1. Ana Sayfa
  2. Pika Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Pika Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Pika Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Son dönemde sosyal mecralarda da yaygın şekilde duyulan sendrom , genel hatlarıyla toprak yeme alışkanlığı olarak da adlandırılmaktadır. Toprak maddesi burada sembolik bir konumdadır. Toprak, kil, saç, boya, kül gibi besin yerine geçmeyen maddelerin kronik şekilde tüketilmesidir. Psikolojik bir rahatsızlık olan sendrom, kendi içinde belli yaş sınıflandırmalarından oluşmaktadır. Çocuklarda , yetişkinlerde ve hamilelikte pika sendromu şeklinde dönemsel meydana gelebilmektedir. Pika sendromu belirtileri ve tedavisi genellikle her yaş grubunda ortak olabilmektedir. Ancak bu belirtilerin ne şekilde ve hangi sebeplerden kaynaklı olduğu gözetilmelidir. Bu alt zeminleri iyi tespit etmek de aynı zamanda tedavisi için büyük bir ipucu olacaktır. Tedavinin başarılı sonuçlanması doğru tespitten geçmektedir. Peki pika sendromu nedir , hangi belirtiler yer alır? Çocuklarda, yetişkinlere göre daha yüksek oranda meydana gelen pika sendromuna farkındalık yaratırken önemli bir noktayı atlamamak gerekir. 2 yaşına kadar tüm bebeklerde “ağız ile dünyayı tanıma” psikolojisi nedeniyle ebeveynlerin aklına bu sendrom gelmemelidir. Ancak 2 yaş sonrası dönemde normal gelişim gösteren bebek ve çocuklarda farklı cisimleri yeme-yutma eğilimi görülebilmektedir. Bu da pika sendromunun var olduğuna işaret eder. Ebeveynlerin farkındalığı ile birlikte çocuklar pika sendromu tedavisi mümkündür.

Yetişkinlerde ve Hamilelikte Pika Sendromu

Yetişkinlerde daha spesifikleşen pika sendromu, yabancı cisim ve maddelere göre ağırlıklı olarak toprak yeme alışkanlığıdır. Kronik olarak ısrarlı şekilde toprak ve türevi maddeleri yemeye eğilim gösterme durumudur. Bu durumun önüne geçilmediği ve ciddiye alınmadığı takdirde birçok organ hastalığı oluşabilmektedir. Bu nedenle üzerinde durulması gereken bir psikolojik hastalıktır. Uzmanlar tarafından teşhis konulabilmesi ve tedavi edilmesi için mutlaka gerekli başvuru yapılmalıdır. Hamilelikte pika sendromu, diğer yaşlara ve dönemlere göre biraz daha farklı seyretmektedir. Diş macunu, tebeşir tozu, nişasta, un, sabun, sigara külü gibi maddelerin tüketilmesidir. Hamilelik döneminde normal besinlerin dışında bu tür maddelerin aşerilmesi pika sendromuna işaret etmektedir. Bu durumun kronikleşmemesi ve bebeğin sağlıklı gelişmesi adına önüne geçilmesi gerekmektedir. Anne adaylarının bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Beslenme bozukluğu olarak net belirti gösteren sendrom, beraberinde fizyolojik belirtiler de göstermektedir. Bu belirtiler;
  • Kronik karın ağrısı
  • Mide ve bağırsak sorunları
  • Dışkıdan kan gelmesi
  • Parazit türevli enfeksiyonlar
  • Kurşun zehirlenmesi (kurşun hammaddeli boyalara maruz kalma)
şeklindedir.

Pika Sendromu Tedavisi

Pika sendromu tedavisi, psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunun sebebi hastalığın altında yatan sebebin ne olduğudur. Beslenme kaynaklı bir problem zemin hazırlamışsa tedavi gıda takviyeleriyle ilerleyebilmektedir. Psikolojik bir travma nedeniyle oluşmuşsa tedavi terapilerle sürdürülmektedir. Hastalığın belirtilerini gösteren bireyler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna danışarak gerekli kontrolleri sağlamalıdırlar. Pika Sendromu tedavisi için psikolojik destek almak önemli bir etkendir. Doktorbilgini.com ailesi olarak psikoloji alanında illere göre en iyi uzmanları sıraladık. Sizde hemen profilleri inceyip, yorumları okuyun. Hemen size uygun en iyi uzmandan randevu alın. İstanbul psikolog Ankara psikolog İzmir psikolog Bursa psikolog Antalya psikolog Diğer iller için DoktorBilgini.com adresinden uzmanlık alanı ve il seçimi yapabilirsiniz.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers