facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2.  Hayır Diyememek
 Hayır Diyememek

 Hayır Diyememek

İnsanlar için hayır diyememek hiç yapmak istemedikleri şeyleri yaptırabilir ve sonucunda çok mutsuz oldukları durumlar yaşayabilirler. Hayır diyemediği için insanlar, başkalarının isteklerini yerine getirirken çok zorlanmış hissi yaşarlar. Hayır diyememek tedavi edilmediği durumlarda kişiyi çok zor durumlar ile karşı kaşıya bırakabilir. Hayır diyemeyen kişiler zamanla çevreleri tarafından kullanılmaya başlar. Hayır sözcüğü insanlar karşı tarafı kırabileceğini düşünüyorsunuz ama sonucunda kendinizin kırıldığının farkına varmıyorsunuz. Sürekli insanlar tarafından kullanılan kişi kendisini mutsuz ve öfkeli hissetmeye başlar.

Sınırlarınız İçin Hayır Demek

Hayır demek sizi mutsuz, olumsuz, ya da muhalefet bir kişi yapmaz. Sınırlarınızı korumak için hayır demek sizi aksine karşı taraf ile olan ilişkinizi daha da güçlü yapar.

Hayır diyebilmek için…

Hayır Demek için hayatınızdaki önceliklerinizi kontrol etmelisiniz. Kendi hayatınız için verdiğiniz öncelikler sizi bencil bir kişilik yapmaz. Kendi öncelikleriniz kendinize duyduğunuz saygı ve önemi gösterir. Hayır diyebilmek için, Bir konuda karar vermeden önce kendinize zaman verin. İstediğiniz zamanı karşı tarafa özgürce söyleyebilirsiniz. Hayır diyebilmek için, düşüncelerinize olduğu gibi ifade etmeniz yeterli. Kendisi ifade ettiğinizde karşıda ki insanı kırmış olmuyorsunuz. Bu düşünceler size ait.Hayır diyebilmek biraz antreman ile alışkanlık edinerek öğrenilebilir bir davranıştır. Hayır dediğiniz zaman insanlar sizi emin olun yargılamayacaktır. Çünkü siz karşı tarafın her düşüncesini kabul etmek zorunda değilsiniz. Kendi düşüncelerinize verdiğiniz önemi gördükçe daha mutlu bir insan olmak kaçınılmazdır.

Hayır Diyememek sonucunda

  • Hayır diyemeyen insanlar sürekli mutsuz ve yetersizlik duygusu yaşarlar
  • Hayır diyemeyen insanlar hep kendilerini ile çelişir ve sürekli olarak kendilerini yargılarlar.
  • Hayır diyemeyen insanlar kendilerini yüklü miktarda borç içinde bulabilirler.
  • Hayır diyemeyen insanlar suç işleyebilirler.
  • Hayır diyemeyen insanlar sürekli pişmanlık yaşayabilir
Hayır demek için psikologlardan psikolojik yardım alabilirsiniz. Hayır diyememenizin birçok nedeni olabilir. Geçmişte yaşanan duyguları ortaya çıkararak psikologlar hayır demeyi kolaylaştırabilir. Psikolojik destek için bir psikologdan yardım alabilirsiniz. İstanbul Psikolog Ankara Psikolog İzmir Psikolog Bursa Psikolog Antalya Psikolog
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers