facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. İlişkilerde Sınır Koymak İçin Sırlar
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Sırlar

İlişkilerde Sınır Koymak İçin Sırlar

Günümüz ilişkilerinde en çok gördüğümüz problemlerden biri insanlara sınır koymaktır. Arkadaşlık ilişkileri, aile ilişkileri, sevgiliyle olan ilişki ya da hiç tanımadığınız kişilerle olan ilişkilerinizde sınır koymakta zorlanıyor olabilirsiniz. Özellikle sevgiliye sınır koymak en çok zorlanılan konulardan bir tanesi. Bütün ilişkilerinde kişisel sınırları belirlemek insanın kendine yapacağı en büyük iyiliktir. Bütün bunları düşünürken akla şu soru gelebilir, insanın sınırları nelerdir? Ve bu sınırları nasıl, ne şekilde koruyacak? İlişkilerde sınır koymak sandığınız kadar zor bir durum değil. Bazı iletişim tekniklerini kullanarak kolaylıkla sınır koyabilirsiniz. Online terapi için: https://psikolojiturkiye.com/

Nasıl Sınır Belirleyeceğiz?

Hayır Deyin

İstemediğiniz şeylere hayır demek istediklerinize evet demeniz anlamına gelir. Kişiler genellikle değersizlik ve sevilmeme duygularından ötürü hayır diyemezler. Yalnızca evet dersem kabul görürüm düşüncesine sahip olabilirsiniz. Ama hayır diyemedikçe ve her şeye evet dedikçe değeriniz karşınızdaki insanın gözünde gittikçe azalır. Bu yüzden çok fazla talepte bulunabilir. Bir gün evet dediğiniz şeylere hayır demeye başladığınızda da çok değiştiğinizi söyleyebilirler. Siz de bundan ötürü kötü hissedersiniz. Ancak durum şudur: Size iyi gelmeyene hayır dediniz ve bu sizin kendinize olan saygınızı artırdı. Başta kötü hissettirse de sonrasında çok iyi hissedebilirsiniz.
hayır demek
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Hayır Demek Önemli
Hayır demek, kırıcı ve kaba olmak değildir. İnsanları incitmek de değildir. Yani kırmadan, kızmadan, trip atmadan, suçluluk hissetmeden hayır diyebilmelisiniz. Nasıl diyeceğiz? diye düşünüyor olabilirsiniz. Çok basit. Şu sihirli kelimeyi kullanın: Hayır! Kendinize ödevler verin, hayır demek için küçük olaylardan başlayın. Arkadaşınız sizden dönem ödeviyle ilgili kendisinin de yapabileceği bir şey istedi diyelim. Ya da akrabanız sizi evine davet etti ve gitmek istemiyorsunuz. Gelemeyeceğim ya da bunu yapamayacağım demeniz yeterli.

Kararlı Olun

Sınır belirlerken net olmalısınız. Neyi isteyip neyi istemediğinizi bilmelisiniz. O gün arkadaşınızla görüşmek istiyor musunuz istemiyor musunuz? Misafirlikte size sunulan yemeği yemek istiyor musunuz istemiyor musunuz? Birisi sizinle buluşmak istedi, gerçekten buluşmak istiyor musunuz yoksa istemiyor musunuz? Karar vermek sizin için çok zorsa küçükten başlayın. Günlük konular hakkında hata yapsanız dahi seçimler yapın. Hata yapa yapa doğru seçim yapmayı öğrenirsiniz. Daha sonrasında daha büyük konular hakkında karar verip uygulamaya geçmeye başlayabilirsiniz.
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Kararlı Olun
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Kararlı Olun

Her Şeye İzin Vermeyin

Bir başkası kişisel sınırlarınıza saygı duymalı. “Şahsınıza karşı haddi aşan, hududu geçen, küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın…” demiş Neşet Ertaş. Ne kadar da doğru bir söz. Hakaret, fiziksel,duygusal, cinsel, ekonomik şiddetle karşılaştığınızda buna izin vermemeniz gerekir. Bununla karşılaşsanız dahi ikinci defa olmamasını sağlamak sizin elinizdedir. Birinden hoş olmayan bir kelime işittiniz diyelim, bana bu kelimeyi kullanamazsın diyebilirsiniz. Davranış devam ediyorsa uzak kalmayı deneyin. Fiziksel ve duygusal bir mesafe olabilir. Çiftlerle yaptığım seanslarda eşlerden birisi hakaret işitiyorsa her işittiğinde şunu yapıyor; İletişim kurmayı kesiyor ve uzaklaşıyor. Bu etkiyi gören diğer eş bu davranışı belli bir süre sonlandırıyor. Çünkü bir sınırla karşılaştı. Biliyor ki bunu söylediğinde eşiyle olan iletişimi sekteye uğrayacak. Ya da istemediğiniz halde birisi size dokunuyor diyelim… Bu kişiye dahi hayır diyemiyor olabilirsiniz. Bana dokunmanı istemiyorum cümlesini kurmak bile bazen mümkün olmuyor. Fark edin, kabul edin, değişim kendiliğinden gelecektir.
İliskilerde sınır koymak için herşeye izin vermeyin
Herşeye İzin Vermeyin

Kendinize Ait Bir Alanınız Olsun

Bu olduğunda kişiler size daha temkinli yaklaşacaktır. Bazı durumlarda meşgul olun, sürekli ulaşılabilir olmayın. Kendinize bir alan oluşturmazsanız birçok kişi sizi cepte görebilmektedir. Ne zaman arasam ulaşırım düşüncesindeki kişiler ilk başta sizden vazgeçebilir. Kulağa başta kötü geliyor gibi dursa da durum böyle. Başkaları için her şeyi yaptığınızda ve kendinizi ikinci plana attığınızda daha çok sevilen kişi olmuyorsunuz. Bunu bütün ilişkilerinizde görebilirsiniz.
İlişkilerde sinir koymak için kendinize ait bir alan
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Kendinize Ait Bir Alanınız Olsun

Hayatınızın Merkezinde Siz Olun

Anneniz, babanız, eşiniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız, hatta çocuğunuz bile sizden değerli değildir. Çünkü siz olmazsanız onların da değeri olmaz. Bu sevdiklerimiz için fedakarlık yapmayacağız anlamına gelmesin. Tabi ki onlar için de kendimizden verdiğimiz durumlar olacaktır. Ancak bu verme durumu kendimizden vazgeçme noktasına geldiyse kırmızı alarm diyebiliriz. Çok iyi biliyoruz ki kendisine değer vermeyen birisi başkasına değer vermekte çok zorlanmaktadır. Böyle birisi zaten hayatın acımasız, yaşanmaya değmez, kötü, zor olduğunu düşünüyordur. Çevresine de bu enerjiyi yayar. Hayatınızın merkezine bir başkasını aldığınızda onunla aranıza çok büyük duvarlar örme ihtimaliniz var. En çok duyduğumuz cümle “Yapmasaydın” oluyor. Öncelik sizsiniz. Siz iyi olursanız her şey ve herkes iyi olur. Dünyayı ya da bir başkasını kurtarmaya çalışmayın. Kurtarabileceğiniz tek kişi sizsiniz. Diğerleri size bakıp sizden örnek alabilmektedir ve kendilerini kurtarabilmektedirler. Siz değerlisiniz.
ilişkilerde sınır koymak için hayatınızın merkezinde siz olun
İlişkilerde Sınır Koymak İçin Hayatınızın Merkezinde Siz Olun
 

Düşüncelerinizi Yönetin

Öncelikle zihninizde hayal kurarken şunu düşünmelisiniz: Çevremdekilerle rahatlıkla iletişim kuruyorum. Kendi sınırlarımı belirliyorum. Sağlıklı ve doyumlu ilişkiler kuruyorum. Bu cümleler size çok basit gelebilir. Ancak kelimeler o kadar güçlü ki bunu hayatınızda yaşıyorsunuz zaten. Yalnızca fark etmeniz gerekiyor. Kişisel sınırlarınızı belirlemede sorun yaşadığınızı düşünelim, aklınızdan geçen düşünceler neler olur? Çoğunlukla olumsuz düşüncelerdir. Ve bu olumsuz düşüncelerin sonuçlarını öyle ya da böyle yaşarsınız. O halde olumsuz düşünceler kendilerini gerçekleştiriyorsa olumlu olanları da gerçekleşebilir. Nasıl ki olumsuz düşünceleri zihniniz sürekli size tekrarlıyor aynı şekilde bu olumlu cümleleri de sürekli tekrarlamalısınız. Ki gerçekleşebilsin! Zihin neye inanırsa onu gerçekleştirme eğiliminde. Düşüncelerinizin, kelimelerinizin gücünden faydalanın. Bütün hayatınızı bu şekilde değiştirebilirsiniz.
İlişkilerde sınır koymak için düşüncelerinizi yönetin
Düşüncelerinizi Yönetin
İlişkilerde sınır koymak öz değerinizi ve öz güveninizi artıracaktır. Sınırlarınızın ne kadar bilincinde olursanız değeriniz o kadar artar. Birini kaybeder miyim düşüncesi yerine bana iyi gelen kişileri kabul ediyorum düşüncesine geçersiniz. Ve belli bir süre sonra size değer vermeyen insanlar yerine değer veren kişiler hayatınıza gelir. Sevgiler!   Yazar : Psk Dan Mehlika Zeynep YURT
Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers