facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Gizli Depresyon Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Gizli Depresyon Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Depresyon Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Gizli depresyon yaşayan kişiler, belirtileri yokmuş gibi davranıp, gizlemektedirler. Genel olarak kişi, rahatsızlığı yaşadığını kabul etmemektedir. Bazı durumlarda kendileri de farkında değillerdir. Gizli depresyon belirtileri yaşayan kişiler toplum baskısından çekindikleri için rahatsızlığı kabul etmeyebilmektedirler ve tedavisi için öncelikle rahatsızlığın tespit edilmesi önemlidir. Kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bu yüzden maskeli depresyon olarak ta adlandırılmaktadır. Son zamanlarda farkındalığın artması ile gizli depresyon nedir, nasıl anlaşılır soruları yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Gizli Depresyon Nedir?

Gizli depresyon nedir derseniz, kişinin toplum içinde normal hayatına devam edebilmesi, bir maske gibi depresyonunu saklayabilmesidir.  Rahatsızlığı yaşayan kişilerde her zaman aynı belirtileri göstermeyebilmektedir. Kişinin farkında olmadığı ya da kabullenmediği durumlarda da tanı olarak adlandırılmaktadır.

Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Gizli depresyon belirtileri nasıl anlaşılır sorusunun en önemli cevabı, öncelikle sıkı takip gerektirmektedir. Eşiniz, sevgiliniz ya da arkadaşınız durumu çok iyi maskeleyebilmektedir.

  • Kişi genel olarak mutsuz ve hayata karşı olumsuz düşüncelere sahiptir.

Sohbetlerinde hayata karşı çok karamsar düşüncelere sahip olabilmektedirler. İntihar ya da ölüm gibi konular daha çok ilgilerini çekmektedir.

  • Yorgunluk ve uyku bozuklukları görülebilmektedir.

Kişide uyku bozuklukları görülmeye başlar. Kendilerini yorgun hissetseler de bastırabilirler. Uyku düzenindeki değişiklikler iyi gözlemlenmesi gerekmektedir.

  • Yalnız kalma isteği, mazeret uydurma

Sosyalleşmekten uzaklaşır ve sürekli yalnız kalmak için bahaneler uydurabilmektedir. Sosyal ortamlardan uzaklaşmaların artması dikkate alınmalıdır. Bunu kendilerini gizlemek için kullanabilmektedirler.

Alkol, uyuşturucu madde kullanımı görülebilmektedir. Bu şekilde kendilerini maskeleyebilirler.

  • Öfke

Yerli yersiz ani çıkışlar yapabilir, çok çabuk sinirlenebilmektedir.

Gizli Depresyon Tedavisi

Gizli depresyon tedavisi, tespiti zor olmasına rağmen tedavi süreci çok kolaydır. Yakın çevrenizde şüphelendiğiniz bir kişi varsa, yardım almayı kabul etmeyebilir, rahatsız olabilirler. Hatta size sert çıkabilir. Çünkü kişi durumu acizlik olarak algılayabilmektedir.

Tedavi yöntemi olarak, psikoterapi ya da hipnoterapi ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Çevrenizde bu tür durum yaşadığını düşündüğünüz ya da şüphelendiğiniz bir yakınız varsa uzman yardımı alması gerekmektedir.

Gizli Depresyon Nasıl Anlaşır?

Bu kişiler maskelerini taktıkları sürece belirtileri göstermeyebilirler. Normal hayatlarını yaşamaya devam edip, hayatlarındaki tüm sorumlulukları yerine getirebilmektedirler. Genel olarak içten içe yaşarlar ve sağlık için çok risklidir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler intihar düşüncesinde olabilmektedir. Genel olarak başka hastalıklar baş göstermesi ile tespit edilmektedir. Yakın çevrenin takibi ve tespitleri anlaşılmasında önemli bir faktördür. Sizinde yakınızda belirtileri varsa, psikolojik destek almasında fayda vardır.


İstanbul psikolog , Ankara psikolog , İzmir psikolog , Bursa psikolog , Antalya psikolog profillerini inceleyin. Ayrıca yorumları okuyup , kolay randevu alın.


İstanbul psikiyatri , Ankara psikiyatri , İzmir psikiyatri , Bursa psikiyatri , Antalya psikiyatri doktorlarını inceleyin. Yorumları okuyup , hemen randevu alın.


  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers