facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir? OKB Belirtileri
Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir? OKB Belirtileri

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir? OKB Belirtileri

Obsesif kompülsif bozukluk nedir?” açıklamaları için “Obsesyon” ve “Kompülsiyon” kelimelerinin anlamlarının bilinmesinde fayda bulunmaktadır. Her insanın zihninde belli zamanlarda kendini meşgul edecek belli düşünceler bunmaktadır. Ancak obsesyon, bu düşüncelerin her daim zihne girmesi ve kişilerin bu duruma engel olmaması anlamına gelmektedir. Üstelik var olan düşünceler bireylerce farklı şekillerde yorumlanarak istenmeyen davranışların sergilenmesine neden olmaktadır. Kompülsiyon ise ortaya çıkan düşüncelerin sıkıntılarını atabilmek için belli davranışların tekrarlanmasıdır. Obsesif kompülsif bozukluk nedir araştırmaları da iki kelimenin bir araya getirilmesi ile sonuçlanmaktadır.

Obsesif kompülsif bozukluğu akla gelen düşünceler nedeni ile meydana gelen ruhsal sıkıntıları farklı hareketleri yineleyerek yok etme çabası olarak tanımlanabilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle temizlik gibi unsurların takıntı haline getirilmesi ile kendini gösterebilmektedir. Ancak var olan takıntıların boyutları oldukça büyüktür. Uzmanlarca yapılan obsesif kompülsif testleri hastalığın kontrol altına alınmaması halinde zamanla birlikte etkilerinin de büyüdüğünü kanıtlamıştır. Bundan ötürü hastalık teşhislerinden sonra uzman önerileri eşliğinde hareket edip, zihne giren fikirlerin kontrol altına alınması büyük önem arz etmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluğu – OKB Belirtileri

Obsesif kompülsif ne demek, obsesif kompülsif bozukluk nedir gibi sorulara alınan net yanıtlardan sonra hastalığın belirtileri incelenebilmektedir. Öncelikle her ülkede ya da her kültürde belli bir yaşam sistemi ve alışkanlıklar bulunmaktadır. Bundan ötürü hastalık belirtileri de ikamet edilen yere göre değişim gösterebilmektedir. Obsesif kompülsif testleri sonrasında tanısı konulan hastalık için yine de ortak belirtiler sayılması mümkündür. Öncelikle bu rahatsızlığın iki farklı sistemden meydana geldiği unutulmamalıdır.

Obsesif kompülsif ne demek açıklamalarında obsesyon ve kompülsiyon bölümlerinden bahsedilmişti. Obsesyon belirtileri genellikle belli şeylerden korkma olarak kendini göstermektedir. Bazı insanlar, hata yapmaktan ya da günah işlemekten korkmaktadır. Bazılarında ise korku mikroplarla temas etmek olarak ortaya çıkmaktadır. Kompülsiyon belirtileri ise daha kolay fark edilmektedir. Çünkü obsesif kompülsif bozukluk nedir açıklamalarında da anlatıldığı üzere bu aşamada hastalar belli hareketleri devamlı şekilde yinelemektedir.

Mikroplardan korkan hastalar kompülsiyon döneminde oldukça sık duş almak, ellerini yıkamak ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca mikrop bulaşması ihtimaline karşı diğer insanlarla temas edememek de hastalık belirtilerindendir. Herhangi bir nesneyi devamlı olarak düzeltmek, temizlikte çok detaylı düşünmek, simetriye özen göstermek de hastalık belirtilerindendir. Bazı durumlarda takıntılar eşya toplamak olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca pek çok hasta herhangi bir nedeni olmamasına karşın yiyecek ve içeceklerde belirli bir sıra oluşturmaktadır. Bu sırasının bozulmaması hastalar için neredeyse hayati derecede önemlidir.

Obsesif Kompülsif Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Obsesif kompülsif bozukluğu için belirlenen tedavi süreçleri bulunmaktadır. Ancak öncesinde, hastaların tedavi olmak için istekli hareket etmelidir. Pek çok birey bu durumu bir rahatsızlık olarak görmemektedir. Ancak obsesif kompülsif bozukluk nedir açıklamalarında da görüldüğü üzere ortaya çıkan takıntılar, bireylerin yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Hastalık için öncelikle tanının net bir şekilde yapılması gerekmektedir. Obsesif kompülsif testi uygulanması ve uzman denetimleri çerçevesinde kısa süre içerisinde tanı konması mümkündür. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olarak değişik etmenler gösterilmektedir. Pek çok kişide bu rahatsızlık genetik şekilde tekrarlamaktadır.

Ayrıca diğer psikolojik ya da ruhsal sorunlarda da olduğu gibi obsesif kompülsif ne demek hakkındaki araştırmalar, rahatsızlığın çevresel etmenlerden dolayı ortaya çıktığını da göstermektedir. Özellikle büyük travmalar ya da stres yaşayan kişiler bu hastalığa sahip olabilmektedir. Hastalık ergenlik döneminde de ilerleyen yaşlarda da oluşabilmektedir.

Uzmanlar obsesif kompülsif testi yapmalarından sonra konuşmalar neticesinde rahatsızlığın boyutlarının belirlenmesini sağlamaktadır. Boyutların da belirlenmesinden sonra hem hastalara hem de hasta yakınlarına obsesif kompülsif bozukluk nedir konusu hakkında gereken tüm bilgilendirmeler verilmektedir. Böylelikle ya ilaç ve psikoterapi ile ya da sadece biri ile tedavi sürecine başlangıç yapılmaktadır. Tedavi sürecinin nasıl olacağı uzmanların kararları ile belirlenmektedir. Obsesif kompülsif bozukluğu tedavisi için psikoterapi yöntemini en iyi şekilde uygulayabilecek bir psikolog ile çalışmanız gerekir. Bu listeleri sizler için hazırladık.

İstanbul Psikolog Listesi

Ankara Psikolog Listesi

İzmir Psikolog Listesi

Bursa Psikolog Listesi

Antalya Psikolog Listesi

 

Yoğun Stres Altında Psikolojik Destek İhtiyacınız Olabilir

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers