1. Ana Sayfa
  2. En Yaygın Görülen Bağımlılık Türleri
En Yaygın Görülen Bağımlılık Türleri

En Yaygın Görülen Bağımlılık Türleri

Bağımlılık sizce nedir ? Günümüzde en yaygın görülen hayatımızı alt üst edebilen bağımlılık türleri ; madde bağımlılığı , alkol bağımlılığı , sigara bağımlılığı , teknoloji bağımlılığı , kumar bağımlılığı , seks bağımlılığı gibi bağımlılıklardır.

 

Bağımlılık nedir?

Bağımlılık nedir sorusunun cevabı bir çok bilim insanını karşı karşıya getirse de genel olarak

bağımlılık ; insanın bir nesneye, maddeye yada başka bir insana, kendi sağlığını olumsuz etkilemesine rağmen karşı koyamamasıdır. Bağımlılık bir beyin hastalığıdır.

 

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu madde bağımlılığı, bağımlı kişinin sağlığını olumsuz etkilemesine rağmen ,  madde kullanımını bırakılamamasıdır.

BM tarafından 2010 yılında yayınlanan rapora göre; gelişmekte olan ülkelerde reçeteli ilaçlar ve amfetamin uyarıcı kullanımı artmaktadır.  Uyuşturucu madde üreticisi olan ülkelerde tüketim azalırken gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uyuşturucu madde bağımlılığı artış göstermektedir. BM raporuna göre dünya üzerinde 50 milyondan fazla kişi uyuşturucu madde bağımlısıdır.

 

Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı ; Sıklıkla alkol tüketen , beden sağlığı, sosyal hayatı, psikolojik durumunun alkol yüzünden bozulan ve hala sıklıkla alkol tüketmeye devam eden kişiler alkolik olarak kabul edilebilir.

Dünya da yaklaşık 2 milyar kişi alkol kullanmaktadır. 80 milyondan fazla kişi alkolik olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde yaklaşık 2 milyon kişi alkol yüzünden hayatını kaybetmektedir.

 

Sigara ( Nikotin ) Bağımlılığı

 

Sigara ( nikotin ) bağımlılığı ; sigara , nargile , pipo ve benzeri maddeleri içme bu maddelerin içinde bulunan nikotin nedeni ile bağımlılık yapmaktadır. Nikotin psikolojik olarak bağımlılık yapar.

Bir taneden bir şey olmaz düşüncesi hiç hafife alınacak bir düşünce değildir. Sizi ciddi hastalıklar ile karşı karşıya getirecek hastalıklara davetiye çıkarır.

 

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji bağımlılığı ; İnsanların kendisini alıkoyamadan bilgisayar , internet , video oyunları , sosyal medya , mobil cihazlarda saatlerce vakit geçirmesidir.

Teknoloji bağımlılığı , beden sağlığımızı , sosyal ve aile hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde teknolojik cihazlarla kişi başına günde 6 saat vakit geçirmekteyiz. Teknoloji bağımlılığı yüzünden boşanmalar çok fazla artış göstermiştir ve internette bulunan sanal ortamlar ruh sağlığımızı olumsuz etkilemektedir.

 

Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı, kumar oynamak insanın hayatına zarar vermesine rağmen insanların kendisine karşı koyamadan kumar oynamasıdır.

Kumar oynama bağımlılığı gelir durumuna bakmaksızın her grupta görülebilir. Kumar bağımlılığı ülkemizde gençlerde artış göstermektedir ancak en sık 40-50 yaş aralığında görülmektedir.

 

Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı yaşayan kişiler partnerinin kim olduğuna bakmaksızın herkes ile birlikte olabilirler. Bağımlı kişiler bu durumun hazzının yalan olduğunun , zararlarının farkındadırlar ve farklı kişilerle birlikte olmaktan alı koyamazlar kendilerini.

 

Bağımlılıklardan Kurtulma Yolları

Bağımlılık tedavisinde uzman yardımı almak önemlidir. Bağımlılık tedavisi zor görülmesine rağmen sizin iradeniz ile çok kolaydır. Yeter ki kararlı olun. Bağımlılıklarınızdan kurtulmak sizin kararlılığınız ile daha kısa sürecektir.

 

https://doktorbilgini.com/ofke-kontrolu-nedir-ve-nasil-saglanir/
Madde Bağımlılığı Hakkında Detaylı Bilgi

 

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers