facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Çerofobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Çerofobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çerofobi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çerofobi hastalığı nedir? sorusu son zamanlarda çok fazla duymaya başladık. Bununla birlikte yunanca bir kelime olan ‘’cherophobia’’ kelimesinden gelmektedir. Çerofobi ‘nin en belirgin belirtileri arasında devamlı kaygı hali ön plana çıkmaktadır.Rahatsızlığı yaşayan kişiler, diğer insanların eğlendiği etkinlikten kaçıyor. Bunun altında korku, endişe ve gereksiz bulma gibi etkenler olduğu düşünülmektedir. Çerofobi tedavisi için öncelikle terapi yöntemleri tercih edilmelidir.

Çerofobi Hastalığı (Mutluluk Fobisi) Nedir?

Psikologlara göre, kişi sürekli mutlu olmaktan kaçması ve sürekli mutsuz olmak için kötü şeyler düşünmesidir. Böylelikle rahatsızlığı yaşayan kişiler eğlenceli ortamlardan kaçarlar. Çerofobi hastalığı, mutluluk fobisi olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık şuan araştırmalara konu olmasa da, bazı psikologlara göre endişe türleri arasında kabul edilmektedir. Nedenleri olarak kişinin mutlu olduğunda başına kötü bir şey geleceği düşüncesine inanmakta olması olabilmektedir. Genel olarak içine kapanık insanların bu durumu yaşaması olasıdır. Mükemmeliyetçi insanlarında bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalleri yüksek olabilmektedir. Çünkü onlar eğlenceli ve mutlu olunan ortamları gereksiz ve zaman kaybı olarak görebilmektedirler.

Çerofobi Belirtileri Nelerdir?

Çerofobi belirtileri, genel olarak mutlu ve neşeli olmaktan kaçmaktır ya da korkmaktır. Ancak bu kişinin her zaman mutsuz olduğu anlamına gelmektedir. Belirtileri aşağıdaki gibidir.
  • Grup faaliyetlerinden kaçınmak
  • Neşe verici, eğlenceli grup aktivitelerinin endişe vermesi
  • Mutlu ve neşeli olunduğu zaman kötü bir şey yaşanacağını düşünmek
Rahatsızlığı yaşayan kişilerin bazı düşünceleri,
  • Bu etkinlik boş insanlar için.
  • Çok eğlendik kesin kötü bir şey olacak
  • Uzun zamandır kötü bir şey yaşamadık. Yakında kesin bir şey olacak.
Online Terapi İçin: https://psikolojiturkiye.com/

Çerofobi Tedavisi

Çerofobi psikolojik olarak farklı bir rahatsızlık tanımlanmadığı için ilaç ve tedavisi kesin olarak görülememektedir. Ancak psikologlara göre bilişsel davranışçı terapi , hipnoterapi ile önüne geçilebilmektedir. Fakat bu rahatsızlık hayatınıza zarar vermediği sürece tedavi edilmesi şart değildir. Tedavisi için öncelikle altta yatan nedenler bulunmalıdır ve çözümlenmelidir. Bu nedenle tedavisi psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Sizlere illere göre en iyi psikolog listesini oluşturdur. Umarım faydalı olur. İstanbul psikolog Ankara psikolog  İzmir psikolog Bursa Psikolog  Antalya Psikolog listesini inceleyin.

”Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.”

Mutluluk nedir? Nasıl mutlu olunur? Yazımız ilginizi çekebilir https://doktorbilgini.com/en-sik-gorulen-psikolojik-hastaliklar-nelerdir/
Psikolojik Takıntılar Nelerdir? Neden Olur?
Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Olunur?
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers