facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler
Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

Anksiyete, günümüzde birçok insanda olabilen bir sorundur. Anksiyete bozukluğuna sahip olan kişilerin kendilerini daha rahat hissetmesi için yaşam tarzlarını buna göre ayarlaması gerekebiliyor. Sadece yaşayış biçimlerini değil, beslenmesinide de değiştirmesi veya düzenlemesi gereken bu kişiler için çeşitli yiyeceklerin iyi olduğunu söylemek mümkündür.

 Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler içerisinde yer alan birçok yiyecek olduğunu söylemek mümkündür. Kaygıları ile başa çıkmak ve streslerinin önüne geçmek isteyen kişiler bu yiyecekleri tüketmeyi deneyebilir. Böylece anksiyete sorunu ile daha rahat çıkmak mümkün olabilir. Dünya genelinde milyonlarca insanın etkilendiği anksiyete sorunu için beslenme tarzında belirli bir düzenleme yapmanız faydalı olacaktır. Genel olarak anksiyete için iyi olan yiyecekleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yağlı Balık Çeşitleri

Yağlı balık çeşitleri, anksiyete sahibi olan kişiler için tavsiye edilebilecek yiyeceklerden bir tanesidir. Sardalya, somon , uskumru gibi balıklar yağlı olması ile bilinir. Aynı zamanda ringa ve alabalık gibi balık çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Bunlar ve benzeri yağlı balıklar zengin omega 3 içeriğine sahiptir. Psikolojik sağlığa iyi gelen omega 3, yağlı balıklarda bolca bulunduğundan anksiyeteye de iyi gelir. Bu doğrultuda anksiyeteye iyi gelen yiyecekler arasında yağlı baldeoresıkları tüketebilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, hafta 2 ya da 3 kez yağlı balık tüketen kişilerde kaygı ve stres gibi sorunların azaldığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda anksiyetesi olan kişiler yağlı balık tüketimini artırabilir.

Kabak Çekirdeği

Anksiyete sahibi olan kişilerin tercih edebileceği yiyeceklerden birisi de kabak çekirdeğidir. Herkesin kolay bir şekilde ulaşabileceği bu yiyecek aperatif olarak tüketilebilir. Kabak çekirdeği, kan basıncını yönetmeye yardımcı olan bir yiyecek olarak bilinir. Aynı zamanda elektrolit dengesini düzenleme konusunda da işlevi vardır. Potasyum açısından zengin olması sayesinde de kaygıyı azaltma konusunda etkilidir. Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler arasında yer alan kabak çekirdeği, stresi azaltması ile sık tüketilebilir. Bunların yanı sıra çinko açısından iyi bir kaynak olması ile de faydalıdır. Eğer anksiyeteniz varsa kabak çekirdeği sizler için en iyi yiyecek seçeneklerinden birisi olarak gösterilebilir.

Zerdaçal

Güneydoğu Asya mutfağının popüler ürünlerinden birisi olarak bilinen zerdeçal, anksiyeteye iyi gelen besinler arasında gösterilebilir. Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin isimli aktif bileşen, anksiyete için iyidir. Kurkumin, depresyon ve anksiyete gibi sorunlara iyi gelen bir bileşendir. Stresi ve kaygıyı azaltması ile bilinir. Bu sayede de oldukça yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Bunların yanı sıra endişe konusunda da etkisi olduğu bilinir. Endişeyi azaltan bir besin olan zerdeçal birçok şekilde kullanılabilir. Özellikle yemeklerin içerisinde kullanımı yaygındır. Anksiyete probleminiz olması halinde dilediğiniz zaman kullanabilir ve endişeyi, stresi bununla birlite kaygıyı azaltabilirsiniz. Zerdeçal yemeklerin yanı sıra içeceklere da katılabilen ya da yoğurtla tüketilebilen bir besindir.

Fındık

Fındık, ruh haline iyi gelen gıdalardan birisi olarak ön plana çıkar. İçerisinde bulunan selenyum isimli madde sayesinde daha rahat hissetmenizi sağlar. Duygu durum düzenleme etkisi sayesinde anksiyeteye iyi gelen besinler içerisinde önemi büyüktür. Aynı zamanda antioksidan bir madde olması ile hücre hasarını da önler. Belirli oranda fındık tüketimi, ruh halinizin daha iyi olması konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Böylece anksiyete ile daha rahat başa çıkabilir ve yaşadığınız stres sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Tüketimi fazla yapmamaya da özen göstermelisiniz. Gereğinden fazla yapılan tüketimin zararlı olabileceğini unutmamakta fayda var. Fındıklar E vitamini açısından da iyi olan gıdalardır. Anksiyete sorununuz olması durumunda gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Fermente Gıdalar

Kaygı sorunu birçok gıda ile azaltılabilir. Fermente gıdalar, kaygıyı azaltmaya yarayan yiyecekler olarak gösterilebilir. Sosyal kaygı konusunda etkili olan bu gıdaları anksiyete ile mücadele etmek için tüketilmesi mümkündür. Aynı zamanda araştırmalar neticesinde bu tür gıdaları tüketen kişilerin daha mutlu olduğu da saptanmıştır. Yoğurt gibi çeşitli fermente gıdaları tüketerek siz de kaygılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Bağırsak florasına fayda sağlayan bu yiyecekleri tüketmeniz tavsiye ediliyor. Anksiyeteye iyi gelen besinler arasında gösterilebilen fermente gıdalar; lahana turşusu, fermente soya ürünleri, peynir ve benzeri pek çok çeşide sahiptir. Stres, kaygı ve benzeri şeyleri azaltmak ve daha mutlu olmak için bu tür gıdalara beslenme alışkanlıklarınız içerisinde yer verebilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, herkesin hemen hemen her gün tükettiği yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle yumurta sarısının içinde D vitamini fazlasıyla yer alır. Protein deposu olarak da ön plana çıkan yumurta aminoasitleri içerisinde triptofan bulunur. Bu aminoasit serotonin oluşumu konusunda etkilidir. Yani mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Ruh halini düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan serotonin, davranışların daha olumlu olmasında da etkilidir. Anksiyeteye iyi gelen şeyler içerisinde yer alan yumurta ile serotonin hormonunun daha fazla salgılanması sağlanabilir. Bu sayede de ruh halinizin daha iyi olması mümkündür. Anksiyeteyi azaltmak için tüketmenizin tavsiye edilebileceği gıdalardan birisidir. Bu doğrultuda yumurta tüketimi yapabilirsiniz.

Bitter Çikolata

Stresi azaltmak için birçok insan tarafından çikolata yenir. Genel olarak çikolatanın insanları mutlu ettiği düşünülür. Bitter çikolata tüketerek stresinizi azaltmayı deneyebilirsiniz. Yapılan birçok araştırma ve çalışma neticesinde çikolata tüketmenin ruh halini daha iyi yapabileceği görülmüştür. Triptofan açısından zengin olan çikolatalar aynı zamanda magnezyum açısından da iyi bir kaynaktır. Bu sayede de hem depresyonu hem de yaşadığınız kaygıyı azaltma konusunda etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Gereğinden fazla tüketim yapmamaya yine dikkat etmek gerekir. Anksiyeteye iyi gelen şeyler neler diye merak eden kişiler için örnek gösterilebilecek ürünlerden bir tanesi çikolatalar oluyor. Genel olarak bitter çikolatanın bu konuda daha yararlı olduğunu söylemek mümkündür.

Tritofan İçeren Yiyecekler

Serotonin, vücutta mutluluk hormonu olarak bilinir. Bu hormonun salgılanmasına yardımcı olan aminoasitlerden birisi ise triptofan olarak bilinir. Mutluluk hormonunun daha çok salgılanmasına yardımcı olan triptofanın bulunduğu yiyecekleri tüketerek anksiyete ile daha iyi bir şekilde mücadele edebilirsiniz. Örneğin muz, bu yiyeceklerden birisidir. Anksiyeteye iyi gelen şeyler arasında tüketimi yapılabilir. Bunun yanı sıra yulaf da triptofan kaynağıdır. Bir başka öneri olarak ise ananas gösterilebilir. Serotonin hormonunun salgılanması için bu gıdaları tüketmeniz mümkündür. Aynı zamanda hindi ve tofu gibi yiyecekler de triptofan içerir. Bunlar ve benzeri çeşitli yiyecekleri tüketmeniz halinde daha mutlu ve rahat hissetmeniz mümkün oluyor.

Anksiyete İle Başa Çıkmak İçin Ne Tür Yiyecekler Türketmelisiniz?

Anksiyete ile başa çıkmanıza yardımcı olacak çeşitli yiyecekler vardır. Bunları tüketmeniz halinde kaygı, stres gibi şeyleri azaltmanız ve ruh halinizi düzeltmeniz mümkün olabiliyor. Triptofan içeren yiyecekler bunlardan birisidir. Aynı zamanda fındık, badem gibi E vitamini içeren şeyler de yiyebilirsiniz. Protein kaynağı olan ve aynı zamanda mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olan kuruyemişler, et, süt ürünleri de tüketilebilir. Ispanak ve pazı da magnezyum açısından yüksek olması ile faydalıdır. Tarçın da etkili besinlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu yiyecekleri anksiyete azaltan yiyecekler kapsamında tüketebilirsiniz. Kaygı, stres, depresyon gibi durumlardan uzak durmak ya da bunları azaltmak için belirtilen besinler tüketilebilir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers