facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Tıp biliminde eskiden bu yana birçok tedavi yönteminde sarımsağın reçetelere konuk olduğunu hepimiz biliyoruz. Modern bilimin yaptığı birçok araştırmada da bu etkiler kanıtlanmıştır. Birçok araştırmaya konu olmuş ve kanıtlanmış sarımsağın faydalarını birlikte inceleyelim.

Öneri: Sağlıklı beslenmek için diyetisyen kontrolü önemlidir. Bu yüzden sizlere illere göre diyetisyen listesi hazırladık. İstanbul diyetisyen , Ankara diyetisyen , İzmir diyetisyen , Bursa diyetisyen , Antalya diyetisyen listesini inceleyin. Yorumları okuyup kolay randevu alın.

 1. Sarımsak Tıbbi Bileşenler İçerir

  Soğan ailesinin bir üyesi olan sarımsak, özellikle pırasa gibi bitkilerle daha çok bağlantılıdır. Görünümünden de anlaşılabilen her bir ampülü karanfil olarak adlandırılır. Dünya üzerinde birçok bölgede yetişen ve keskin bir koku- lezzete sahip olan sarımsak, son dönemde yemeklerin de vazgeçilmezi oldu. Eski dönemden bu yana tıbbi açıdan da birçok tarif ve tedavide yer almıştır. Yapılan araştırmalara göre, sarımsağın faydaları bir diş sarımsağın ezilmiş ve çiğnenmiş halinden yayıldığını göstermektedir. Allisin, dialil disülfid gibi bileşenlerin yer aldığı da tıbbı tedaviler için önemli olduğunun en büyük göstergesi.

 2. Besleyiciliği Fazla Kalorisi Az

Besleyicilik yönü fazla olan gıdalar için genellikle yüksek kalori içerdiği algısı yaygındır. Ancak bu durum sarımsak için söz konusu değil. Bir diş sarımsak içinde;

 • Günlük değerin %2’si kadar Manganez
 • Günlük değerin %2’si kadar B6 Vitamini
 • Günlük değerin %1’i kadar C Vitamini
 • Günlük değerin %1’i kadar Selenyum

Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir gibi bileşenleri de içermektedir.

 1. Grip Türevi Birçok Hastalıkla Mücadele Edebilir

Sarımsak tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirici işlevi, sarımsağın faydaları arasında en bilinen maddedir. Yapılan 12 haftalık bir çalışmada, bir günde alınması gereken sarımsak desteğinin soğuk algınlığı, grip oranını %63 seviyesinde azalttığı görülmüştür. Sadece soğuk algınlığını azaltmayıp aynı zamanda semptomların süresini de kısaltmıştır.

 1. Sarımsağın Aktif Bileşenleri Kan Basıncını Dengeler

Dünya üzerinde en tehlikeli görülen hastalıklar kardiyovasküler hastalıklardır. Kalp krizi, felç gibi özel rahatsızlıkların en büyük tetikleyicisi tansiyon dengesizliğidir. Bu nedenle de sarımsağın faydaları arasında yüksek tansiyonu dengelemenin yer alması da önemini daha çok vurguluyor. Düzenli kullanıma yönelik yapılan bir çalışmada da kan basıncı dengeleyen ilaçlar kadar etki gösterebildiği saptanmıştır.

 1. Sarımsak Kolestrol Değerlerini İyileştirir

Özellikle kotü kolestrol söz konusu olduğunda sarımsağın etkisi inkar edilemez seviyede. Düzenli sarımsak yemenin faydaları arasında kolestrol hastalığı seviyesini %15’e kadar azalttığı görülmüştür. Kolestrol dengesinin sağlanması da kalp hastalıkları için iyi bir önlemdir.

 1. Sarımsağın Faydaları: Alzeheimer Başlangıcını Engelleyebilir

Oksidasif hasarların yaşlanma sürecinde ekstra etki gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu da Alzheimer, Demans gibi hastalıkların oluşumunda rol oynar. Bu oksidasif hasarlara karşı sarımsak oldukça güçlü bir koruyucu tabaka oluşturur.

 1. Sarımsak Yaşam Süresini Uzun Tutmaya Yardımcı Olur

Sarımsağın faydaları arasında daha günlük bir görüş olarak da potansiyel etkilerini öne sürmek daha mantıklıdır. Kan basıncı başta olmak üzere birçok risk faktörüne karşı koruyucu etkiye sahip olması, yaşam kalitenizi arttırır ve daha uzun bir hayat serüveni geçirmenize yardımcı olur.

 1. Sarımsağın Faydaları: Atletik Performansı Etkiler

İçerisinde kükürt bileşenleri barındıran sarımsak, vücuttaki ağır metal ve toksinlerin aktifliğini pasif hale getirir. Baş aprısı gibi birçok toksin kaynaklı rahatsızlıkları da iyileştirmeye destek olur.

 1. Sarımsağın Faydaları Arasında Ağır Metallerle Mücadelesi Kanıtlanıştır

İçerisinde kükürt bileşenleri barındıran sarımsak, vücuttaki ağır metal ve toksinlerin aktifliğini pasif hale getirir. Baş aprısı gibi birçok toksin kaynaklı rahatsıızlıkları da doğru orantıda etkiler.

 1. Sarımsak Kemik Güçlendiricidir

Kemik ile ilgili pek çalışma yer alamıyor olsa da yapılan bazı kemirgen çalışmalarında kadınlarda östrojen seviyesini artışa geçirerek kemik kaybını önleyeceği görülmüştür. Özellikle menopoz sürecinde olan kadınların tüketmesinde büyük faydalar saptanmıştır.


Yulaf ve Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları

Somon Balığının Sağlığa Faydaları

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers