facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Güven Problemi Nasıl Aşılır?
Güven Problemi Nasıl Aşılır?

Güven Problemi Nasıl Aşılır?

Sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin olmazsa olmazı güven duygusudur. Peki güven problemi nasıl aşılır?

Güven kelimesi ‘bir şeye veya birine içgüdüsel olarak sorgusuz sualsiz inanmak’ olarak tanımlanmaktadır. Bir ilişkinin gelişmesi ve mutlu bir şekilde devam edebilmesi için güven duygusunun gelişmiş olması gerekirAncak partnerler arasında güven problemi oluşması halinde ilişki bundan kötü etkilenir. Zamanla partnerler arasında kaygı ve korku hali gelişir. Güven problemi ilişkiyi zayıflatır ve hatta ilişkinin sonlanmasına neden olur. Bu nedenle mutlu ve huzurlu bir ilişki için güven problemi nasıl aşılır sorusuna cevap bulmak gerekir. 

İletişiminizi Güçlendirin

güven problemi nasıl aşılır iletişiminizi güçlendirin

Partnerinizle açık açık konuşmak birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktırBaşka bir deyişle herhangi bir şey saklama kaygısı olmadan özgürce iletişim kurunArdından sizi rahatsız eden ve endişelendiren ne varsa birbirinizle paylaşınAyrıca partnerinizin de endişelerini dile getirmesine izin verin. Bu şekilde açık ve anlaşılır bir iletişim kurmakaranızdaki güven problemini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu nedenlerle güven problemi nasıl aşılır sorusuna en faydalı cevap iyi ve sağlıklı bir iletişimdir. 

Sırlarınızı Paylaşın 

"<yoastmark

Partnerinizle sırlarınızı paylaşmanız sizi birbirinize daha da yakınlaştırırSadece ikinizin arasında, size özel sırların olması aranızdaki bağı güçlendirirSiz ona bir sırrınızı verirseniz ona güven duyduğunuzu belli etmiş olursunuzDolayısıyla o da bu güvene büyük olasılıkla karşılık verecektirAyrıca bubirbiriniz için ne kadar değerli olduğunuzun da bir göstergesidirBunların yanı sıra partnerinizeonun sizin için ne kadar önemli olduğunu sık sık hatırlatacak kelimeler kullanın ve bunu eylemlerle destekleyin. Güven problemi nasıl aşılır diye sorduğumuzdaönce birbirinize verdiğiniz değeri gözden geçirmelisinizSonuç olarak bu sorunu büyük ölçüde çözmüş olacaksınız 

Partnerinizi Gözlemlemeyi Azaltın 

güven problemi nasıl aşılır partnerinizi gözlemlemeyi azaltın

Güven problemine bağlı olarak partnerinizin hareketlerini sürekli takip etme isteği duyuyor olabilirsiniz. Bu eylemlere biraz ara vermeye çalışın. Sizin gözünüzün sürekli üstünde olduğunu hissetmek partneriniz için güvensizlik duygusunu daha da artıracaktır. Örneğin partneriniz dışarı çıkarken çok fazla soru sorma ihtiyacı duyuyorsanız bunu biraz azaltmayı deneyin. Benzer şekilde partnerinizin eşyalarını gözden geçirme arzunuzu da engellemeye uğraşın. Bu tür davranışlar güven problemi nasıl aşılır sorusuna hitap etmek yerine bu problemi büyütmektedir. Partnerinize, onun hayatına çok fazla dahil olmadığınızı gösterin.  

Sizin için ne kadar zor olsa da, şüphe duymak yerine güven duymayı deneyin. Bu size de kendinizi iyi hissettirecektir. Ayrıca ona güvendiğinizi partnerinize de hissettirin. Bu sayede ilk olarak siz ona güven vermiş olacaksınız. Sonrasında size karşı olan davranışlarındaki değişimleri gözlemleyin. Partnerinize, şüpheleri bir kenara bırakıp ona güvenmeyi tercih ettiğinizi belli edin. Bu isteğinize kayıtsız kalmayacaktır. 

Birbirinizi Suçlamayı Bırakın 

"<yoastmark

Partnerinizle konuşurken sakin ve anlaşılır olmanız önemlidir. Örneğin partneriniz bir yere gidecekse öncesinde ve sonrasında sakince konuşmaya çalışınNereye gittiği veya ne yaptığı konusunda endişelenmek yerine bunları ona sorarak fikir edinmeye çalışın. Ona karşı suçlayıcı bir tavır sergilemeniz güven problemi nasıl aşılır sorusunu sizin için zorlaştırırÇünkü konuşma sırasında onu suçlar veya suçlayıcı tavır sergilerseniz, size sağlıklı cevaplar veremeyebilirAyrıca kızgın veya üzgün görünürseniz partneriniz sizinle iletişim kurmaktan kaçacaktırSonuç olarak onu suçlamak yerine basit sorular sormaya ve şüpheleriniz hakkında açık bir şekilde bilgi almaya çalışın 

Güven Problemi Nasıl Aşılır Sorusunun Cevabı ‘Empati’ 

"<yoastmark

Olaylara partnerinizin bakış açısından bakmaya çalışın. Bu size bazen zor gelebilir ancak size yeni bakış açıları ve geniş bir perspektif kazandıracaktırDolayısıyla bir problemi çözme konusunda daha fazla şansınız olurAyrıca partnerinizle empati kurduğunuzda onu anlamanız daha da kolaylaşır. Onu anladığınızı belli ederseniz, size güven duyması kolaylaşacaktırEndişelerinikorkularını anlayın ve bunu ona gösterin. 

Kendinize Güvenin ve Özsaygınızı Geliştirin 

"<yoastmark

Kendinize güvenmek yalnızca ikili ilişkilerde değiltüm sosyal ilişkilerinizde size fayda sağlayan bir olgudurİlişkinizde yaşadığını güvensizlik her zaman partnerinizden kaynaklı olmayabilir. Bazen bu güvensizliğin sizin kendi benliğinizden kaynaklandığını kabul edin. Bunun için kendinize daha çok yönelin ve kendinizi keşfedinİlişkilerde kendinize güvenmemeksizi değersiz hissettirecek ve aranızdaki güven duygusuna zarar verecektir. Bunun için öncelikle içinize dönün ve size değersiz olduğunuzu söyleyen o sesi susturunBenliğinize hak ettiği saygıyı önce kendiniz göstermelisiniz. En önemlisi kendinize değer verin. Bu şekilde benlik saygınızı ve özgüveninizi yükselterek daha sağlıklı ilişkiler kurmanız mümkün olacaktır 

Geçmişte Yaşamayı Bırakın 

Daha önceki ilişkilerinizi oldukları yerde bırakmayı deneyinBilerek veya istemsizce şu anki ilişkinizle geçmiş ilişkilerinizi karşılaştırıyor olabilirsiniz. Bu aslında size şu anki ilişkinizde yol gösterici olmaktan çok güven duygunuza zarar verecektirGeçmiş ilişkilerinizde partneriniz tarafından aldatılmışkandırılmış olabilirsinizBunu anlayıp kabul edip hayatınıza devam etmeyi seçmelisinizŞu anki partneriniz tarafından da aldatılmış olabilirsinizAncak buna rağmen ilişkiyi sürdürmeyi seçtiysenizsürekli şüpheyle yaklaşmak yerine seçimlerinizin sizi mutlu edeceği şekilde davranın. Güven problemi nasıl aşılır sorusunun cevapları arasında geçmiş ilişkilerinizi aramak güven duygusuna zarar verir 

Bir Terapistle Konuşun 

Güven sorunlarının sebebinin her zaman partneriniz olmadığını söylemiştik. Belki geçmişte yaşadığınız bir durum, önceki ilişkileriniz veya çocukluğunuzda başınıza gelen bir olay sizde güvensizliğe neden olmaktadır. Bu nedenle ilişkilerinizde sorun yaşamanız çok doğaldırDolayısıyla güvensizlik duygusunun temel nedenini tespit etmek ve iyileştirmek amacıyla bir terapisti ziyaret etmeniz faydalıdır. Bu sayede sağlıklı ilişkiler kurmanızı engelleyen asıl etken belirlenecek ve terapistiniz size en uygun yöntemle bunun üstesinden gelmenizi sağlayacaktırGüvenme yeteneğinizi yeniden kazanmanıza yardımcı olarak güven problemi nasıl aşılı sorusuna iyi bir cevap bulacaktır. Yardım istemekten çekinmeyin, her şeyi tek başınıza halletmek zorunda değilsiniz. 

Yazar: Uzman Psikolog Betül Tamöz

Uzm. Psikolog Betül Tamöz

İlişkilerde yaşanan diğer sorunları öğrenmek ve incelemek için; ilişkilerde yaşanan sorunlar nelerdir?

Ayrıca psikolog listelerini inceleyip, yorumları okuyarak hızlı randevu oluşturabilirsiniz.

İstanbul Psikolog

Ankara Psikolog

İzmir Psikolog

Bursa Psikolog

Antalya Psikolog

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers