facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? 10 Adım
Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? 10 Adım

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir? 10 Adım

Hayatın inişli çıkışlı yollarında özgüven kaybı yaşamak bazen kaçınılmaz olabilir. Peki özgüven eksikliği nasıl giderilir? Yazımızın devamında konu hakkında uzman görüşlerini paylaşacağız.

Özgüven kişinin kendisine ve özelliklerine inanması durumudur. Özgüvenli insanlar hayatta karşılarına çıkan zorluklara karşı dirençlidir. Özgüvenli insanlar yeni deneyimler edinmeye ve yeteneklerini geliştirmeye açıktır. İnsanların arasına karışmakta ve kendisi gibi olmakta zorlanmazlar. Ancak özgüven eksikliği yaşayan kişilerin öz saygıları düşük olduğu için kendilerine olan inançları düşüktür. Bu nedenle de bir şeyler yaparken ve üretirken tam potansiyellerini ortaya koyamazlar. Ya da kendilerini ifade ederken ve insanlar arasında bulunurken zorlanabilirler.

Özgüven eksikliği yaşamak kişinin sosyal yaşantısını ve kariyerini olumsuz şekilde etkiler. Bu insanların ikili ilişkilerde zorlanmaları doğaldır. İnsanların temel hayat işlevlerinde zorluk yaşamalarına neden olan özgüven eksikliği farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Uygun olmayan anne baba tutumları ve kişinin kendisiyle ilgili olumsuz iç konuşmaları en önemli nedenleridir. Ayrıca sosyal çevrenin olumsuz dil kullanması ve geçmiş deneyimler de özgüveni etkileyebilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Özgüven eksikliği kişiyi sosyal ve duygusal anlamda olumsuz etkiler. Kişi kendisine güvenmemekten dolayı rahatsızlık duyar. Harekete geçmekte konuşmakta ya da tam potansiyelini ortaya koymakta zorlanır. Bu nedenle özgüven eksikliğini gidermek bu kişiler için en önemli amaçlardan biridir.

Özgüven eksikliğinin giderilmesi için kişinin yaşamında, düşüncelerinde ve duygularında birtakım değişikliklerin olması gerekir. Bu değişikliklerin başlatılmasında en etkin rol psikolojik tedavilerdedir. Ancak kişi hayatında ve davranışında bazı durumlara dikkat ederek daha özgüvenli olabilir. Kişinin özgüven eksikliği durumunu gidermesi için şu yöntemleri denemesi gerekir:

1) Olumlu Yönlerinizi Keşfedin

Özgüven sorunu yaşayan pek çok kişi olumsuz ve yetersiz özelliklerine odaklanır. Ancak her kişinin başarılı olduğu ve yeterli olduğu bir alan vardır. Kişi kendini daha iyi tanıyarak ve yeteneklerini keşfederek özgüven duygusunu geliştirebilir. Bunun için yeni deneyimleri açık olmak oldukça önemlidir.

Hayatta farklı şeyleri deneyerek, farklı etkinliklere katılarak ve olumlu yanlarını görmeye çalışarak bir keşif sürecine geçilmelidir. Birey kendi olumlu ve iyi taraflarını gördüğünde özgüven eksikliğini gidermek için önemli bir adım atmış olur.

2) Yaşamda Başarılı Olunan Durumların Listesini Yapın

Hayatta herkesin başardığı bazı durumlar vardır. Bir kişi akademik anlamda başarısız olsa da sportif faaliyetlerde başarılı olabilir. Ya da bir kişinin iletişim becerileri oldukça gelişmiş olabilir. Hayattaki her alanı düşünerek başarılı olduğunuz durumların listesini yapın ve kendinizle gurur duymaya başlayın.

3) Olumsuz İç Konuşmalarınızı Bulmaya Çalışın

Kişiyi özgüven eksikliği durumuna iten en önemli etken olumsuz iç konuşmalardır. Kişinin kendisini analiz etmesi ve olumsuz iç konuşmalarını yakalamaya çalışması oldukça yararlı olacaktır. Kişi özgüvenini etkileyen iç konuşmalarını yakalayabilirse büyük bir farkındalık elde eder.

4) Hedefler Belirleyin

Kişi özgüven problemini gidermek için kişisel hedefler belirlemelidir. Bu hedefler sayesinde iyi bir motivasyon elde edilebilir. Özellikle de davranışlarımızla, geleceğinizle ve eğitiminizle ilgili belirleyeceğiniz hedefler önemlidir. Bu nedenle kendinizi güvenmenizi sağlayacak küçük hedefler belirleyerek başarmaya çalışmalısınız. İnsanlar başarı duygusunu elde ettiklerinde özgüven duyguları da gelişir.

5) Yeni Hobiler Edinin

Kişinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yeni hobiler edinmesi özgüven gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hayatta yapmaktan keyif alacağınız mutlaka bir etkinlik vardır. O etkinliği daha önce hiç yapmadığınız için başarılı olabileceğinizi ve keyif alabileceğinizi bilmiyorsunuz.

Yeni şeyler denemek ve yeni hobiler edinmek öz güveninizi ciddi şekilde artırır. Yeni deneyimler elde etmek özgüven eksikliğini gidermek için kendinize yapabileceğiniz en iyi iyiliktir.

6) Spor ve Egzersiz Yapın

Fiziksel aktivite kişinin kendisine güveni için oldukça önemlidir. Bireyler farklı spor faaliyetlerine yönelerek kendilerini daha iyi hisseder. Ayrıca günlük belirli bir zamanı egzersize ayırmak size oldukça iyi gelecektir. Spor ve egzersiz sayesinde bireyler psikolojik olarak bir rahatlama hisseder. Bu nedenle özgüven eksikliği yaşayan bireyin ilgi duyduğu bir sportif faaliyeti yönlendirilmesi yararlı olur.

7) Sağlıklı ve Düzenli Beslenin

Sağlıklı beslenmek insanı iyi hissettirecektir. Özellikle de beslenmenizde yer alan sağlıksız besinleri çıkardığınızda özgüveniniz gelişecektir. Ayrıca bireyin beslenme düzeninin olması da özgüven açısından gereklidir. Bunun için iyi bir beslenme planı yapılmalı ve sağlıklı besinler öğünlerinizde yer almalıdır.

8) Dış Görünüşünüzü Önemseyin

Bireyin kendini beğenmesi özgüven açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle dış görünüşünüze ve bakımınıza dikkat etmeniz gerekir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz kıyafetler ya da bakım davranışları ile özgüveninizi geliştirebilirsiniz. Ancak kendisini beğenmeyen bir insanın potansiyelini ortaya koyabilmesi de mümkün olmayacaktır.

9) İyi Bir Arkadaş Çevreniz Olsun

Kişinin arkadaş çevresi eleştirel ve yargılayıcı ise özgüveni de düşük olacaktır. Bu nedenle özgüven eksikliği yaşayan bir kişinin akran çevresi olumlu özellikler taşımalıdır. Bunun için yeni insanlarla tanışmayı ve farklı dostluklar kurmayı deneyebilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar size oldukça iyi gelecektir. Ayrıca çevrenizde sizi sürekli yargılayan arkadaş grubunuz varsa sınır koymayı deneyebilirsiniz.

10) Bir Uzmandan Yardım Alın

Özgüven eksikliği yaşayan pek çok kişi bu durumu nasıl gidereceğini bilemez. Genel olarak rahatsızlık ve stres duyguları ile baş başa kalır. Özgüven eksikliği yaşayan bir kişinin uzmandan yardım alması bu sorunu çözmekte önemli bir adım olacaktır. Özellikle de psikolog ya da psikolojik danışmanlardan randevu alarak bu sorununuzu bir profesyonelle görüşebilirsiniz.

Profesyonel yardım aldığınızda olumsuz iç konuşmalarınızı ve kendinizi etiketlediğiniz durumları fark edersiniz. Özellikle de bilişsel davranışçı terapiyi yaklaşımını benimsemiş bir profesyonel, size daha çok yardım edebilir.

Türkiye’nin sağlık ve doktor arama platformu Doktor Bilgini ile şehrinizde bulunan psikologları inceleyin. Yorumları okuyup kolay randevu alın.

Şehir şehir psikolog listesi: https://doktorbilgini.com/psikoloji/


İlgili Makaleler

Özgüven Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers