facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Sebepleri ve Tedavisi
Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Sebepleri ve Tedavisi

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Sebepleri ve Tedavisi

Günlük hayatımızda öfke yaşamamız gayet normal bir duygudur. Ancak kişinin bu duyguyu kontrol edememesi ve olaylara aşırı tepki vermesi öfke kontrol bozukluğu yaşadığının işareti olabilir. Bununla birlikte sürekli sinirli ruh hali, kin beslemek, intikam düşünceleri ve öfke nedeni ile sosyal ilişkilerin bozulması öfke kontrol bozukluğu belirtileri arasındadır.

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Öfke kontrol bozukluğu; olaylar karşısında kişilerin aşırı tepki vermesi ve bu tepkilerini kontrol edememesidir. Öfkenin kendisi doğal bir duygu olarak kabul edildiği için bozukluk olarak kabul edilmez. Öfke sorunu için öfkenin nasıl ifade edildiği ve gösterildiği önemlidir. Öfke dışa atılması gereken bir duygudur. Ancak bozukluk, ani öfke patlaması yaşanmasına, çevreye veya kişinin kendisine zarar vermesine neden olabilmektedir.

Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Öfke kontrol bozukluğu belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız psikolojik destek almanız gerekebilir.
  • Çevreniz tarafından öfke konusunda uyarılar alıyorsanız,
  • Anlık öfke patlamaları,
  • Aşırı stres,
  • Nefes alıp vermede değişimler,
  • Sürekli sinirli ruh hali,
  • Kin beslenmesi ve sürekli intikam düşünceleri,
  • Öfke duyulan olaylar karşısında şiddet eğilimi öfke kontrol bozukluğu belirtileri olarak gösterebilir.
Online terapi için: https://psikolojiturkiye.com/

Öfke Kontrol Bozukluğu Sebepleri

Öfke kontrol bozukluğu sebepleri tedavisi için oldukca önemlidir. Bozukluk çocukluk çağı ile ilişkili olabilir. Ayrıca öfke kontrol sorunu yaşayan kişilerde serotonin hormonunun salgılanmasında problemler olduğu gözlemlenmiştir.

Çocukluk Dönemi

Tüm duygu durum bozukluklarında olduğu gibi bu bozukluk içinde çocukluk dönemi yani yetişme dönemi önemlidir. Çocukluk çağında yaşanan olaylar ve aile tutumu yetişkinlik dönemini oldukca etkilemektedir. Bu nedenle öncelikle geçmişe bakılmalıdır. Genel olarak ailesi tarafından baskılanan, engellenenen, şiddet gören, yargılayıcı bir şekilde eleştirilen, kendisini ifade etmesine izin verilmeyen kişilerden öfke problemi görülebilmektedir.

Travmalar

Geçmişte yaşadığımız travmalar bozukluğa neden olabilir. Bu travmalara yukarıda bahsettiğimiz çocukluk dönemi ve aile tutumuda bu travmalara dahil edilebilir. Boşanmış anne ve babası olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Ayrıca sözlü ve fiziki tacizde öfke kontrol bozukluğu nedenleri arasında gösterilmektedir. Günümüzde herkes travmatik olaylar yaşayabiliyor vebozukluğu tamamen travma ile ilişkilendirmek doğru değildir.

Dışlanmışlık Duygusu Hissetmek

Hayatımızın bir döneminde hepimiz arkadaşlarımız veya çevremiz tarafından dışlanma yaşamış olabiliriz. Dışlanmışlık duygusu birçok insan için psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Dışlanmışlık duygusu yaşayan insanlarda sinirli ruh hali, stres ve şiddet eğilimi görülmektedir. Bir süre bu duygu ile baş edemeyen kişilerde öfke kontrol bozukluğu görülebilmektedir.

Stres

Stresi kontrol edemeyen  kişiler bir süre sonra öfke kontrolünü kaybebilir ve gergin bir ruh halinde olabilir. Yaşanan olaylar karşısında verdikleri tepkiler aşırı ve şiddet eğilimli olabilmektedir.

Madde ve Alkol Bağımlılığı

Bağımlıklarda bağımlı olunan maddeye veya eşyaya yoksunluk, düşünme yetisini kaybettirebilir ve öfke kontrolünü etkileyebilmektedir. Yoksunluk yaşayan kişiler aşırı sinirli ve stresli olabilir. Bununla birlikte şiddet eğiliminde olabilirler.

Serotonin Eksikliği

Serotonin eksikliği yaşayan kişilerde aşırı öfke görülebilmektedir. Serotonin mutluluk hormonudur ve eksikliği ruh halimizi oldukca etkileyebilmektedir.

Epilepsi

Epilepsi türleri verilen tepkilere göre değişmektedir. Bazı epilepsi türlerinde bayılmalar yaşanırken bazılarında öfke patlamaları görülebilmektedir. Şu sözleri kesinlikle duymuşsunuzdur; ”Sinirlendiğimde gözüm dönüyor, gözüm hiçbirşeyi görmez, vurup kırıp dökerim ama sonra pişman olurum. ” işte bu durum epilepsi hastalığının bir türüne işaret olabilir.

Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi

Öfke kontrol bozukluğu tedavisi için bozukluğa neden olan etkenin belirlenmesi en önemli aşamadır. Psikoterapi: Uzmanlar tarafından sıkça kullanılan bu terapi yönteminde kişinin makul ve doğal bir sinirlilik öfke yaşaması ve öfke kontrolü sağlanmasını öğrenmesi hedeflenmektedir. EMDR terapisi: Travmalar ile başa çıkmak için uzmanlar tarafından kullanılan terapi yöntemidir. EMDR göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme tekniğidir. Uzmanlara ve yapılan araştırmalara göre travmatik yaşantılarda en etkili psikoterapi yöntemlerindendir. Eğer öfke problemi travmatik sebeplerden kaynaklanıyorsa tedavi sürecinde tercih edilmesi gereken yöntemlerdendir. İlaç tedavisi: Öfke kontrolünün sağlanması için doktorlar tarafından reçete edilen, kırmızı reçeteli, sakinleştirici ilaçlardır. Doktor kontrolünde kullanılması oldukca önemlidir. Tedavi sürecinde ilaç tedavisi ile birlikte terapi yöntemlerinin uygulanması daha etkili olabilmektedir.

Öfke Kontrol Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öfke kontrol bozukluğu için sebeplerine göre değişmekle beraber psikolog, psikiyatri doktorları veya nöroloji doktorlarına gidilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin en güvenilir doktor arama platformu DoktorBilgini.com ile şehinizde bulunan psikolog veya psikiyatri doktorları profillerini inceleyin. Danışanları ve hastaları tarafından yapılan yorumları inceleyin ve randevu alın.

İlgili Makaleler

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 16 Madde
https://doktorbilgini.com/en-sik-gorulen-psikolojik-hastaliklar-nelerdir/
Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers