facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. İlişkilerde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?
İlişkilerde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

İlişkilerde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

ankara-psikoloji-mehlika-zeynep-yurt
Psk. Dan. Mehlika Zeynep Yurt
Sosyal bir varlık olarak insan, çevresiyle iletişim kurma ihtiyacındadır. Evrimsel sürecimize baktığımızda da yalnız kalmak, tek başımıza olmak istemiyoruz. Hayatta kalma içgüdümüz bizi bir partner arayışına sürüklüyor. Hayatımızda anlamlı ilişkiler kurmak psikolojik iyi oluşumuza katkı sağlıyor. Kendimizi güvende hissediyor ve ilişkilerimiz iyiye gittikçe hayattan keyif alıyoruz. İnsan ilişkilerinde sorun olduğunda neler oluyor? Bütün hayatımız olumsuz etkilenebiliyor. Doyum alamadığımız ilişkilerimiz bir süre sonra kendimizi çok kötü hissetmemize neden olabilir. Gelin birlikte bakalım ilişkilerde yaşanan sorunlar neler ve bunlar için neler yapabiliriz

İlişkilerde Yaşanan Genel Sorunlar

  • İletişim tekniklerini bilmemek,
  • Sınır çizememek,
  • Ne istediğinizi bilmemeniz,
  • Kendinize değer vermiyor olmanız,
  • Başkalarının isteklerini ilişkinize dahil etmeniz.

İletişim Tekniklerini Bilmemek

İlişkilerde yaşanan sorunların çözümünün aslında çok basit olduğunu söyleseydim size? Çift terapisinde gördüğümüz ilişkide yaşanan sorunların büyük kısmının iletişim hatalarından kaynaklandığını görüyoruz. Yani doğru iletişim teknikleriyle yaşadığınız sorunlara çok kısa bir süre içinde dur diyebilirsiniz. Terapi odasında, ben bunun hiç farkında değilim, onun böyle hissettiğini göremedim, ona bunları hissettiremediğimi hiç fark edemedim gibi cümleleri çok duyarız. Ve doğru iletişim kurmayı öğrendiklerinde ilişkileri de düzelir. Duygu, düşünce ve davranış boyutlarında kendilerini değiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Ben dilini ilişkisinde kullanmaya başlayan çiftler sorunlarını büyümeden diyalogla çözebiliyorlar! Çünkü suçlamaktan ziyade kendi iç dünyalarını paylaşıyorlar. Bu da her iki taraf için çok iyileştirici oluyor.
İlişkide yaşanan sorunlar iletişim teknikleri
İlişkilerde yaşanan sorunlar ”İletişim Teknikleri”

Sınır Çizememek

İlişkilerde yaşanan sorunların en önemlisi belki de: sınır çizememek. Aynı hayatı, aynı evi, aynı şeyleri paylaşıyor olabilirsiniz. Her koşulda sizin ve karşınızdaki insanın sınırları var. Hoşunuza gitmeyen bir şeye hayır demeniz ilişkinizdeki değerinizi artırır. Aynı şekilde siz de birlikte olduğunuz kişinin sınırlarına saygı duymalısınız. Çiftler özellikle evlilikten sonra arada bir sınırın olmayacağını düşünüyorlar. Bu da evliliklerde çatırdamalara ve malesef bitmelere sebep olabiliyor. İlişkiniz içinde çok değerli hissetmeli ve karşı tarafa da çok değerli hissettirmelisiniz. Bu şekilde sağlıklı ve doyumlu bir birlikteliğiniz olabilir.
İlişkide yaşanan sorunlar ''Hayır diyememeniz''
İlişkilerde yaşanan sorunlar ”Sınır Çizememek”
İlişkilerde sınır koymak detaylı bilgi içeriği ilginizi çekebilir. İlişkilerde sınır koymak

Ne İstediğinizi Bilmemeniz

Her ilişki kendine özgüdür. Her insan da kendine özgüdür. Eğer bireyler ilişkide sürekli olarak partnerim ne istiyor, onun istediği gibi davranmalıyım diye düşünüyorlarsa ilişkinin dengesi bozulmuş olabilir. Bu tip durumlarda ilişkilerde yaşanan sorunlar en üst seviyeye çıkıyor. Öfke, kızgınlık, engellenmişlik, hayal kırıklığı duyguları çok daha fazla kendini gösteriyor. Peki ne yapmalı? Herkes kendi merkezinde olmalı ve ortak noktada buluşulmalı. Hiç kimse bir başkası için kendisinden ödün vermemeli. Partnerimiz için tabi ki fedakarlıklar yapacağız fakat bu kendimizi es geçeceğimiz seviyeye geldiyse orada bir dur demek gerekecek. Bu tip zor yaşantılarınızda “Ben ne istiyorum?” diye sorun kendinize. Bu soru gerçekten de sizi kurtarabilir. Nasıl bir birliktelik istiyorum? Nelerden hoşlanıyorum? Nelerden hoşlanmıyorum? Ne bana iyi gelir ya da ne bana iyi gelmez? Cevaplarınız net ise ilişkinizdeki duruşunuz da nettir. Bu da sizi çekici bir insan yapar.
İlişkilerde yaşanan sorunlar ''Ne İstediğinizi Bilmemeniz''
İlişkilerde yaşanan sorunlar ”Ne İstediğinizi Bilmemeniz”

Kendinize Değer Vermiyor Olmanız

Kendinize değer vermiyorsanız bir başkasına değer vermeniz mümkün olmaz. İlişkinizde değer görmediğinizi düşünüyorsanız öncelikle kendinizi sorgulayın. Kendinize gerçekten değer vermiyor olabilir misiniz? Kendinize değer verdiğinizde size iyi gelmeyen bir şeye hayır diyebilirsiniz, kendinizi gerçekleştirme yolunda ilerlersiniz, hayatınıza kimi alıp almayacağınızı bilirsiniz, var olmak için bir başkasına ihtiyacınızın olmadığını da bilirsiniz. Bu özgüvenle de güven duyacağınız ve güven duyulacağınız ilişkileriniz olabilir. Mutlu bir birliktelik için kendinize değer vermeniz şart.
ilişkilerde yaşanan sorunlar ''Kendinize Değer Vermiyor Olmanız''
İlişkilerde yaşanan sorunlar ”Kendinize Değer Vermiyor Olmanız”

Başkalarının İsteklerini İlişkinize Dahil Etmeniz

Toplum içinde yaşıyoruz ve bu toplumun kurallarına uymak durumundayız. Fakat başka insanlar ilişkinize çok fazla dahil oluyorsa bu duruma bakışımız nasıl olmalı? Çift terapisinde önerilerimizden birisi aranızdaki sorunları sizin çözmeniz. Bir başkasına anlattığınızda ilişkinize yorum yapma hakkını ona verirsiniz. Ya da ilişkiniz adına bir karar almak istiyorsunuz diyelim. Ev değişikliği gibi. Bu konuya başkalarını ne kadar dahil etmelisiniz? Çiftlerin arasında başkalarının dahil olamadığı bir alan olmalı. Bu alan bazı durumlarda bozulabilir tabi. Kişilerin kendilerine ya da başkasına zarar verme durumu olduğunda(şiddet gibi). Olağanüstü bir durum yoksa bir başkasını ilişkiye çok fazla dahil etmemek gerekecek. Anne ve babalar, arkadaşlar, akrabalar ilişki hakkında mümkünse çok fazla yorum yapamamalı. Yapsalar bile çift bundan etkilenmemeyi öğrenmeli. Biliyoruz ki ilişkilerdeki en büyük sorunlardan birisi “Senin ailen böyle, benim ailem böyle.” tartışmalarıdır. Özellikle aileler ilişkiye ne kadar az dahil olursa ilişki o kadar sağlıklı olur.
İlişkilerde yaşanan sorunlar ''Başkalarının İsteklerini İlişkinize Dahil Etmeniz''
İlişkilerde yaşanan sorunlar ”Başkalarının İsteklerini İlişkinize Dahil Etmeniz”
İçinden çıkamadığınız ilişki sorunları yaşıyorsanız psikolojik destek almaktan çekinmeyin. Doyumlu ve sağlıklı ilişkiler kurmak mümkün. Sevgiler Yazar : Psk Dan Mehlika Zeynep Yurt 
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers