fbpx
 1. Ana Sayfa
 2. Ergenlerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi
Ergenlerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon, genelde hep yetişkin kişiler tarafından yaşandığı düşünülmektedir ancak son yıllarda 12-18 yaş aralığında da çok fazla görülmektedir. Bu yüzden, yazımızda sizlere 13-18 yaş aralığında bulunan ergenlerde depresyon belirtileri ve tedavisi nelerdir, ergenlik nedir? konuları hakkında uzman cevaplarını paylaşacağız.

Ergenlik Nedir?

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş yaparken geçen yaş aralığına verilen addır. Bu geçiş döneminde fiziksel ve psikolojik olarak değişimler yaşanmaktadır. Ayrıca vücutta ve psikolojik olarak yaşanan bu değişimler biraz sancılı geçebilmektedir. Kimlik arayışı bu dönemde başlamaktadır. Ergenlik dönemi 12 yaşında başlar ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 22-25 yaşa kadar devam eder.

Ergenlerde Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ergenler depresyon belirtileri, yetişkinlere göre farklı olabilmektedir. Bununla birlikte belirti olarak saldırganlık ortaya çıkabilmektedir. Diğer belirtiler ise aşağıdaki gibidir.
 • Keyif aldığı etkinliklerden artık keyif almama
 • Hayata karşı karamsar düşünceler
 • Odaklanmada zorluk
 • Öfke patlamaları
 • Yalnızlık hissi
 • Sık değişen duygu durumlar
 • İntihar düşünceleri ve girişimleri
 • Özgüven kaybı
 • İçe kapanma
 • Kilo kaybı
 • Mutsuz ve üzgün bir görüntü
Çocuk ve ergenlerde depresyon çok önemli bir rahatsızlıktır. Çünkü intihar girişimleri, ergenlik döneminde olan çocuklarda genel olarak depresyon yüzünden olur. Çocuğunuzda yukarıdaki belirtileri gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almalısınız.

Depresyonda Olan Ergenlere Nasıl Davranmalı?

Genel olarak sosyal ilişkilerinde ve arkadaşlıklarında bozulmalar görülmektedir. Öncelikle çocuğun iletişim becerileri geliştirilmelidir ve diğer insanlarla yaşanan sorunların çözülmesi gereklidir.Terapi sürecinde aile ile de görüşülmelidir. Çünkü çocuklarda depresyon tedavisi, aile ve çocuğun özverisi ile çözülebilmektedir. O yüzden ailenin terapi sürecine katılımı önemlidir.

Ergenlerde Depresyon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ergenlerde depresyon tedavisi 3 yıla kadar sürebilmekte. Kısa sürede iyileşmeyen ve çocuk ve ergenlerin hayatlarının en önemli yıllarından çalmaktadır. Çocuk ve ergenlerde ilaç kullanmak yerine ilk olarak terapi yöntemleri denenmelidir. Çünkü çocukları en güzel yaşlarında ilaç tedavisi uygulamak çok doğru değildir. Terapiler sayesinde, kendilerine olan güvenleri gelir. Ayrıca öfke patlamaları kontrol alınır ve problemlerini nasıl çözebilecekleri zamanla öğretilir.

İlaç Tedavisi Uygulanabilir

Tedavi için ilaç kullanımı hekiminiz kontrolünde uygulanmalıdır. Fakat Psikolojik destek ve ilaç tedavisi birlikte götürülmektedir. Egenlerde depresyon terapisi için aşağıda sizlere illere göre uzman psikolog listesini hazırladık. Aşağıda bulunan bu listeler ile psikologları inceleyin ve hemen kolay randevu alın. İstanbul psikolog listesi ve yorumları > İstanbul psikolog Ankara psikolog listesi ve yorumları > Ankara psikolog İzmir psikolog listesi ve yorumları > İzmir psikolog Bursa psikolog listesi ve yorumları > Bursa psikolog Antalya psikolog listesi ve yorumları > Antalya psikolog  

”İçerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.”

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers