facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Kendine Değer Vermek İçin Öneriler
Kendine Değer Vermek İçin Öneriler

Kendine Değer Vermek İçin Öneriler

Psikolojik anlamda tam bir iyi oluş ve doyumlu ilişkiler için kendine değer vermek önemli konulardan bir tanesidir. Kendisine değer vermeyen birisi başkalarına değer verme konusunda da zorlanmaktadır. Ayrıca sahip olduklarını değersiz görür. Çoğunlukla kendini bir işe yaramaz, başarısız, çirkin görme eğilimindedir. İnsan önce kendine değer vermeli ki değer görmeli. İnsanın kendine değer vermesi hayatta yaşanan başarıların önemli etkenlerindendir. Öncelikle kişinin kendisini değersiz hissetmesinde bazı etmenler söz konusu. Ebeveynlerinizin tutumu destekleyici, ilgi ve sevgi odaklı olmadıysa kendinizi nasıl seveceğinizi bilememiş olabilirsiniz. Görmediğiniz değeri de kendinize vermekte zorlanmış olabilirsiniz. En önemlisi kendine değer vermeyen ebeveynlere sahip olmuş olabilirsiniz. Onlar da değersizlik hisleriyle nasıl davranacakları konusunda çoğu zaman yanlış karar vermiş olabilirler. Çocukluk yaşantıları çok önemli bir rol üstlenmek ile birlikte bu durumu değiştirmek de mümkün. Online terapi için: https://psikolojiturkiye.com

İlk aşama: Farkındalık

İç sesiniz nasıl? Kendinize en çok hangi kelimeleri söylüyorsunuz? Özellikle hata yaptığınızda içinizden geçen cümleler nelerdir? Çok üzüldüğünüz, çok kızdığınız, çok kaygılandığınızda neler söylüyorsunuz? Olumsuz kelime ve cümleler fazla ise bu kelime ve cümleler aynı zamanda sizin hayatınızı da olumsuz bir noktaya çekiyor. Neredeyse bütün davranışlarınız bu kelimelerin etrafında şekilleniyor. Bu kelimeleri fark edin ve bunları değiştirin. Kendinize değer vermek için ne kadar aptalım elimdekini yere düşürdüm demek yerine, hata yapabilirim bir dahakine daha dikkatli olacağım demeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda başkalarına karşı da olumsuz kelimeleri kullanmamanız gerekir. Başkalarına karşı düşünceleriniz kendinizle olan ilişkiniz hakkında bilgi verecektir.

Olduğunuz Halinizle Kendinizi Kabullenmeniz

Bu hayata bir defa geldiniz. Elinizde tek bir insan var. Ölene kadar size eşlik edecek tek kişi de yine sizsiniz. O halde eksik ve hatalarınızla kendinizi olduğunuz gibi tam da şu anda kabullenin! Zaten herkesin hataları ve eksikleri var. Her konuda tam olma duygusu bir yanılgıdır. Bazı konularda iyi olabilir, bazı konularda çok da iyi olmayabilirsiniz.

Kendinize Evet Demeniz

Toksik ilişkiler, eşyalar, ortamlar ve alışkanlıklara elveda deyin. Kendinize değer verme için sizi kötü hissettiren her şeyi kapının dışında bırakabilirsiniz. Evet, hayır diyebilirsiniz. Çok güçlü bir kelimedir, siz izin vermedikçe hiçbir şey sizi etkileyemez.

Değersizlik Duygularınız Kendinizle İlgili

Bir başkasının olumsuz davranışını kişisel algılamayın. Kendisiyle ilgili sorunu olan kişiler sorun saçar. Birisi öyle dedi diye öyle olmazsınız. Eksikleriniz ve hatalarınız var. Hatalarınızın olması sizi kötü bir insan yapmaz. Yapıcı eleştirel bir tavır takınabiliriniz fakat yıkıcı eleştirel tavrınızı değiştirin. Başkaları size karşı bunu yapıyorsa bu onlarla ilgili bir sorundur. Bırakın kendi olumsuz duygu, düşünce ve davranış kalıplarıyla kalsınlar, siz değerlisiniz. Bu içerik Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt tarafından yazılmıştır. Kendisinin profilini inceleyin ve hemen randevu alın.
Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt
İlişkilerde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Sırlar
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers