facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin Önerisi
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin Önerisi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin Önerisi

Güneş mevsimsel değişimlerde etkisini azalttığı için, soğuk havaya daha kolay dayanabilmek için sıcaklık değişimlerine maruz kalan metabolizma yavaşlamaya başlamaktadır. Metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamakta, hastalıkla savaşamamakta ve kilo kontrol edilememektedir. Aynı zamanda hava kararırken güneş bu etkiyi azaltmakta, dolayısıyla yorgunluk, mutsuzluk ve depresyon üretilmektedir. Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklardan koruyan bir savunma sistemidir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı, ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrıları gibi mevsimsel değişikliklerde güçlü bir savunma sistemi gereklidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ise belli başlı bazı besin önerisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler mevsim geçişlerinde de bağışıklık sistemimizi korumamız için yardımcı olur. Mevsim geçişlerinden bağışıklık sistemimizi korumamız önemlidir.  

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

 • Su: Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin başında su gelmektedir. Toksinlerin dışarı atılması ve metabolizmanın hızlanması için günde 2-2,5 lt su tüketilmelidir. Sonbaharda özellikle bağışıklık sistemi olmak üzere vücuttaki toksinlerin atılımını hızlandırmak ve metabolizmayı teşvik etmek için su bol miktarda tüketilmelidir. Günde en az 10-12 bardak su içilmelidir.
 • Meyve ve Sebze: Her gün 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir. Portakal, kivi, greyfurt, kuşburnu, yeşil biber, domates gibi C vitamini açısından zengin sebze ve meyveleri ve havuç, ıspanak, brokoli, pırasa ve domates gibi A vitamini açısından zengin sebzeleri seçilmelidir.
 • Çinko: Bağışıklık sisteminin temel taşıdır. Serbest radikallerin insan vücuduna zarar vermesini önlemektedir. Özellikle kabak çekirdeği, kuru fasulye, susam, fındık, badem, ceviz, yer fıstığı ve deniz ürünleri çinko bakımından zengindir.
 • D vitamini: D vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle hastalığa neden olabilmektedir. Somon, yumurta ve sütten de D vitamini alınabilmektedir. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Yaz yavaş yavaş geçip kışın girerken, D vitamini insan vücudundaki en eksik vitaminlerden biridir. D vitamini eksikliği, zayıflamış bağışıklık sistemi nedeniyle hastalıklara neden olabilir. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışığı olmasına rağmen, D vitamini yönünden zengin besinler insanları güneşe maruz bırakabilmektedir.
 • Kalsiyum: Kalsiyum vücudun su dengesini sağlamakta , ödemi azaltmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum içeriği sadece protein sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ağırlığı da kontrol etmektedir. Bu nedenle yetişkinler her gün beslenme planlarına mutlaka 2-3 bardak süt ve süt ürünlerini eklemelidir.
 • Omega3: Bağışıklık sistemini düzenleme ve destekleme işlevi vardır. Özellikle yüksek yağlı balıklar zengin bir kaynaktır. Keten tohumu, avokado ve semiz otu da omega 3 kaynaklarıdır. Haftada 2-3 kez balık yemeye dikkat edilmelidir.
 • Beta Glukan: Bağışıklık için çok önemli bir besindir. Vücudun virüslere, bakterilere, mantarlara ve parazitlere karşı direncini artırmaktadır. Ekmek mayasından elde edilen bir polisakkarittir. Bağışıklık elde etmek için 1,3 / 1,6 bağ yapısına sahip olanlar kullanılmalıdır. Yetişkinler 20 mg / gün, 1 yaş üstü çocuklar ise 10 mg / gün kullanabilir. Yulaf en iyi kaynaktır. Tam tahıllı yiyecekler, enginar ve patateslerin tümü beta-glukan kaynaklarıdır.
 • Zencefil: B6, kalsiyum, demir, C vitamini, magnezyum ve potasyum gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. Salata, suyumuzu tatlandırmak için zencefil çayı olarak da yenebilir.
 • Yeşil Çay: İçerisindeki kateşin nedeniyle iyi bir antioksidan kaynağıdır. Günde 2-3 fincan tüketilebilir.
Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers