facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Nedenleri
Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Nedenleri

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri ve Nedenleri

Birçok nedenden dolayı kadınlarda farklı hastalıklar meydana gelebilmektedir ve Kadınlarda idrar kaçırma bu hastalıklardan sadece birisidir. Bu şikayetlerde bulunan kadınlar, kadınlarda idrar kaçırma nedenleri, belirtileri, tedavisi gibi pek çok konuyu merak etmektedir. Ayrıca erkeklerde idrar kaçırma hastalığı da görülebilmektedir.

Mesane, idrarın böbreklerimizde biriktiği kesedir. İnsanlar arasında mesane veya idrar torbası olarak adlandırılmaktadır. Mesane kaslarının kasılması ve gevşemesi gibi durumları bu bölgedeki sinirler ve beyin tarafından kontrol edilmektedir. Normal mesane idrarla dolduğunda gerilir, bu nedenle basınçta artış olmaz. Mesanenin alt ucundaki kaslar, mesanenin ağzını kapalı tutar. Mesanenin arkasında üretra adı verilen bir geçit vardır. Hormonlar üretrayı kontrol edebilmektedir. İdrar kaçırma, kontrol edilemeyen istemsiz bir idrar kaçırma durumudur. Tıbbi adı idrar kaçırmadır. Her yaşta ortaya çıkabilse de yaşlılarda daha yaygındır. Sürekli tekrarlarsa hastalık olarak kabul edilmektedir. İdrar kaçırma kişinin hayatının rahatlığını bozarak sosyal ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Her iki cinsiyette de  görülmekle birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Durumu

Kadınlarda idrar kaçırma, Menopozdan sonra çok fazla doğum yapan veya doğum yapmakta güçlük çeken kadınlar, idrar tutma ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Bazen bu durum hiç doğum yapmamış kadınlarda bile görülebilmektedir ancak idrar kaçırmanın genetik özellikleri de doğrulanmıştır. Özellikle; ağır kaldırmak, öksürmek, hapşırmak ve şiddetli kahkaha atmak durumunda idrarlarını kaçırabilmektedirler. Doğumda zorluk, mesanenin sarkmasına neden olabilmektedir. Derecesi ve durumu günlük yaşamı ve yaşam kalitesini etkiliyorsa doktora başvurmalıdır. Çoğu hastada basit yaşam tarzı değişiklikleri, basit ilaçlar ve idrar kaçırma ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri, genellikle birçok farklı şekilde insanların karşısına çıkmaktadır. Obezite,

 • İlerleyen yaş,
 • Obezite
 • İdrar torbası sarkması,
 • Genetik,
 • Kabızlık,
 • Sistit,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • İdrar yollarında veya böbrekte taş,
 • Şeker hastalığı,
 • Menopoz,
 • Zor doğumlar,
 • Erkeklerde prostat büyümesi,
 • Kas gevşetici, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar ve alerji ilaçları,
 • Demans alzheimer hastalığı
 • Sinir sisteminin hastalığı
 • Vajina ile mesane arasında fistül.

Nedenleri yukarıdaki şekilde sayılabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri

Kadınlarda idrar kaçırma belirtileri genel olarak farklılık göstermekle birlikte, öncelikle hastadan detaylı tıbbi öykü alınmaktadır. Üriner inkontinansa neyin sebep olduğunu ve üriner inkontinansın türü ve sıklığı önemlidir. Hastalar için; kan şekeri, idrar tahlili ve idrar kültürü, ultrason muayenesi ve ürodinamik muayene istenebilmektedir. Başka bir olası neden düşünülüyorsa, bu kontrol edilmelidir. Belirtileri arasında en önemli faktörlerden bir diğeri ise hastanın tıbbi geçmişidir. İnkontinans başladığında şiddeti ve sıklığı yaşam kalitesini etkilemektedir bununla birlikte idrarın tipi ve şiddeti hastanın tıbbi geçmişine göre belirlenmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi genel olarak, hasta fazla kilolu olduğu durumlarda uygun bir diyet ve egzersiz programı ile zayıflatılmaktadır. Sebep kabızlık olduğu durumlarda, öncelikle diyetiniz kontrol edilmektedir ve ilaç verilmektedir. Kontrolsüz diyabetin nedeni hastanın ilaçları ve diyetidir. Aşırı sıvı alımı önerilmektedir ve aşırı sigara ve alkol kötüye kullanımı olan hastalardan sigarayı azaltmaları istenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Mesane ve pelvik kasların egzersizinin güçlendirilmesi önerilmektedir. Egzersizler, idrara çıkma sırasında idrarı tutma ve boşaltma ilkesine dayanmaktadır.

Tedavisi için de ilaçlar vardır ancak ilaçlar üroloji doktorları tarafından uygun hastalara sağlanmaktadır. İdrar kaçırma, prostat büyümesi veya mesane sarkması gibi durumlardan kaynaklanıyorsa, ameliyat seçenekler arasında olabilmektedir. İdrar kaçırma probleminiz varsa, bir üroloğa danışmanız çok önemlidir. Sorun çözülmezse, kızarıklıklara ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir. İdrar kaçırma da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ek olarak, idrar kaçırma kişinin özgüvenini azaltabilir ve utanmaya neden olabilir. Bu nedenle bile hastalar tıbbi tedaviye geç kalabilmektedir. Detaylı bir tıbbi öykü ve fiziki muayeneden sonra hekiminiz gerekli tetkikleri talep edecek, size faydalı olan tedavileri kullanacaktır.

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi yöntemleri;

 • İlaç tedavisi
 • Manyetik koltuk tedavisi
 • Kegel egzersileri
 • Akupunktur
 • Aromatik yağlar
 • Mineral tedavisi
 • Askı ameliyatları ile sarkma ameliyatları

Hangi tedavinin uygulanacağı doktor kontrolünden sonra belirlenmekte olup, yukarıdaki tedavilerden bir ya da birkaçı ile rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir.

Hangi Bölüm Bakar

Tedavisi üroloji doktorları tarafından gerçekleşmektedir. Şehrinizde bulunan en iyi üroloji doktorlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, profilleri inceleyip randevu alabilirsiniz.

İstanbul en iyi üroloji doktorları listesi
https://doktorbilgini.com/istanbul-uroloji/

Ankara en iyi üroloji doktorları listesi
https://doktorbilgini.com/ankara-uroloji/

İzmir en iyi üroloji doktorları listesi
https://doktorbilgini.com/izmir-uroloji/

Bursa en iyi üroloji doktorları listesi
https://doktorbilgini.com/bursa-uroloji/

Antalya en iyi üroloji doktorları listesi
https://doktorbilgini.com/antalya-uroloji/

Diğer iller için arama DoktorBilgini arama motorundan uzmanlık alanı yada doktor adını ve şehrini seçip randevu alabilirsiniz.

Makalemizin yazarı;

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers