1. Ana Sayfa
  2. Öfke Nedir? Yönetimi Nasıl Yapılır?
Öfke Nedir? Yönetimi Nasıl Yapılır?

Öfke Nedir? Yönetimi Nasıl Yapılır?

Öfke, insanların hayatta kalmaları için temel duyguların başında gelmektedir. Mutluluk , nefret , endişe , üzüntü de insanın temel duygularındandır. Bu yüzdendir ki adı kötü anılsa da insani yani normal bir duygu olarak görülmektedir. Ancak öfke kontrolü olmadığı zamanlar olabilmektedir  yani kontrol bozukluğu yaşanabilmektedir. Çok kolay ve sıklıkla harekete geçtiği zaman insan hayatına ciddi zararlar verebilmektedir. Öfkeye stres hormonları eşlik etmektedir. Uzun süreli yaşanan öfke kontrol bozuklukları sebebiyle stres hormonlarında uzun süre salgılanacaktır. Bu yüzden bağışıklık sistemine zarar verebilmektedir. Öfke kontrolü tedavisi için öncelikli olarak tetikleyicilerin uzman tarafından iyi analiz edilmesi gerekmektedir ve bu yönde bir tedavi programı oluşturulmalıdır.

Öfkeye Ne Sebep Olmaktadır?

Öfke sebeplerini bakıldığın tetikleyicinin önemli bir rol aldığını düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse, trafikte arabanın önünün kesilmesi bir tetikleyicidir. Başka bir örnek olarak ebeveynin çocuğuna bağırması bir tetikleyicidir. Toplumda erkeklerin kadınlara göre daha öfkeli olduğu düşünülmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre cinsiyetin, öfkede bir kıyaslama olarak görülmesinin tamamen yanlış olduğunu göstermektedir. Fakat erkeklerin, erkekliğine hakaret edildiğinde testosteron seviyelerinde bir artış görülmektedir ve öfkeyle tepki verirler. Bu yüzdendir erkeklerin bu tepkisi öfke kontrol bozukluğu olarak düşünülmemelidir. Tetikleciler
  • Engellenme
  • Hayal kırıklıkları
  • Kişisel çizgilerin aşılması
  • Çevre faktörleri
  • Aşağılanma

Öfke Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Öfke yönetimi kontrolünün sizin elinize geçmesini istiyorsanız, öncelikle öfkelenmenize neden olan tetikleyicileri bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede öfke kontrol bozukluğu sorunlarınıza daha kolay çözüm üretebilirsiniz. 1: Uyku: Uykusuz kaldığınız zamanda kontrol etmeniz çok zorlaşabilmektedir. Düzenli ve sağlıklı bir uyku öfke kontrolü için önemlidir. 2: Farklı şeyler düşünün: Tetikleyici bir olay yaşadığınızda sizi motive edici ve güzel şeyler düşünün. 3: Nefes: Derin nefesler alın. Göğüsten nefes almak yerine, diyaframdan nefes almayı deneyin. 4: Saldırganlıktan uzak durun: Haksızlığa uğramış olabilirsiniz, sinirlenmekte çok haklı olabilirsiniz. Ancak bu durumu saldırganlık ile değil, olgunlukla, çözüm odaklı göstermelisiniz. 5: Farkında olun: Öfkelenmek gayet normal bir duygudur. Ancak bunu nasıl gösterdiğiniz önemlidir. Öfke kontrol bozukluğu genel olarak karşı tarafın yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Araştırmalara göre öfke kontrol bozukluğu yaşayan kişilerde, olaylar karşısında kötümser senaryolara düşünülmektedir. Kötümser senaryolar düşünmek yerine, iyimser senaryoları düşünmek gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, Trafikte giderken aniden bir araba önünüze kırabilir. Bu olay karşısında ‘’kasten yaptı’’ düşüncesinin yerine ‘’sanırım beni görmedi, dalgındı sanırım’’ gibi düşünceler yerleştirebilirsiniz. Karşı taraf gerçekten kötü bir gün geçirmiş olabilir, acelesi olabilir, gerçekten ciddi durumlar için acelesi olabilir.

Ruhsal Sağlık ve Öfke Kontrol Bozukluğu

Yukarıda belirtiğimiz gibi öfke insani bir duygudur ve herkes yaşar. Ancak ilişkileri, iş hayatını , normal hayatı etkilediğinde sorun teşkil etmektedir. Altında psikolojik nedenler olabilmektedir. Bunlar;

Aralıklı Patlayıcı Bozukluk

Aralıklı patlayıcı bozukluk, agresif dürtülerin kontrol edilememesidir. Tekrarlayan öfke kontrolü patlamaları ile benzer bir dürtü kontrol bozukludur. Bu patlamalar sözlü ya da fiziksel şiddete dönüşebilmektedir ve insanın kendisine ya da karşı tarafa zarar vermesiyle sonuçlanabilmektedir. Bunun sebebi olarak, çocukluk travmaları olabilmektedir. Çocuklukta kontrol altına alınamayan patlamalar ileri zamanlarda kötü sonuçlanabilmektedir.

Karşıt Olma Bozukluğu

Muhalif meydan okuma bozukluğu, öfkeli ve huzursuz ruh halleri ve meydan okuyan veya intikamcı davranışların bir modelini içeren yıkıcı bir davranış bozukluğudur. Muhalif meydan okuma bozukluğu olan insanlar öfkelerini kaybedebilmektedir, dürtüsel olarak saldırganlaşabilir, otorite figürleriyle tartışabilir, isteklere uymayı reddedebilir ve kasıtlı olarak başkalarını kızdırabilir ve suçlayabilir. Beynin bu reaktif saldırganlıkta yer alan iki bölümü, aşırı aktif bir amigdala ve yetersiz aktif prefrontal korteksi içermektedir. Dürtüleri düzenlemeye ve saldırganlığı engellemeye yardımcı olan bölge, ilaç tedavisi ve terapi ile uyarılabilmektedir. Özellikle İşbirlikçi ve Proaktif Çözümler olarak adlandırılan daha yeni bir yaklaşım öfkeyi azaltabilmektedir ve kontrolünü öğretebilmektedir.

Davranış Bozukluğu

Başkalarının temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden yıkıcı davranışların tümüdür. Davranış bozukluğu olan kişiler genel olarak kişilere fiziksel ya da sözlü zarar verebilmektedir. Bu kişiler hayvanlara zarar verebilmektedir ve çok rahat yalan söyleyebilmektedirler. Hırsızlık yapabilir,kişilerin mallarına zarar verebilirler. Bu kişilere genelde antisosyal kişilik bozukluğu teşhisi konmaktadır.

Sınırda Kişilik Bozukluğu

Kişiler terk edilmeyi kabul edemez ve dehşete kapılırlar. Şiddet ve öfke patlamaları sıklıkla görülmektedir. Terk edilen ve dehşete düşen bozukluğu yaşayan kişi yakın çevresine tutunmaktadır ve sürekli onay istemektedir. Yaşanan küçük olaylarda derinden üzülürler. Ani düşüş ve çıkışlar yaşayabilirler. Bununla birlikte paranoya, intihar düşünceleri, kendine zarar verme sonuçları olabilmektedir. Sınırda kişilik bozukluğu, genellikle güven problemlerinden ortaya çıkmaktadır. Savunma olarak kullanmaktadırlar.

Depresyon

Araştırmalara göre depresyon ile arasında derin bir bağlantı tespit edilmiştir. Depresyonun altında yatan nedenlere verilen bir tepki olarak düşünülmektedir. Uzmanlara göre depresyon için yardım alan kişilerde öfke görülmektedir. Öfke Kontrol Testi ilginizi çekebilir. Teste katılın ve ücretsiz sonuçları öğrenin. Öfke Kontrol Testi Uzman kontrolünde tedavi edilmelidir. İhmal edildiğinde ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Aşağıda size illere göre psikolog listesini belirtiyoruz. Hemen profilleri inceleyin, yorumları okuyun. Kendinize en uygun bulduğunuz uzmandan randevu oluşturun. İstanbul Psikolog Ankara Psikolog İzmir Psikolog Bursa Psikolog Antalya Psikolog Bu illerin dışında diğer illerden de randevu alabilirsiniz ve online psikolog randevusu oluşturabilirsiniz.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers