facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Anksiyete ve Depresyon Belirtileri Farkı
Anksiyete ve Depresyon Belirtileri Farkı

Anksiyete ve Depresyon Belirtileri Farkı

Anksiyete, diğer bir ismiyle de kaygı olarak bilinmektedir. Duygusal olarak gerekli ve doğal bir sinyaldir. Vücudumuzun bir meydan okumaya ya da bir tehdide en kısa zamanda hazır olmasını sağlar. Kalp atışlarında ve nefes alıp vermede hızlanmalar olup bu da kaslarımıza daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Böylece bir sorun karşısında daha hızlı hareket edebilir ve daha hızlı düşünebiliriz. Yaşamımızda hiç kaygılı hissetmediğimizi düşünelim. Örneğin, yol da karşıdan karşıya geçerken bir arabanın sizin üzerinize doğru geldiğini gördünüz fakat kaygılanmadığınız için arabadan kaçmadınız. Çünkü herhangi bir ölüm ya da başka bir durum kaygınız yok ve sonucunda ya öldünüz ya da işlevsiz hale geldiniz. Bu yüzden doğal olan kaygılarımız yaşamımız açısından çok sağlıklıdır. Anksiyetenin doğal olanı bizim yaşam mücadelemizi kolaylaştırdığı gibi, doğal olmayanı da bir o kadar yaşamımızı çekilmek bir hale getirir. Ancak anksiyete ve depresyon belirtileri karıştırılmamalıdır.

Doğal olmayan anksiyete, uzun süre devam ediyorsa, çok güçlüyse ve hiç olmadık zamanlarda aklınıza geliyorsa mutlaka bir tedaviye ihtiyacınız var demektir. Anksiyetenin birçok çeşidi vardır. Bunlar;

 • Ayrılma Kaygısı Bozukluğu
 • Seçici Konuşmazlık (Mutizm)
 • Özgül Fobi
 • Toplumsal Kaygı Bozukluğu
 • Panik Bozukluğu
 • Agorafobi
 • Yaygın Kaygı Bozukluğu
 • Maddenin/ İlacın Yol Açtığı Kaygı Bozukluğu

Eğer anskiyetenin bu türlerinden herhangi birinin yaşıyor ve yaşamınızda büyük bir işlevsizliğe yol açıyorsa mutlaka dikkate almalıyız ve yardıma açık olmalıyız. Peki doğal olmayan anksiyete yaşadığımızı nereden anlarız?

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

 1. Kalp atışlarında aşırı hızlanma
 2. Ellerde titreme
 3. Terleme
 4. Ağız kuruluğu
 5. Kas gerginliği
 6. Uyku problemleri
 7. Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu
 8. Sürekli kötü bir şey olacak hissi
 9. Huzursuz, gergin ve panik halinde hissetmek

Depresyon, sürekli devam eden üzüntü ve çökkün duygu durum halidir. . En az 2 hafta boyunca günlük işlevselliğinizi doğru biçimde yerine getirememe ve keyif aldığınız etkinliklerden artık keyif alamama durumudur. Herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum sizin zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Peki depresyonda olduğumuzu nasıl anlarız?

Anksiyete hakkında detaylı bilgi için: Anksiyete belirtileri yazısızı inceleyin.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 1. Her gün uykusuzluk ya da çok fazla uyuma
 2. Hızlı kilo alışı ya da verişi
 3. Her gün bitkinlik ve içsel gücün kalmaması
 4. Değersizlik ve kendini uygunsuz suçlama durumları
 5. Konsantrasyonda azalmalar
 6. Yineleyici ölüm ve intihar düşünceleri

Eğer bu belirtilerin beşi ya da çoğuna sahipseniz en kısa zamanda bir uzmana danışarak yardım almalısınız.

Depresyon hakkında detaylı bilgi için depresyon belirtileri yazısını inceleyin.

Anksiyete mi Yoksa Depresyon mu?

Anksiyete ve depresyon belirtileri gördüğünüz üzere birbirlerine çok benzerler. Genellikle depresyon da olan bir birey aynı zamanda anksiyete de yaşamaktadır. Anksiyeteyi depresyondan ayırt edecek çok küçük detaylar vardır. Bunlar;

 1. Depresyon da aşırı ilgi kaybı varken, anksiyete de yüksek düzeyde uyarılmalar mevcuttur.
 2. Depresyonda kilo alımı ya da kaybı belirtiler arasında bulunurken, anksiyete de kilo ile ilgili bir sorun yoktur.
 3. Anksiyete de ileri derecede takıntılar mevcuttur fakat depresyon da olan birey takıntılar ile boğuşamayacak kadar yorgundur.

Bu rahatsızlıkları yaşamak sizi diğer insanlardan daha farklı ya da sorunlu yapmaz. Bu durumlar herkesin başına gelebilir. En kısa zaman da bir uzmana danışarak bu sorunlardan aşabileceğinizi, bunların sizinle ömür boyu kalmayacağını bilmelisiniz. Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers