facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Zeytinyağının Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağının Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı söz konusu olduğunda, özellikle sızma yağın ne kadar etkili olduğu yıllardır konuşulmakta ve araştırılmaktadır. Yapılan birçok araştırma ile de kanıtlanan zeytinyağının sağlığa hatrı sayılır faydaları bulunmaktadır.

Öneri: Sağlıklı beslenmek için diyetisyen kontrolü önemlidir. Bu yüzden sizlere Türkiye genelinde il bazında diyetisyen listesi hazırladık. İstanbul diyetisyen , Ankara diyetisyen , İzmir diyetisyen , Bursa diyetisyen , Antalya diyetisyen listesini inceleyin. Uzmanlara yapılan yorumları okuyup , hemen randevu alın. Diğer iller için DoktorBilgini anasayfasını ziyaret edin.

 1. Doymamış Yağlarca Zengin Olması

Zeytin ağacından direkt olarak elde edilen zeytinyağı, bu denli doğalken aynı zamanda %14’lük ciddi bir oranla doğmamış yağ, %11’lik omege-6 ve omega-3 yağ asitleri barındırmaktadır. Yapılan birçok çalışma sonucunda da içerisinde yer alan oleik doymamış yağ asidi %73’lük bir kısma ayrılmıştır. Bu yağ asit türünün iltihap gibi problemleri azalttığı da birçok incelemede karşılaşılmış bir olgudur. Bu tarz tekli doymamış yağların ısıya dayanıklılık seviyesinin yüksek olması da yemek pişirmede tercih edilebilir olduğunu göstermektedir.

 1. Bol Miktarda Antioksidana Sahip Olması

Besleyici özelliği ile faydalarını ön plana koyan sızma zeytinyağı, yağ asidi içermesinin yanında E ve K gibi vitaminleri de bünyesinde barındırır. Antioksidanlarca zengin olması sayesinde de kronik hastalığa yakalanma riskini minimuma indirgeyebilir. Enfeksiyonlarla mücadele edilmesi gereken durumlarda antioksidan özelliği son derece verimli şekilde aktif hale gelir.

 1. Güçlü Anti-İnflamatuar Niteliklere Sahip Olması

Vücutta meydana gelen kronik inflasmasyon, ciddi boyutta kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara zemin hazırlayıcı etki taşır. Sızma zeytinyağı, anti inflamatuar etkiler barındırması nedeniyle iltihap ve türevlerini ortadan kaldırmaya destek olur. Bu etkilere antioksidanlar da eşlik edeceği için zeytinyağı güçlü bir silah görevi görecektir.

 1. Felçe Yakalama Riskini Düşürmeye Yardımcı Olması

Vücutta meydana gelecek kan pıhtısı ve kanamalar beyine etki ederek inme, felç gibi durumlara neden olur. Yapılan birçok araştırma neticesinde zeytinyağı ve felç riskini düşürme arasında ilişki görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha yüksek oranda felç riski altında yaşadığı da bulunan diğer sonuçlardan biridir. Bu nedenle zeytinyağı faydaları arasında gösterilmektedir.

 1. Kalp Koruyucu Görev Görmesi

Kalp türevli rahatsızlıklar dünya üzerindeki en sık karşılaşan ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Özellikle Akdeniz ülkelerinde gözlemlenen en büyük olgu da kalp hastalıklarının daha az seviyede seyrediyor oluşudur. Bunun nedeni de tahmin edilebileceği üzere zeytinyağı tüketimin en yoğun olduğu bölge olmasıdır. Bu sebeple zeytinyağının faydalarından en çok yararlanan bölgelerdir. Kötür kolestrol başta olmak üzere, kalp hastalığına zemin hazırlayan birçok nedene karşı zeytinyağı koruyucu görev görmektedir.  

 1. Kilo Alma ve Obeziteye Yol Açmak İle İlişkisinin Olmaması

Yağ tüketimi aşırıya kaçıldığı andan itibaren kilo alımını kaçınılmaz kılar. Zeytinyağını bu yağlara dahil etmek tam anlamıyla doğru değildir. İspanyol Üniversitesi önderliğinde Dünya genelinde yapılan büyük bir çalışmada da zeytinyağının kilo artışı ile ilişkisi olmadığı öne sürülmüştür.

 1. Alzheimer Riskiyle Savaşabilmesi Zeytinyağının Faydaları Arasındadır

Beyin türevi hastalıklar söz konusu olduğunda Alzheimer büyük oranla öne geçmeyi ne yazık ki başarıyor. Beyinde yer alan beta-amiloid plakların yoğunlaşması temel görülen nedendir. Bu plakların atılabilmesine etki eden maddeler araştırıldığında da zeytinyağı listede yer almayı başarmıştır.

 1. Zeytinyağının Faydaları Arasında Tip 2 Diyabet Olasılığını Düşürmesi Bulunmaktadır

 Tip 2 diyabet hastalığı ile mücalede de zeytinyağı faydaları ön plana çıkmaktadır. Kan şekeri ve insülin direncinde ciddi anlamda artış göstermiştir. Bu dayanıklılığın artması da hastalığa yakalanma olasılığını düşürmede en etkili yöntemlerden biri olmuştur.

 1. Kanser Önleyici Antioksidanlar Barındırması

Kalp hastalıklarından kaynaklı ölümlerden sonra ikinci sıraya kanser yerleşiyor. Bu oran Akdeniz ülkelerinde gözle görülür farkla daha düşüktür. Zeytinyağının barındırığı antioksidanlar, nitelik bakımından kanseri riskini itici yöndedir. Henüz daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da varsayımlar göz ardı edilemeyecek kadar güçlü.

 1. İltihaplı Romatizma Tedavisini Destekliyor Olması

İltihaplı romatizma, eklemlerde meydana gelen bir otoimmün kategorisi hastalığıdır. Bağışıklık sisteminin beklenmedik şekilde sağlam olan hücrelere savaş açması olarak da tanımlanmaktadır. İltihap önleyici özelliğiden bahsettiğimiz zeytinyağı romatizma tedavisinde de faydalarını göstermeketdir.

 1. Zeytinyağının Faydaları: Antibakteriyel Nitelikte Olması

Zararlı bakterilerin aktiften inaktife dönüşmesinde faydasını gösteren zeytinyağı, antibiyotik dirençli bazı bakterilerle bile savaşabilmektedir. Bu bakterilerin çoğu mide ülseri ve kanserine yol açan bakterilerden biridir. Bunlardan en önemlisi de helikobakteridir.

Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

Somon Balığının Sağlığa Faydaları

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

Vitamin Nedir? Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

 

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers