facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları
Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

Dünya üzerinde birçok sağlıklı tahıl türevi gıdaları arasında en bilinenlerden biri yulafdır. Birçok önemli vitamin, mineral ve lif içermesinin dışında, ayrıca gluten içermemesi ile de tam anlamıyla tahıl ürünüdür. Yapılan birçok inceleme de yulaf ezmesinin bu denli zengin besin içeriği olduğu kadar faydalarının da olduğunu göstermiştir. Özellikle kilo kontrolü, kan şekeri dengesi ve birçok kalp rahatsızlığı da dahilinde olan hastalıklardandır. İşte bilinen ve kanıtlanmış olan yulaf ve yulaf ezmesi yemenin faydaları.

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Nedir?

Literatürde Avena Sativa adıyla bilinen tam tahıllı besine yulaf adı veriliyor. Bütün ve bozulmamış şekli ile kabuğundan dışarıya alınan yulafın pişme süresi oldukça uzundur. Tüketiminin zor olması nedeniyle insanlar bu hali yerine ezilmiş ve çekilmiş olanları tercih etmektedirler. Özellikle son dönemde hızlı yulaf en çok tüketilen hali iken kısa sürede elde edilebilmektedir. Sağlıklı beslenme kültüründe yulaf ağırlıklı olarak kahvaltıda ezme haliyle tüketilir. Su ve sütle pişirilmesi ile ortaya çıkan yulaf ezmesi lapa ismiyle de bilinmektedir. Öğün olarak tüketilmenin yanında kek ve kurabiye gibi unlu mamüllerinde de tatlandırıcı malzeme olarak kullanılabilir.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak diyetisyen kontrolünde olması gerekmektedir. Sizlere il bazında diyetisyen listelerini hazırladık. İstanbul diyetisyen , Ankara diyetsiyen , İzmir diyetisyen , Bursa diyetisyen , Antalya diyetisyen listelerini inceleyin. Yorumları okuyup , kolay randevu alın.

 1. Yulaf Besleyici Özelliğe Sahiptir

İçerisindeki dengeli besin bileşeni ile güçlü bir karbonhidrat sağlayıcısıdır. Tahıl ürünleri arasında daha yüksek besin değerinden oluşması nedeniyle vitamin, mineral ve antioksidanlarca zengindir. Diğer bileşenlere bakacak olursak yarım su bardağı kadar kuru yulafın içerisinde;

 • Günlük değerin %191 oranında Manganez
 • %41 oranında Fosfor
 • %34 oranında Magnezyum
 • %24 oranında Bakır
 • %20 oranında Demir
 • %20 oranında Çinko

Ek olarak B vitamini, Potasyum, Kalsiyum gibi önemli bileşenler de barındırmaktadır. Bu da yulafın tüketiminin ne kadar besleyici olduğunu ortaya koyuyor.

 1. Tam Yulaf Birçok Antioksidan Barındırır

Antioksidanlar söz konusu olduğunda en nadir görülen çeşidinin avenantramidler olduğu bilinmektedir. Yulafta ise avenantramidler olarak tanımlanan antioksidan familyası yer almaktadır. Nitrik oksit üretimini arttıran ve kan seviyesini dengelemeye yardımcı olan bu familya, kan akışının daha iyi gerçekleşmesini sağlar.

 1. Yulaf Beta Glukan Çözünür Lifini İçerir

İyi bir çözünür olan beta-glukan bağırsaklarda oluşturduğu çözelti ile oldukça faydalıdır. Bu faydaları;

 • Azaltılmış kan şekeri dönütü
 • Tokluk hissi artışı
 • Toplam kolestrol sevitesi
 • Sindirim sisteminde iyi huylu bakterilerin gelişmesi

şeklinde sıralayabiliriz.

 1. Kolestrole Karşı Dengeleme ve Koruma Etkisi Gösterir

Son dönemde kalp hastalığı en yaygın gelişen ölüm sebeplerinin başında geliyor. Bu duruma etki eden en büyük risk farktörü de yüksek kan kolestrolü. Özellikle LDL (kötü) kolestrolünün oksidasyonu, kalp hastalığının ilerleme kaydetmesinde büyük etkiye sahiptir. Yulaftaki Beta-Glukan da antioksidan etksiyle kötü kolestrol oluşumuna karşı iyi bir koruyucudur.

 1. Yulaf Kan Şekerini Dengeleyebilir

Özellikle Tip 2 diyabet hastalığı, yüksek kan şekeri kombine edilen bir problemdir. İnsüline karşı direncin azaldığı anda oluşur. Yulaf da Tip 2 diyabet taşıyan kişilerde kan şekeri kontrolünü sağlayabilmektedir.

 1. Doyurucu Etkisiyle Kilo Vermeye Destek Olur

Yulaf ezmesi, kahvaltı öğünü gibi tüketilse de büyük ölçüde tokluk hissi sağlaması nedeniyle ara öğünlerde de tüketilebilir. Bu sayede hem doygunluk hissiyle kolayca diyetinize  devam edebilir, hem de daha az kalori alımıyla öğün tamamlamış olursunuz. Bunun dışında içerisindeki beta-glukan, bağırsakta üretilen peptit hormonunun salgılanmasını da tetikler. Bu da kilo kontrolünde oldukça etki gösterecektir.

 1. İnce Öğütülmüş Yulaf ile Cildiniz Daha Sağlıklı Görünebilmektedir

Yulaf, gıda sektöründe yaygın olarak kullanılsa da cilt bakım sektöründe sayısız üründe yer almaktadır. Kolloidal yulaf ezmesi olarak adlandırılan ince öğütülmüş halleri bu ürünlerdeki kullanıma daha uygundur. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından yulaf ezmesinin cilt koruyucu etkisini onaylamıştır. Cilt problemlerine iyi gelen etkisi ile yulaf ve ezmesi faydaları yani yararları arasına bir diğeri daha eklenmiş oldu.

 1. Çocukluk Dönemi Astımı İhtimalini Düşürebilmektedir

 Günümüz çağında çocuklarda yaygın görülen rahatsızlıkların başında astım gelmektedir. Öksürük, nefes darlığı gibi birçok semptoma sahip olan bu hastalık çerçevesinde uzmanlar, katı gıdaların çocuklarda astım meydana getirmemesi amacıyla daha geç yaşlarda verilmesini uygun bulmuştur. Bunun yanı sıra bu görüşlerine bazı gıdaları dahil etmemişlerdir. Bunlardan biri de yulaftır. Yulaf ve yulaf ezmesi faydaları söz konusu olduğunda çocuk yaşlara kadar hitap ettiği de söylenebilir.

 1. Kabızlık Sorunları İçin Yulaf İyi Bir Çözüm Olabilmektedir

Eski dönemlerde yaşlılarda daha yaygın olan kabızlık problemi, katı ve hızlı gıda tüketimi devreye girince daha erken yaşlarda dahi karşımıza çıkabiliyor. Laksaftifler, kabızlığın skökülmesi için kulllanılmaktadır. Tahılların içerisinde yer alan yulaf kepeğinin de kabızlığın giderilmesinde yardımcı bir etki taşıyor.

Somon Balığının Sağlığa Faydaları

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

 

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers