facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Yumurtalık Tembelliği Belirtileri Sebepleri Tedavisi
Yumurtalık Tembelliği Belirtileri Sebepleri Tedavisi

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri Sebepleri Tedavisi

Yumurtalık tembelliği belirtileri, günümüzde kadınlarda anne olmaya engel olan ve adet düzensizliği nedenleri arasında sıkça görülen rahatsızlık haline gelmiştir.

Kadınlarda yumurtalıklar anne karnında oluşmaya başlar. Anne karnında 7 milyon civarında rezerve sahip olan yumurtalıklar, doğum sonrasında 1 milyon civarına kadar düşer. Kadınlarda yaşlanma ile yumurtalık rezervlerinde azalma meydana gelir. Ancak bazı nedenlere bağlı olarak genç yaşta da yumurtalık rezervlerinde azalma görülür.

Yumurtalık Tembelliği Nedir?

Yumurtalık tembelliği; Yumurtaların çatlamaması sonucu yumurta rezervlerinin sayısının azalması veya tamamen tükenmesi anlamına gelmektedir. Menopoz sonucu yumurta rezervlerinin azalması doğal bir süreçtir ancak bu durum genç yaşta da görülebilir.

Yumurtalık tembelliği iki ayrı durum olarak ele alınmalıdır. Eğer yumurtalıklardaki yumurta sayısı azalmış veya tamamen bitmişse bu ayrı bir durumdur. Yumurtalıklardaki yumurta sayısı yeterli ancak düzenli çalışmıyor ve ağır çalışıyorsa Buda ayrı bir durumdur. Uzman kontrolünde doktorunuz tanı için bu iki duruma göre değerlendirme yapacaktır.

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık tembelliği belirtileri; adet düzensizlikleri, kısırlık, erken menopoz, östrojen azalması, duygusal ve psikolojik değişiklikler, cinsel işlev bozukluğu gibi bulgular ile kendini gösterir.

Adet düzensizliği: Yumurtalık tembelliği adet düzensizliğine neden olabilir. Yumurtaların çatlamasında problem yaşayan kadınlarda adet gecikmesi veya erken adet görülebilir.

Kısırlık: Yumurtalık tembelliği,  doğal olarak gebe kalmayı zorlaştırır ve kısırlığa neden olabilir. Yumurtalıkların normal şekilde çalışmaması nedeniyle kadınlar, gebe kalma sürecinde zorluk yaşayabilir veya gebe kalamayabilir.

Erken menopoz: Menopoz doğal olarak doğurganlığın azalmasına veya tamamen bitmesine neden olabilmektedir. Ancak kadınlarda menopoz belirtileri doğal yaştan daha erken görülebilir. Bu belirtiler arasında sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk, ruh hali değişiklikleri, vajinal kuruluk ve cinsel istekte azalma yer alabilir.

Östrojen Azalması: Östrojen hormonu üretiminin azalmasına neden olabilir. Östrojen eksikliği belirtileri arasında cilt ve saç değişiklikleri, kemik yoğunluğunda azalma, cinsel dürtüde azalma, unutkanlık ve konsantrasyon zorluğu sayılabilir.

Duygusal ve psikolojik değişikler: Hormonal değişikliklerle ilişkili olarak duygusal ve psikolojik sağlık sorunlarına yol açabilir. Kadınlar, anksiyete, depresyon, ruh hali değişiklikleri ve duygusal dalgalanmalar gibi belirtilerle mücadele edebilir.

Cinsel İşlev Bozuklukları: Östrojen eksikliği ve hormonal değişiklikler, cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Kadınlar, cinsel istekte azalma, vajinal kuruluk ve ilişki sırasında ağrı gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Aşırı kilo alımı: Yumurtalık tembelliği kilo yapabilmektedir. Bununla birlikte aşırı kilo hem belirtileri hem de nedenleri arasında bulunmaktadır.

Belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu belirtileri yaşıyorsanız doğru tanı ve tedavi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Yumurtalık Tembelliği Sebepleri Nelerdir?

Yumurtalık tembelliği genellikle düzensiz adet gören kişilerde görülmekle beraber, yaygın olarak genetik, dış etkenler ve ileri yaş sebpeleri ile rezervlerin azalmasına bağlı olarak görülmektedir. Diğer tüm nedenleri aşağıdaki gibidir.

 • 38 yaş üstü olmak,
 • Genç yaşta görülen yumurtalık hastalıkları,
 • Ailede erken menopoz görülmesi,
 • Günde 10 taneden fazla sigara kullanımı,
 • Yumurtalık kisti veya yumurtalığın alınması,
 • Endometriozis (çikolata kisti),
 • Herhangi bir hastalık nedeni ile kemoterapi ya da radyoterapi alınmış olması,
 • Kromozomal anomali,
 • Turner sendromu,
 • Otoimmüm hastalıklar,
 • Yumurtalığı etkileyen enfeksiyonlar,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yoğun stresli yaşam tarzı,
 • Hormon dengesizliği,
 • Aşırı kilo.

Birçok kaynağa göre aynı hastalık olarak gösterilse de polikistik over sendromu, farklı bir hastalıktır. Ancak polikistik over sendromu, yumurtalık tembelliği ile doğrudan ilişkilidir ve nedenleri arasındadır.

Yumurtalık Tembelliği Tedavisi

Yumurtalık tembelliği yumurtaların tamamen bitmesi ile oluşan bir durum ise tedavisi mümkün değildir. Yumurtalıklarda rezerv bulunuyor ve tembellik polikistik over sendromu gibi nedenlere bağlı olarak kaynaklanıyorsa öncelikle tembelliğe neden olan sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle tedavisi için tanı ve hekim uzmanlığı çok önemlidir.

Yumurtalık tembelliği için ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre bitkisel ilaç tedavi yöntemleri de rahatsızlığı yaşayan kadınlar için faydasız olacaktır.

Tedavisi için Türkiye’nin doktor arama platformu Doktor Bilgini ile şehrinizde bulunan en iyi kadın hastalıkları ve doğum doktorlarını inceleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıda bulunan linkten şehrinizi seçin, doktorların yorumlarını okuyun ve randevu takviminden kolay randevu alın. Detaylı bilgi almak için profilde bulunan numarayı arayabilirsiniz.

Link: https://doktorbilgini.com/kadin-hastaliklari-ve-dogum/

Yazar:

Op Dr İsmail Evren
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers