facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 16 Madde
Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 16 Madde

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 16 Madde

Öfke tüm duygular gibi normal bir duygudur. Ancak bazı insanlar tarafından kontrolü kaybedilmektedir ve öfke patlamalarına neden olmaktadır. Bu kontrol kaybı insanların sosyal ve aile hayatlarında yıkıcı etkiler yaratabilmektedir. Peki öfke kontrolü nasıl sağlanır? Kısaca söylemek gerekirse öncelikle bu sorunu kabul etmeniz gerekiyor. Farkındalık ve aşağıda bulunan öneriler ile öfke kontrolü sağlanabilir, daha sakin bir hayat yaşanabilir.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Zaman

Öfke kontrolü nasıl sağlanır?
Zaman herşeyin ilacıdır mantığı ile öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Kendinize Kısada Olsa Zaman Tanıyın

Öfkeli olduğunuz anlarda yaşananları değerlendirmek ve daha sağlıklı düşünmek için kısada olsa kendinize zaman tanıyın. Yaşanan olaylara hemen tepki vermemek için ortamdan biraz uzaklaşın. Hemen tepki verdiğinizde daha sonrasında pişman olacağınız cümleler kurabilir, davranışlarda bulunabilirsiniz. Bu durum sizi daha zor durumlarla karşı karşıya getirebilir. Öfke kontrol bozukluğu yaşayan insanların en büyük problemi fevri davranışlardır. 

İnsanlara Zaman Tanıyın

Örneğin; partneriniz veya arkadaşınız ile karşılıklı tartıştınız. Bu durumda ikinizde öfkeli olabilirsiniz. Bu nedenle biraz uzaklaşmak iyi gelecektir. Karşı tarafında yaşananları değerlendirmesine, gözden geçirmesine ve anlamasına zaman tanıyın. Zaman herşeyin ilacıdır, hemen konuşmaya çalışmayın. Karşı tarafın öfkesi dinmeden konuşmaya çalışırsanız, karşılıklı tartışmaya girmeniz kaçınılmaz olur ve öfke patlaması yaşanmasına neden olabilir.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Rahatlama

Rahatlama teknikleri ile öfke kontrolü nasıl sağlanır?
Rahatlama teknikleri ile öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Nefes Egzersizleri Yapın

Öfkeli olduğunuzda etkili nefes egzersiz yöntemleri ile rahatlayabilirsiniz. Yapılan bu egzersizler ile birlikte sakinleşebilir ve olayları daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.

Müzik Dinleyin

Öfkeli olduğunuz zamanlarda sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin. Bu eylem sakinleşmenize ve mutlu olmanıza yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre müzik dinlemek stres seviyesin azalmasına ve daha rahat uyumaya yardımcı olabilir.

Spor Yapın

Sevdiğiniz bir spor veya açık havada yapacağınız bir yürüyüş öfkenize iyi gelebilir. Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre düzenli spor veya yürüyüş yapan insanlarda mutluluk hormonu olan serotonin hormonunun eksikliği daha az görülmektedir.

Hobi Edinin

Tutkuyla yapılan bir hobi, enerjinizi öfkenize vermenize engel olabilir ve sizi oldukça rahatlatabilir. Daha sakin bir hayat için kendinize seveceğiniz bir hobi bulmalısınız.

Kitap Okuyun

Kitap okumak stresi azaltır ve kafanızı meşgul edebilir. Şuan kendinizi akıcı bir roman okurken düşünün. Kitabın derinliklerinde kendinizi bulurken, öfkeyi mi düşüneceksiniz.

Duygularınızı Yazın

Duygularınızı önce kendinize ifade etmelisiniz. Yazmak bunu daha iyi yaptırabilir. Ayrıca emin olun yazmak öfkenizi ifade etmenize ve rahatlatmanıza yardımcı olacaktır.

Gülün ve Kahkaha Atın

Gülmek ruhumuza iyi gelen en doğal yöntemlerdendir. Gülmek için komedi filmi izleyebilir veya sevdiğiniz bir arkadaşınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Stresinizi Yönetin

Stres ruhsal ve fiziksel sağlımıza zarar veren tehlikeli bir durumdur. Bununla birlikte öfke kontrolünü zorlaştırabilir. Stresli olduğunuz zamanlarda biraz ara verin ve rahatlamaya çalışın. Strele baş etme yöntemleri yazımızı inceleyin.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Doğru İletişim

Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Doğru iletişim.
Doğru iletişim ile öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Kendinizi Doğru İfade Edin

Sakinleştik ve artık sıra karşımızdaki kişi ile konuşmaya geldi. Doğru zamanın geldiğini düşünüyorsanız ve acele etmediğinizden eminseniz ses tonunuzu sakin bir modda kullanın. Kendinizi doğru cümleler ile karşınızdaki kişiye açıkca ifade edin. Emin olun bu sakinliğiniz ve net cümleleriniz ile karşınızdaki kişi sizi ve hatasını anlayacaktır.

Yapılan araştırmalara göre öfke kontrol bozukluğu yaşayan çoğu kişinin kendini ifade etmekte zorluk yaşadığı gözlemlenmiştir.

Konuşmadan Önce Düşünün

Sonradan pişman olmamak ve daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için konuşmadan önce düşünün. Öfkeli olduğunuzda hemen karşılık vermeyin. Önce sakinleşmek için kendize zaman tanıyın ve yukarıdaki rahatlama önerilerini uygulayın.

Sen Dili Değil Ben Dili Kullanın

Öfkeli olduğunuz durumlarda sen dili kullanmak suçlayıcı olabilir ve tartışmanın daha da ileri gitmesine neden olabilir.

” Sen bana şunu yaptın yerine ben bu davranışına kırıldım. ” demek arasında iletişim dilinde dağlar kadar fark vardır.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Yapmamanız Gerekenler

Kin tutmayın

Kin tutmak öfkenizi yenmenize engel olan en büyük düşüncelerdendir. Rahatlamanıza ve önünüze bakmanıza engel olur. Affetmek ruhumuza iyi gelen önemli şifa ilacıdır.

Geçmişi Düşünmeyin

Yaşayanan olayları sürekli düşünmek öfkenizi yenmenize engel olacaktır. Ayrıca sosyal hayatınız olumsuz yönde etkileyebilir ve psikolojinizi bozabilir. Bu nedenle geçmişi düşünmek yerini hayatın tadını çıkarın. Hayatınızdaki başarılara veya başarmak istediklerinize odaklanın.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Profesyonel Destek Alın

Öfke kontrol bozukluğu önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalık ile mücadele etmek kolay gibi görünse de bazen tek başınıza mümkün olmayabilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım önemlidir.

Daha sakin bir hayat için:

Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu DoktorBilgini.com ile Türkiye geneli psikolog veya psikiyatri doktorları profillerini inceleyin. Yorumlarını okuyup, kolay randevu alın.


İlgili Makaleler

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Sebepleri ve Tedavisi

Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

https://doktorbilgini.com/en-sik-gorulen-psikolojik-hastaliklar-nelerdir/

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers