facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Vazgeçilmez Kadın Olmanın Yolları
Vazgeçilmez Kadın Olmanın Yolları

Vazgeçilmez Kadın Olmanın Yolları

Günümüzde romantik ilişkileri yürütmek çok kolay olmayabiliyor. Eril ve dişil enerji dengesi zaman zaman bozulduğu için ilişkiler de bozulabiliyor ve bu da boşanmaların artmasına sebep oluyor. Aynı zamanda kişilerin özgüvenlerinin düşük olması, kendilerini tam anlamıyla tanıyamamaları ve ne istediklerini bilememeleri, bağımlı ilişkiler, taraflardan birinin ilişkiden vazgeçmesine sebep olabiliyor. Çok fazla boşanmanın olmasıyla birlikte dişil enerji ve vazgeçilmez kadın olmak son yıllarda popüler konular arasında yerini aldı.

psikolog mehlika zeynep yurt yorumları randevu
Yazar: Psikolojik Danışman Mehlika Zeynep Yurt

Vazgeçilmez insan yoktur elbette ama daha zor vazgeçtiğimiz insanlar vardır. Etkileyici, ilgi çeken, girdiği ortamda varlığını hemen hissettiren, duruşu ve özgüveniyle saygı uyandıran kişiler… Konu kadınlar olunca bu durum biraz daha önemli hale geliyor. Çünkü kadının mutlu ve değerli olduğu bir ailede (hatta bunların olduğu bir toplumda) daha az sorun olur, bireyler daha sakin ve sevgi dolu olurlar.

Vazgeçilmez kadın olmak için bazı düşünce, duygu ve davranış modellerine ihtiyacınız var. Öncelikle kendinizden vazgeçmemiş olmanız gerekir. Yani değerli hisseder, kendinizi severseniz başkasının da size değer vermesi ve sizi sevmesi mümkün hale gelir. Birkaç madde halinde vazgeçilmezliğin sırlarına bakalım. 

Vazgeçilmez Kadın Olmanın Yolları

 1. Aşırı fedakar olmayın. Aynı zamanda sürekli ulaşılabilir ve el altında olmamayı kapsıyor bu durum. İlişkideki odağınız karşınızdakinden çok kendinizde olmalıdır. İki taraf da kendine odaklı olur ve ortak noktalarda buluşursa sağlıklı bir ilişkiden söz edebiliriz.
 2. Almayı bilin. Evrimsel psikolojiye göre kadınlar alır erkekler verir. Bu şekilde olduğunda taraflar mutlu olur ve ilişki dengesi korunmuş olur. Maddi ve manevi anlamda kendi ayaklarınız üzerinde durabilirsiniz ancak ihtiyacınız olduğunda da almayı bilmeniz gerekir. Birçok ilişki terapisti erkeklerin onlara “ihtiyacı olan” kadınlara bağlandığını ifade eder. Çünkü erkek avcı kadın toplayıcıdır. Bırakın partneriniz sizin için çabalasın. Karşılığında da onu övmeniz çok etkili olur. Her şeyi tek başınıza göğüsleniyor olmanız hem sizi yorar hem de partnerinize işe yaramaz hissettirir. “Benim görevim ne ki? Ben burada ne işe yarıyorum ki?” diyebilir içten içe. İlişki artık onun için çekici hale gelmekten çıkar. 
 3. Özgüvenli olun. En önemli madde bu olabilir. Özgüveniniz yerindeyse vazgeçilmesi zor bir kadın olursunuz. Çünkü istediğiniz anda ilişkiyi bitirebilme gücünüz vardır. Erkekler kadınların muhtaçlıktan dolayı mı yoksa istediği için mi o ilişkide kaldıklarını merak ederler. Özgüvenli bir duruş “ben istediğim için bu ilişkiyi sürdürmeyi tercih ediyorum” mesajını verir. Özgüvenli olmak için kendinizi her alanda geliştirmeniz gerekir. Diğer maddelerde bunların detaylarından bahsedeceğim.
 4. Yaşam alanlarınızı belirleyin. Bütün hayatınız ilişkiniz olmamalı. Okul hayatınız, iş hayatınız, aile ve arkadaş ilişkileriniz, hobileriniz, sosyal hayatınız, bunlara benzer birçok yaşam alanınız var. Kendi alanınızdan kopmamanız ve ilişkiye yeterli bir alan bırakmanız etkili olur. Çünkü ilişkiniz biterse sığınağınız bunlar olacak. Eğer yalnızca ilişki odaklı yaşarsanız o ilişkiyi kaybetmemek için çok fazla çaba sarf edersiniz. Bu durumda da vazgeçilirsiniz. 
 5. İletişim becerilerinizi geliştirin. İlişkilerde yaşanan en büyük sorunlardan birisi sağlıklı iletişim kuramamaktır. Ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir. Özellikle erkeklerin ruhuna hitap ederken kırıcı olmamak, yıkıcı eleştirel bir tavırda olmamak, iyi yanlarına övgüde bulunmak, sözel iletişimde iyi olmak çok etkilidir. Çiftlerle yaptığım danışmalarda karşılaştığım en büyük sorunlardan birisi kadınların eşlerinin davranışlarını görmezden gelip bunlar hakkında olumlu yorum yapmamalarıdır. Yıkıcı eleştiri yaparak eşlerinin değişeceğini düşünürler. Bu ilişki için çok tehlikelidir. Anında vazgeçilebilir biri olursunuz çünkü. Değişmesini istediğiniz davranış konusunda yapıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. Bunun yanında övgüde bulunmanız sizi vazgeçilmez yapabilir. Aynı zamanda iyi bir dinleyici olmalısınız. Dinlenildiğini ve yargılanmadığını hisseden bir erkeğin sığınağı olursunuz.
 6. Net sınırlarınız olsun. Aşırı fedakar olmamaktan bahsettik. İstemediğiniz konularda da sınır çizebilirsiniz. Bunu yaparken yine agresif, tavırlı, tripli olmaktan uzak duruyoruz. Mesafe koyarak, hayır diyerek, biraz uzaklaşarak sınır çizebilirsiniz. Buradaki önemli nokta bunları sözel olarak değil davranışlarınızla belli etmenizdir. Uzaklaştığınızı ve soğudunuzu davranışlarınızdan görmeli.
 7. İyimser olun. Vazgeçilmez kadınların sırlarından birisi karamsarlıktan uzak durmalarıdır. Hayattan keyif alırlar. Partnerlerinin olmadığı durumlarda da iyi hissederler. Güler yüzlü olmak sizi çekici hale getirecektir. Tam tersi negatif, depresif, huzursuz, kaygılı olmanız da kötü etkileyebilir.
 8. Kısıtlamayın. Altın kurallardan birisi kısıtlamamaktır. Bazı sınırlarınız olabilir ancak genel anlamda partnerinize güvendiğinizi hissettirmeniz önemli. Bir erkek sürekli kısıtlanıyor ve yaptıkları kontrol ediliyorsa o ilişkide durmak istemeyecektir. Bu kadınlar için de geçerlidir.
 9. Çözüm odaklı olun. Uzlaşmayı bilmek, sorunu değil çözümü konuşmak yine vazgeçilmez özelliklerdendir. 
 10. Doğal olun. Etkili iletişim becerilerinden biri olarak doğal ve samimi olmak da sizin değerinizi arttırır. Eksik yönleriniz konusunda özgüveniniz olursa ve ben de bunu yapamıyorum demeniz sizi doğal ve samimi yapar.
 11. Gizemli bir yanınız olsun. Her şeyi bütün ayrıntılarıyla anlatmamanız yine etkili olacaktır. Çünkü karşınızda bir avcı var ve sizi avladıysa artık onun için öneminiz azalabilir. Yani her zaman sizi keşfetmesi ve merak etmesi için boşluklar yaratın. Her şeyinizi bilmesin. Bu aynı zamanda kendi alanınızı korumanızı sağlar.
 12. Kibarca hayır deyin. İstemediğiniz konularda sınır çizmekten bahsetmiştik. Hayır derken bile nazik ve yumuşak olursanız dişil enerjinizi korumuş olursunuz. Erkekler yine bir erkekle mi yoksa bir kadınla mı tartıştıklarını bilmek isterler. Yani dişi kalabilirseniz nazikçe reddetmeniz bile bir sorun yaratmayacaktır.
 13. Partnerinize annelik yapmaktan uzak durun. Partnerinize bir eş misiniz yoksa anne mi? Anne gibi yaklaşmanız çekiciliğinizi birden kaybetmenize sebep olabilir. Bazen erkekler hayatlarında onlara annelik yapan birini isteyebiliyorlar. Ama günün sonunda yanlarında kontrol eden, her şeyi merak eden bir anne değil destekleyici bir eş isterler. Zaman zaman partnerinizin içindeki çocuğun ruhunu da okşamanız gerekir. Bu çocuğu çok fazla kişiye göstermez. Genellikle güçlü durmaya çalışır. İçindeki çocuk onun masum, saf, oyuncu ve yelkenleri suya indirdiği halidir.

Vazgeçilmez kadınların özelliklerinden bahsettim. Yazının başında da dediğim gibi, vazgeçilmez insan yoktur. Her türlü durumda vazgeçilmek mümkündür. Vazgeçilmeyi zor hale getiren maddeleri sıraladım. Bazı durumlarda vazgeçilmeyi göze almak, vazgeçmek, sevilmediğinizi kabul etmek de öz değerinizi artıracaktır. Her durumda her koşulda herkes tarafından sevilmek zorunda değiliz. Clarissa P. Estes’in dediği gibi “Bir şey kesindir, kapının yanında küçük bir valiz tutmak iyi bir fikirdir. Ne olur ne olmaz.” 🙂

Aldatan Kadın Erkek Belirtileri Nelerdir?

İlişkilerde Sınır Koymak İçin Sırlar

Biten Evlilik Belirtileri Nelerdir?

 

 • Paylaş:

1 Yorum

 •  2 yıl önce

  Vazgeçilmez kadın olmak için; yoz, avam erkekler ve yetişkin, insani değerleri olan erkekler için farklı yollar olabilir. Yetişkin, insani değerleri olan erkekler, vazgeçilmez kadın olmanızdan çok vazgeçilmez insan olmanızla ilgilenebilir. Bence adil, dürüst, nefret etmeyi değil anlamayı tercih eden, kararlarını ailesi değil kendisi alan, çalışkan, kirlenerek değil öğrenerek büyümüş, kalbini sonuna kadar açan biri için vazgeçilmez insan denilebilir.

  Sevgilinize yeri geldiğinde annelik yapabilir, her sözüne evet diyebilir, kendinizle ilgili her şeyi anlatabilir, ilişkinize odaklanabilir, bağlanabilir ve fedakar olabilirsiniz. Tuvalete gitmeseniz patlayarak ölebilecek kadar aciz bir varlıkken egoist, akli dengesi ve ortası olmayan, düşünmeyi bırakmış, dini imanı para olmuş, robotlaşmış biri olmamayı öğrenmeye çalışıp böyle olmayan insanların peşinde koşun. Kapının önünde her zaman bir valiz tutma fikri aklınızda ufacık bir yer etse bile o valiz elbet bir gün dolar.

Yorum Yapın

ap servers