facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?
Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir?

Stres, hemen hepimizin hayatında var olan, hayat kalitemizi kötü etkileyen bir olgudur. Çalışma ortamı, aile hayatı, insan ilişkileri gibi yaşamın temelinde var olan durumlar stres yaratabilmektedir. Ayrıca beraberinde bir çok sağlık sorununa da neden olan stresle baş etme yöntemlerini iyi bilmek ve uygulamak gerekmektedir. Çünkü stres basit ve önemsiz gibi görünse de aslında beden ve ruh sağlığımızı ciddi oranda etkilemektedir. Peki çoğumuzun yaşamından eksik olmayan bu stresle baş etme yöntemleri nelerdir? Stresle baş etme yolları Bu sorunun cevapları yazımızda..

Strese Neden Olan Etkenleri Tespit Etmek

İlk olarak stres seviyenizi nelerin yükselttiğini tespit etmeye çalışarak başlayın.

Aile hayatınızı, çalışma ortamınızı, sosyal ve özel ilişkilerinizi gözden geçirin. Stresinizin altında yatan sebepleri bulmaya çalışın ve bunları kategorilere ayırıp listeleyin. Bu listede bir obje, bir oda ve hatta bir arkadaşınız bile olabilir. Stresinizi tetiklediğini düşündüğünüz olaylardan ve kişilerden uzak durmaya çalışın. Bazen birden fazla stres tetikleyicisi olabilir. Tüm bunlardan kendinizi korumak stresle baş etme yöntemlerinden en önemlisidir.

Stresle Baş Etme Yöntemleri Arasında En Önemlisi Sağlıklı Beslenmek

stresle baş etme yöntemleri sağlıklı beslenmek

İyi ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Dolayısıyla hastalıklardan kendimizi korumak için ne yediğimize ve ne içtiğimize dikkat etmeliyiz. Stresli olduğumuzda genellikle şekerli veya yağlı atıştırmalık ve abur cubur tüketmeye yöneliriz. Ancak bu tür yiyecekler sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi, stresle başa çıkmamızı da zorlaştırır. Ayrıca işlenmiş gıdalarda çoğunlukla bulunan rafine şekerin vücutta parçalanması zor olduğundan size yorgun hissettirir. Benzer şekilde kafein içeren içecekler de uyarıcı etki yaparak sinirli ve gergin olmaya neden olur. Örneğin kahve yerine yeşil çay içmeyi deneyin. Sonuç olarak meyve sebzeye yönelmek ve omega-3 içeren balıklar tüketmek stresi azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Düzenli ve Yeterli Uyku

stresle baş etme yöntemleri düzenli ve saglıklı uyku

Stresli olduğumuzda uyumanın çok zor olduğunu hepimiz biliriz. Ancak uyku ve stres birbirini karşılıklı etkiler. Başka bir deyişle stresliyken iyi uyuyamayız ve iyi uyuyamazsak stres düzeyi artar. Uyku bozuklukları stres seviyenizi yükseltir. Düzenli ve kaliteli bir uyku stresle baş etme yöntemlerinden en önemlisidir. Dolayısıyla geceleri güzel bir uyku çekmek için yatmadan önce rahatlamaya ve dinlenmeye çalışın. Bununla birlikte uyuduğunuz odada sizi rahatsız edecek ve strese sokacak objeler bulundurmayın. Uyumadan birkaç saat önce televizyon, bilgisayar ve telefondan uzaklaşın. Ayrıca uyku kalitenizi kötü etkileyecek olan kafein içeren gıdaları uyku öncesi tüketmeyin. Yatmadan önce zihninizi zorlayacak aktivitelerden kaçının. En önemlisi de uykunuzu bir rutine bağlamak amacıyla günün aynı saatlerinde uyuyup uyanmaya çalışın. Sonuçta tüm bunların sayesinde stres seviyenizdeki azalmayı göreceksiniz.

Stresle Baş Etmek İçin Düzenli Egzersiz Yapın

stresle baş etme yöntemleri egzersiz yapmak

Stresle baş etme yöntemlerinden biri de fiziksel olarak sağlıklı ve zinde olmaktır. Çünkü ruh sağlığı ve beden sağlığı birbirini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle fiziksel sağlığımızı korumak bizi strese karşı daha güçlü yapar. Dolayısıyla vücudumuzu çalıştırmak, hareketli bir yaşam sürmek faydalı olacaktır. Bunun için yoğun spor veya vücut geliştirme, ağırlık kaldırma gibi aktiviteler şart değildir. İş yerinde çalışırken kalkıp kısa bir tur atmak, stresli hissettiğinizde ayağa kalkıp birkaç esneme hareketi yapmak iyi gelecektir. Bunlar yükselen stres hormonlarıyla mücadele etmek için vücudumuza güç sağlamak demektir. Bunun yanı sıra temiz hava almak, yürüyüşe çıkmak gibi aktiviteleri düzenli uyguladığınızda uyku kalitenizin arttığını da göreceksiniz.

Stresle Baş Etmek İçin Zaman Yönetimi Önemli

stresle bas etme yöntemleri zaman yönetimi

Yapmamız gereken işler biriktiğinde bu bizi strese yöneltecektir. Dahası kolayca altından kalkacağımız işler, stres altındayken bize zor gelecek ve performansımız düşecektir. Bu anlamda işlerimizi ve görevlerimizi sıraya koymak önemlidir. Örneğin kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturun ve bu listeyi işlerinizin öncelik sırasına göre düzenleyin. Hangi işin ne kadar zamanınızı alacağı hakkında düşünün ve bu listeyi uygulamaya çalışın. En önemlisi bu listeyi hazırlarken kendinize acımasız davranmayın ve gerçekçi olmayan iş planları oluşturmayın. Bu hem sizi fazla yoracak, hem de stres seviyenizi yükseltecektir. Ayrıca işlerinizin arasında küçük molalar vermeyi ve rahatlamayı ihmal etmeyin. Zamanınız ve siz değerlisiniz. Kendinizi önemseyin.

Stresle Baş Etme Yöntemleri Arasında En Eğlencelisi ‘Eğlenceli Aktiviteler’

Stresle baş etme yöntemlerinden bir diğeri de eğlenceli ve rahatlatıcı aktivitelere katılmaktır. Sizi neyin keyiflendirdiğini bulun ve buna zaman ayırmaya çalışın. Örneğin müzik dinlemek, konsere gitmek, bulmaca çözmek veya bisiklet sürmek gibi size kendinizi iyi hissettirecek aktiviteler stresle başa çıkmada çok etkilidir. Bunun yanı sıra sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek de stresinizi azaltacaktır. Sevdiğiniz ve sizi seven insanlarla bol bol vakit geçirmeye çalışın. Ayrıca kişisel bakımınıza ayıracağınız bir gün de sizi rahatlatacak ve stresten uzaklaştıracaktır.

Stresle Baş Etmek İçin ‘Hayır’ Deyin

stresle baş etme yollar hayır diyebilmek

Zamanınızı iyi yönetmenin sizi stresten koruyacağını söylemiştik. Yapabileceğinizden çok fazla sorumluluğun altına girmek sizi strese yöneltir. Bu nedenle birisi sizden bir şey yapmanızı istediğinde veya zamanınızı alacak bir teklifte bulunduğunda ona ‘hayır’ diyebilmelisiniz. Ancak bunu yaparken karşıdakini kırmadan, hayır demenizin nedenini net bir şekilde açıklamalı ve kibar olmalısınız. Çok fazla işi az bir zamana sıkıştırmaya çalışmak ve hayır diyememek stresle başa çıkmanızı zorlaştırır. Bu nedenle kendinize ek sorumluluklar yüklemek yerine öncelikleriniz olduğunu söyleyin. Sonuç olarak insanları kırmamak adına kendinize yüklenmekten vazgeçin ve fazla strese izin vermeyin.

Stresle Baş Etme Yöntemleri Arasında En Etkilisi ‘Konuşmak’

stresle baş etme yolları konuşmak
Stresle bas etme yolları konuşmak

Kendinizi stresli hissettiğinizde yalnız olmak yerine biriyle konuşmayı tercih edin. Örneğin sevdiğiniz ve güvendiğiniz biriyle ya da arkadaş grubunuzla vakit geçirin. Buna ek olarak bir profesyonelle de nasıl hissettiğiniz konusunda konuşmanı faydalı olacaktır. Hatta kendinizle konuşmak bile stres anında size iyi gelecektir. Çünkü nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak, stresin sizin üzerinizde o anki etkisini azaltacaktır. Ayrıca eğer ortada çözülmesi gereken bir sorun varsa, bu konu üzerine birileriyle konuşmak size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Sonuç olarak stresle baş etme yöntemlerinden biri de stres anında güvenilir birileriyle konuşmaktır. İnsanlarla iyi ilişkiler kurmak sadece stresten uzaklaşmak için değil, sağlıklı yaşamak için de önem taşımaktadır.

Alkol ve Sigaradan Uzaklaşmak

stresle baş etme yolları sigara ve alkolden uzaklasmak
Stresle baş etme yolları sigara ve alkolden uzaklaşmak

Stresle baş etme yöntemlerinden bir tanesi de alkol ve sigaradan uzak durmak veya tüketimini en aza indirmeye çalışmaktır. Alkol kullanmak ve sigara içmek stresli anlarda iyi geliyor gibi görünse de aslında sağlık sorunlarını daha zor hale getirmektedir. Benzer şekilde kafein de alkol ve nikotin gibi uyarıcıdır. Dolayısıyla sizi rahatlatmak yerinde stres seviyenizin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle alkol, sigara ve kafein yerine bitki çayları, doğal meyve suları ve en önemlisi bol bol su tüketin. Hem stresle başa çıkmak hem de genel sağlığınız için alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durmanızı öneririz.

Stresle Baş Etme Yöntemleri Bunlarla Sınırlı Değildir

Stresle baş etme yöntemleri yukarıda yazılanlarla sınırlı değildir. Her insanın kendi kişiliği, ruh hali ve sosyal yapısına göre kişiye özel farklı yöntemler vardır. Yukarıdakilere ek olarak nefes egzersizleri, esneme ve gevşeme hareketleri, stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca stresi, farkındalık ve bilinç ile kolayca kontrol altına almak mümkündür. Buna rağmen stresi yönetemediğinizi düşünüyor ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Bir uzman sizin stresten korunmanızı sağlayacak bir yol mutlaka gösterecektir. Ayrıca stresten korkmayın ve onunla savaşmayın. Yalnızca kendinizi korumanız ve kendinize değer vermeniz, stresin sizi alt etmesine engel olacaktır. Yaşamınızın ve kendinizin farkında olun ve bol bol kahkaha atmayı unutmayın.

Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak psikolog listelerini inceleyerek yorumları okuyup kolayca randevu alabilirsiniz.

İstanbul Psikolog

Ankara Psikolog

İzmir Psikolog

Bursa Psikolog

Antalya Psikolog


İlgili Makaleler

https://doktorbilgini.com/en-sik-gorulen-psikolojik-hastaliklar-nelerdir/

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers