmektesiniz.

Varikosel kaç mm olursa ameliyat gerekir?

Varikosel kaç mm olursa ameliyat gerekir sorusu sıklıkla insanların araştırdığı sorular arasındadır. Damar çapı 3 mm ‘de küçük hastalar için genel olarak ameliyat gerekmemektedir.

Varikosel olan birinin çocuğu olur mu? Kısırlık yapar mı ?

Ameliyat edilmediği zaman sperm üretiminde ve kalitesinde düşüş gözlenebilmektedir. Aynı zamanda testiste küçülmeye neden olabilmektedir. Bu sebeple çocuk sahibi olma ihtimalini azaltmaktadır yani kısırlığa neden olabilmektedir.

Varikosel sertleşmeyi engeller mi ?

Nadiren görülmekle beraber testis boyundaki küçülme testosteron üretimini azaltabilmektir. Bu sebeple erkeklerde cinsel isteksiz yapabilmektedir ve sertleşme sorununa neden olabilmektedir.

Varikosel tekrarlar mı ?

Mikrocerrahi ile yapılan ameliyatlarda tekrarlama ihtimali çok düşüktür.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısı ne zaman düzelir ?

Yapılan operasyondan yaklaşık 3 ay sonra sperm ölçüleri değerlendirilir. Sperm sayısındaki  en iyi etkiler 9 ay sonra kendisini gösterir. Gebelik için ise en az bir yıl beklenmelidir.

Varikosel kaç yaşında olur ?

Genel olarak ergenlik çağında görülmeye başlar ve ilerler. Ancak 10 yaş altında görülme ihtimali çok düşüktür. En çok 11-20 yaş aralığında görülmektedir.

Varikosel ilaçla tedavi edilir mi ?

Tek tedavisi cerrahi yöntemdir. İlaç ile tedavisi mümkün değildir.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsellik ?

İlk bir ayda ağır egzersiz gerektiren spor aktivitelerinden ve işlerden uzak durulmalıdır. Ancak ilk hafta sonrasında cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Varikosel İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Tedavisi üroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple sizlere illere göre üroloji doktorları listesi hazırladık. İstanbul üroloji , Ankara üroloji , İzmir üroloji , Bursa üroloji , Antalya üroloji doktorları profillerini inceleyin. Yorumları okuyup, hemen randevu alın.

”Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurun. ”


Üroloji Nedir Hangi Hastalıkları Bakar?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Sperm Kanalı Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

https://doktorbilgini.com/prostat-kanseri-nedir/

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers