facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Stres Nedir ve Nasıl Yönetilir?
Stres Nedir ve Nasıl Yönetilir?

Stres Nedir ve Nasıl Yönetilir?

Stres; iş, okul ve sosyal hayatımızı ve ilişkilerimizi oldukça olumsuz etkileyen bir problemdir. Birey aşırı stres yaşadığı durumlarda hayat kalitesinin oldukça düştüğünü gözlemleyebilmektedir. Günümüz yaşam şartlarında kişiler aşırı strese maruz kalabilmektedir ve bunun sonucunda da gerek iş gerek sosyal hayatındaki işlevsellik bozulabilmektedir. Bu sorun beraberinde kaygı, endişe ve huzursuzluk gibi olumsuz duyguları da beraberinde getirir. Dolayısıyla stresle başa çıkmak insanın ruh ve beden sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu durumlarda stresle başa çıkmayı öğrenip kontrol altında tutmalı ve üstesinden gelinmelidir. Aslında stres hayatımızda belli bir düzeyde olması gereken bir duygudur. Çünkü stres kararında olduğu zaman insana enerji verir. Ayrıca acil veya tehlikeli durumlarda hayatta kalmamızı sağlar. Bu yüzden stresi tamamen hayatımızdan çıkarmak yerine kontrol altında ve belli bir düzeyde tutmak daha gerçekçi bir hedef olacaktır.

Peki Stresi Nasıl Yönetebiliriz?

  • Öncelikle eğer bir problemle başa çıkmak istiyorsak o problemi tanımak ve anlamak gerekir. Stres belirtileri sorunu anlamamıza yardımcı olur ve durumu önceden anlayarak müdahale edebilmekteyiz.
  • Düzenli uykunun insan yaşamına olumlu etkileri olduğu gibi stresin azalmasında da etkisi büyüktür. Düzenli uyku ile stresin olumsuz etkileri minimuma inecektir.
  • Spor yapma, gevşeme ve nefes egzersizleri stresi yönetmede en etkili yöntemlerden biridir. Bu tür aktiviteleri yaparak vücudumuzdaki kasların gerginliğini azaltabilir ve dolayısıyla stresin vücudumuzda oluşturduğu olumsuz etkileri yönetebiliriz.
  • Stresin nedenlerini incelediğimizde pek çok gerçeklikten uzak düşüncelerin etkili olduğu görülmektedir. Neredeyse bütün konularda işlevsiz ve gerçek olmayan düşüncelere sahip olmak stresi ve etkilerini arttıracaktır. Bunun yerine bu düşünceleri gözlemleyip yerine daha işlevsel düşünceleri getirmek olumlu bir etki oluşturacaktır.
  • Stresi yönetemediğimiz veya yetersiz kaldığımız durumlarda bir psikolog veya psikoterapistten destek alınmalıdır. Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR ve hipnoterapi gibi birçok yöntemle stresi yönetmede büyük oranda olumlu geri dönütler alınabilir.

Yazar:

Uzm. Kl. Psikolog Yasin İlker

Sınav Anında Stres Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Yoğun Stres Altında Psikolojik Destek İhtiyacınız Olabilir

 

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers