facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Psikolojik Takıntılar Nelerdir? Neden Olur?
Psikolojik Takıntılar Nelerdir? Neden Olur?

Psikolojik Takıntılar Nelerdir? Neden Olur?

Takıntıların nedeni tam olarak bilinmezken, ilk olarak nasıl başladığı genellikle aynıdır. Psikolojik takıntılar genel olarak küçük bir düşünce ile başlıyor. Bu durumu bataklığa düşmüş bir insana benzetiyorum. Kişi sakin kalmayıp çırpınırsa bataklığa daha çok batacaktır. Kişiler düşüncenin içerisine işte böyle giriyor. Her şeyi başlatan o küçük düşünceyi ‘Ya yaparsam’, ‘Ya Düşünürsem’, ‘Ya istersem’ diyerek aslında düşünce bataklığına giriyor. Hatta kendilerini test etmeye çalışıyorlar. Halbuki gelen düşünceyi önemsemeyip yok sayabilseler durum bir takıntıya dönüşmeyecek. Sizler için en çok yaşanılan 10 takıntıyı ele aldık.

Psikolojik Takıntılar Neden Olur?

Psikolojik takıntıların nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte Obsesif kompulsif bozukluk hastalığı altında değerlendirilmektedir. Aşağıdaki etkenler tetikleyici olabilmektedir.

 • Anne baba tutumu,
 • Geçmiş travmalar,
 • Taciz
 • Aile içi şiddet
 • Anne babanın mükemmelliyetçi olması,
 • Çevresel faktörler,
 • Serotonin eksikliği,
 • Genetik nedenler.

Psikolojik Takıntılar Nelerdir?

Temizlik Takıntısı

Obsesif Kompülsif Bozukluğun nedeni tam olarak bilinmezken, ilk olarak nasıl başladığı genellikle aynıdır.  Her şey küçük bir düşünce ile başlıyor. Bu durumu bataklığa düşmüş bir insana benzetiyorum. Kişi sakin kalmayıp çırpınırsa bataklığa daha çok batacaktır. Kişiler düşüncenin içerisine işte böyle giriyor. Her şeyi başlatan o küçük düşünceyi ‘Ya yaparsam’, ‘Ya Düşünürsem’, ‘Ya istersem’ diyerek aslında düşünce bataklığına giriyor. Hatta kendilerini test etmeye çalışıyorlar. Halbuki gelen düşünceyi önemsemeyip yok sayabilseler durum bir takıntıya dönüşmeyecek. Sizler için en çok yaşanılan 10 takıntıyı ele aldık.

Takıntılı Aşk

Her birimizin romantik ilişkisi olmuştur. Fakat bazılarımız ayrılığı sağlıklı bitirebilirken bazılarımız bunu başaramayabilir. Üstelik bu durumu takıntı haline getirerek belki aylarca belki yıllarca takıntılı davranışlar sürdürebilir. Bu kişilere tavsiyem o kişiye sağlıklı bir veda yaratmaktır.

Detaylı bilgin için: https://doktorbilgini.com/saplantili-ask-belirtileri-ve-kurtulma-yollari/

Simetri Takıntısı

Genellikle eşyalara karşı geliştirilir. Fakat sadece eşyalarla kalmayıp hayatın her yerine sıçrayabilmektedir. Bu kişiler genellikle mükemmeliyetçi yapıya sahip olurlar. Bu durum hayatlarını zorlaştırır ve simetrik olmayan her ortamdan uzak durmaya çalışırlar. Bu yüzden kendi ortamlarından pek çıkmak istemezler.

Bir Şeyleri Düzenli Yapma Takıntısı

Bu kişiler yaptıkları eylemleri belli bir sıra veya sayıya göre yaparlar. Örneğin kapıyı üç kere kilitlemek veya yemekleri belli bir sıraya göre yemek. Tekrarlamadan veya sayı saymadan birçok eylemi gerçekleştiremezler. Bu takıntılı durum çok ciddi zaman kaybı yaratmaktadır.

Biriktirme Takıntısı

Genellikle istifçilik olarak bilinen bu durum kişilerin gerekli gereksiz her eşyayı saklama durumudur. Genellikle pet şişeler, ıslak mendil kartonlar gibi çöpe atılacak ve işe yaramayacak birçok eşyayı biriktirirler. Bu takıntı ileri boyutlara taşındığında çöp evler ortaya çıkabilmektedir.

Dokunamama

Genellikle istifçilik olarak bilinen bu durum kişilerin gerekli gereksiz her eşyayı saklama durumudur. Genellikle pet şişeler, ıslak mendil kartonlar gibi çöpe atılacak ve işe yaramayacak birçok eşyayı biriktirirler. Bu takıntı ileri boyutlara taşındığında çöp evler ortaya çıkabilmektedir.

Yalan Söyleme

Bir diğer ismi Mitomani olan bu takıntı türü kişi de sürekli yalan söyleme ve bunu durduramama şeklinde gerçekleşir. Kişilerin aslında yalan söylemeye sebebi yok iken yalan söylemesi ve bunu durduramaması kişi de ilerleyen zamanlarda sosyal ilişkilerinde problemlere yol açmaktadır. İlişkilerde yaşanan sorun neticesinde kişilerin yalnızlaşması ve depresifleşmesi olağandır.

Dinsel Takıntılar

Tanrıya, peygambere veya kutsal varlıklara küfür şeklinde gerçekleşebilir. Kişinin elinde olmadan gelen bu düşünceler. Kişi de ciddi kaygılar oluştururken aynı zamanda acı vericidir. Kişi dinden uzaklaştığını düşünmeye başladığı için yoğun bir suçluluk duyar.

Cinsel Takıntılar

Cinsel takıntılar, cinsel problemler değildir. Bu durum sıklıkla karıştırılmaktadır. Cinsel takıntılar tamamen düşünce ve kaygı bozukluğudur. Genellikle görülen takıntı türleri; Ensest düşünceler, eşcinsel olma düşüncesi ve sapık olma düşüncesidir.

Şüphe Takıntısı

Şüphe takıntısı olan kişiler genellikle ocağın altını kapattım mı? Kapıyı kilitledim mi? Ütünün fişini çektim mi? Gibi küçük şüpheler ile başlar. Bu durum normal gibi görünse de ilerleyen zamanlarda kişilerin aklında tüm gün soru işareti kalmasına ve günlük rutin işlere odaklanamamasına sebebiyet verir. Devamında eve geri dönerek kontrol etmeye başlarlar.

Yazar: Psikolog Cihan Gürkan


İlgili Makaleler

https://doktorbilgini.com/en-sik-gorulen-psikolojik-hastaliklar-nelerdir/

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers