facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. PANKREAS KANSERİ
PANKREAS KANSERİ

PANKREAS KANSERİ

Çağımızın hastalığı olarak da bilinen kanser, gün geçtikçe hızla yayılan ve kurtulma olasılığı düşük olan ölümcül hastalık ile karşı karşıyayız. Hem teşhisi hem de tedavisi gün geçtikçe ne kadar kolaylaşsa bile, hala vakit ve manevi kayba uğratıyor. Modern yöntemlere göre kesin bir tedavisi olmayıp hala da geliştirilememiştir. Kanserin en ölümcül hastalıkları arasında, pankreas kanseri de bulunmaktadır.

 

Daha çok 65 yaş sonrası görülmekte olup, bu yaş grubu için de birer tehdit unsuru olan bir kanser türüdür. Bu kanser türünde erken teşhis ve tanı oldukça önem arz etmektedir. Ne kadar erken teşhis ve tanı konulursa tedavi o kadar başarılı ve sonuç verebilir. Pankreas , karın boşluğunda 18 santimetre uzunluğunda ve hem enzim, hem de hormon salgılayan önemli işlevsel özelliği olan bir organdır. Endokrin ve ekzokrin olarak görev yapmaktadır. Sindirim öz suyunu wirsung kanalı ile ince bağırsağa iletir. Böylelikle besinlerin kimyasal ve mekaniksel sindirimi daha kolaylaşır.

 

Endokrin görevi ise kana insülin, glukagon gibi hormonlar salgılayarak kandaki şekeri sabit değerde tutarak iç kararlığı korumuş olur. Korku ve heyecan durumda ise adrenalin salgılayarak vücuda sinyaller verir ve daha hızlı refleks kullanmanızı sağlar. Pankreas kanseri, gün geçtikçe artan ve önlenmesi hayli zor olan bir kanser türüdür. Bu kanser türü pankreasta bulunan hücrelerin düzenini ve kararlı yapısını bozması ile pankreas kanserini oluşturmaktadır. Genellikle ekzokrin görevi yapan hücrelerden başlayıp daha sonra ileriki safhalarda endokrin görevi yapan hücrelere kadar ilerlemektedir. Pankreas kanserinin nedenleri daha ispatlanmamış olsa dahi sigara, alkol ve bunun gibi zararlı alışkanlıklar bu tür kanseri tetiklediği düşünülmektedir. Aynı zamanda genetik faktörler de büyük olasılıkla nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Pankreas Kanserinin Nedenleri

 1. l Sigara, alkol ve bunun gibi bağımlılık yapıcı zararlı maddeler kullanılması olasılığı artırır.
 2. l Aile veya yakınlarında bu tür kanser yaygın ise genetik faktörsel olarak sizlerde kanser adayı olabilirsiniz.
 3. l İlerleyen yaş ve buna bağlı olarak bozulan metobalizma gitgide daha kötü bir bağışıklık sistemi demektir. Buna bağlı olarak hücrelerin düzensiz bölünmesine başlaması an meselesidir.
 4. l Fazla kilolu olan insanlarda ve zayıflamaman insanlar birer kanser adayıdır.
 5. l Kimyasal maddelere maruz kalan insanlarda kanser türlerinin oldukça sık görülmesin de nedenleri arasında yer almaktadır.
 6. l Şeker hastalığını yaşayan ve tedavisini umursamayan insanlarda normal sağlıklı bireylere göre tam 2 kat daha riskli bir konumdadır

 

Bunun gibi nedenler pankreas kanserini tetikleyebilir ve kanser olma olasılığını artırır.

 

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas Kanseri Belirtileri

 1. l Pankreas hem sindirim hem de vücuttaki hormonlar için önemli bir organdır. Pankreas kanseri olduğunuz andan itibaren belirtileri hemen gün yüzüne çıkmaz. Çünkü tümör önce pankreas daha sonra organının dışına çıkarak diğer organları tehdit etmeye başladığın andan itibaren belirtileri vermektedir. Yani vücudunuz ileriki safhalarda ciddi belirti ve sinyali vermeye başladığı andan itibaren geç kalmış olabilirsiniz. Bu ciddi belirtiler şunlardır:
 2. l Yemek yedikten sonra uzandığınızda yani yatay bir pozisyona geçtiğinizden karın ve karın boşluğunda rahatsızlık ve hazımsızlık olacaktır.
 3. l Gün geçtikçe yemek yemenizde değişiklik görülecektir. İştah kaybı ve yemek yerken zorlanma gibi durumlar olacaktır. Hatta yemek yedikten kısa bir süre sonra kusma ve midede ağrı görülebilir.
 4. l İdrar, vücutta tüm olayların ve gidişatı normalliği hakkında size bilgi verir. İdrar renginde koyuluk ve idrar ile lökosit atılırsa acilen doktora başvurunuz.
 5. l Vücutta kuruluk ve buna bağlı olarak kaşıntı görülür.

Pankreas Kanserinin Tedavisi

 

 • l Pankreas kanseri öncelikle tanı ve teşhisi çok kolay değildir. Oldukça zorlu bir süreç olmasına rağmen kesin bir şekilde hastalığınız hakkında size bilgi verecektir. Hastalığınızın kaçıncı evrede olduğu ve gidişat durumunu hekiminiz sizlere sunacaktır.
 • l Tedavisi gün geçtikçe daha kolay bir hal alan kanser; ameliyat, ışın tedavisi ve kimyasal tedavi gibi yöntemlere başvurularak hastalığı önlemeye ve tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.
 • l Hasta son evrede ise hastaya ilaç tedavisi ve ameliyat gibi yöntemler sayesinde kalan ömrünün daha rahat ve kolay geçirmesine yardımcı olacaktır.
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers