facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Diş İpi Kullanmak Zararlı mı?
Diş İpi Kullanmak Zararlı mı?

Diş İpi Kullanmak Zararlı mı?

Diş ipi kullanmak ağız ve diş sağlığı açısından diş hekimleri tarafından önerilen bir yöntemdir. Peki diş ipi kullanmak zararlı mı? Bu sorunun cevabından önce sizlere PFAS, Flor denilen bir maddeden bahsetmek isterim.

PFAS ve Flor Nedir?

PFAS; su ve yağ geçirmemesi için fast-food ambalajlarda, teflon tava, su ve lekeye dayanıklı kumaşlarda bulunmaktadır. Bunları her zaman kullanıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Peki bu kimyasalın bize ne kadar zarar verdiğini biliyor muyuz?  Yapılan çalışmalara göre bu kimyasal tiroid, kalp, kanser ve doğum öncesi sonrası gelişim gerilikleri gibi rahatsızlıklara neden olduğu görülmüştür. Yapılan başka çalışmalarda ise PFAS’ın özellikle prostat kanseri ve kısırlık gibi hastalıklara yol açtığı görülmüştür.

Yapılan başka bir çalışmaya göre, 18 diş ipi markasının içerikleri araştırılmış ve 6’sının aynı zamanda yüksek orada flor içerdiği görülmüştür. Yüksek miktarda flor alımının vücuda ve özellikle beyine zarar verdiği çalışmalarca ortaya konuştur.

Diş İpi Kullanmak Zararlı mı?

Diş ipi kullanımı ağız ve diş sağlığı açısından önemli olsada, içerisinde PFAS ve Flor bulunan diş ipleri sağlığa zararlıdır. Bu nedenle diş ipi seçimi yaparken, içerisinde PFAS ve Flor içermeyen ürünleri tercih edin.

Yazar: Diyetisyen Kübra Nur Kılıç

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers