facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji Bozukluğu Nedir?
Psikoloji Bozukluğu Nedir?

Psikoloji Bozukluğu Nedir?

Kişinin psikolojik sağlığında yaşadığı herhangi bir problem ‘’Psikoloji Bozukluğu’’ olarak adlandırılmaktadır. Psikoloji Bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar nelerdir?

Psikoloji Bozukluğu Nedir?

Kendini birçok farklı şekilde gösterebilen psikoloji bozukluğu, genellikle davranış şeklinizde, düşüncelerinizde ve hissetme biçiminizde değişimler olarak ortaya çıkar. Bu durum hayatınızı belli bir miktarda etkileyecektir. Kendinizle ve insanlar ile kurduğunuz iletişimdeki değişimler hayatınızı zor bir duruma sokabilmektedir. Çoğu durumda psikolojik rahatsızlıklar atlatılabilmektedir. Ancak kişiden kişiye ve tanıya göre bu durum değişiklik göstermektedir.

Psikoloji bozukluğu önce sosyal çevrenizi ve iletişiminizi etkiler. Ayrıca belirtilerin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak vücut fizyolojinizi ve sağlığınızı etkileyecek boyutlara gelebilmektedir. Bununla birlikte kendinizi bir süre depresif, bir süre hiperaktif hissedebilirsiniz, ya da bu durumlardan biri sizi sürekli etkisi altına alabilir.  Sürekli yorgunluk hali, aşırı isteksizlik, uyku problemleriyle karşılaşabilir ya da insanların size sebepsizce zarar vereceğini düşünebilirsiniz. Bunları yaşıyorsanız psikoloji bozukluğunuz olabilmektedir.

Psikolojik bozukluğu dışarıdan bir göz ile basitçe fark edilemeyebilir. Bu nedenle başkalarına, içinde olduğunuz durumu ve rahatsızlığınızı anlatmakta güçlük yaşayabilirsiniz. Eğer siz ya da yakın çevreniz, psikolojik bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, aile hekiminize gidip rahatsızlığınızın olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Psikoloji Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik rahatsızlığın belirtileri kişiden kişiye ve rahatsızlığa göre değişiklik gösterir ama genelde semptomlar ruh halinizi etkiler.

  • Nedensiz kas ağrıları
  • Sürekli halsiz ve yorgun hissetme durumu
  • İştah ve yemek bozuklukları
  • Uyku düzensizliği veya uyuyamama hali
  • Rutin ve her zaman ki işleri yaparken zorlanma
  • Sosyal çevreden ve iletişim kurmaktan kaçınma
  • Hobilere ya da ilgi duyulan şeylere karşı ilgi kaybı

Belirtiler hakkında detalı bilgi için : Psikoloji bozukluğu belirtileri

En Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar Nelerdir?

Günümüzde en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar, anksiyete bozukluğu, panik atak ve depresyondur. Psikoloji bozukluğu rahatsızlıkları için uzman kontrolü gerekmektedir.

Anksiyete: Kişinin kendine zarar verecek biçimde kaygı ve endişe duyma durumuna denir.

Panik Atak: Kişinin olası her durumda ani ya da düzenli olarak korku ve panik halinde olmasına denir.

Detaylı bilgi için linke tıklayın : Panik atak

Depresyon: Kişinin sürekli üzgün, ilgisiz, hüzünlü ve mutsuz hissettiği duygu durum bozukluğuna denir.

Detaylı bilgi için linke tıklayın: Depresyon

Kişilik Bozuklukları: Bireyin kişilik özelliklerinin yanlış biçimde şekillenmesine kişilik bozukluğu denir. Kişinin ruhsal bağlamda sorunlar yaşamasına, dış dünya ve diğer insanlarla kurduğu ilişkilerin tutarsız olmasına sebep olur.

Bipolar Bozukluk: Kişinin yaşadığı uzun süreli duygudurum karmaşasına bipolar bozukluk denir. Rahatsızlık sırasında kişi, depresif, manik ve hipomanik ataklar yaşar.


Sizde psikoloji bozukluğu yaşıyorsanız , sizler için hazırladığımız illere göre psikolog listesini inceleyin. İstanbul psikolog , Ankara psikolog , İzmir psikolog , Bursa psikolog , Antalya psikolog profillerini inceleyin. Ayrıca yorumları okuyup, hemen kolay randevu alın.


https://doktorbilgini.com/pika-sendromu/
https://doktorbilgini.com/tukenmislik-sendromu/
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers