1. Ana Sayfa
  2. Tükenmişlik Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Tükenmişlik Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda çok rastlanan bir rahatsızlık olan tükenmişlik sendromu bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Tükenmişlik sendromu, yaygın olarak görüldüğü noktalar, insanların yüz yüze çalıştığı mesleklerde, duygusal açıdan kendilerini tükenmiş hissetmeleridir. Bunun yanında çalışma koşulları nedeni ile iş sırasında karşılaştıkları kişilere karşı duyarsızlaşmalarıdır. Veya da kişinin kendine karşı olan özgüveninde azalma gibi birçok etken bu rahatsızlığın sendromu olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi tükenmişlik sendromu nedir, tükenmişlik sendromu belirtileri nelerdir, tükenmişlik sendromu evreleri nelerdir, tükenmişlik sendromu tedavisi nasıl gerçekleşir, tükenmişlik sendromu nasıl geçer gibi sorunların cevabını merak etmektedir. Bu rahatsızlık genelde insanlara fazla çalışma sonucu ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak aynı işleyiş tarzında yaşam süren insanların monoton hayat içerisinde bir tür sıkışıklığın adıdır. Bu durumların neticesinde insanlar, zaman içerisinde kronik bir rahatsızlık gibi yorgunluk yaşamaktadır. Bu nedenle işinden ve hayat içerisinde yaşadığı tüm etkileşimlerden soğumaktadır. Bu durumları yaşayan kişiler kendi içlerine çekilmektedir. Kendilerini yetersiz hissetmeye başlamaktadır. Bu rahatsızlığın ana nedeni ise, duygusal tükenmektir. Bu sebeple beraberinde birçok konuda gelir. Ortaya ise bu tükenmişlik sendromu adı altında bir rahatsızlık meydana gelmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

İnsanların içinde bulunduğu hayat şartları nedeni ile toplumda “Tükenmişlik sendromu nedir?” sorusu yaygın olarak aranmaktadır. Bu rahatsızlık, bireyin normal şartlar içerisinde kariyerinin etkisinde kalmasıdır. Arkadaşlarında veya da ailesi ile etkileşimlerinden aldığı duygu, bu kapsama girer. Bununla birlikte mutluluk ve keyif gibi etkenlerin ortadan kalkması durumudur. Birey sendrom içerisine girdiği taktirde kendini her konuda başarısız ve yetersiz hisseder. Zihinsel ve fiziksel bir tükenmişlik olan rahatsızlık, genel açıdan monoton bir hayat tarzı ortaya çıkmaktadır. Ya da iş hayatı, özel hayatın günlük streslerinin bir tür birikmesi sonucunda ortaya da çıkabilmektedir. Hayatın içinde uzun saatler boyunca çalışmak bu sendromu tetiklemektedir. Ev işlerinin yükünün artması ya da sürekli olarak yapılması sonucu artan stres de buna dahildir. Veya hasta bir aile üyesine sürekli olarak bakmanın getirdiği bir zorluk sendroma yol açabilmektedir. Gündemde bulunan üzücü ve ağır haberlerden etkilenme gibi nedenler bu sendroma yol açabilmektedir. Rahatsızlığın varlığını fark etmek hem kişi için hem de çevresi için zor bir süreç gerektirmektedir. Sendrom tıbbi olarak kabul görülmüş bir tanı değildir. Psikolog Herbert Freudenberger tarafından 1970’ler ortaya atılmıştır. Bu sendrom, birey üzerinde ağır fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda yorgunluğa yol açan bir durumdur. Bireyde ağır fiziksel ve zihinsel yorgunluğa yol açan psikolojik rahatsızlık şiddetli stres durumunu ortaya çıkarmaktadır. Kişi tükenmişlik sendromuna yakalandığı takdirde sıradan yorgunluk ile rahatsızlığın neden olduğu yorgunluk hissi oluşmaktadır. Rahatsızlıktan dolayı kaynaklanan yorgunluk oldukça ağır ve kötü bir ruhsal bunalım durumuna işaret etmektedir. Rahatsızlıktan dolayı hayat koşullarından dolayı günün stresleri ile baş etmeleri mümkün değildir.  Hayata karşı bakış açıları değişmektedir. Bu durum kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler kendilerine karşı olan özgüvenlerini kaybetmektedir. Yeri geldiğinde yataktan kalkamaya bile korkar hale gelmektedir. Bu rahatsızlığa haps olmuş kişiler, hayata karşı karamsar bir bakış açısı ile bakmaktadır. Sürekli olarak kendilerini umutsuz hissetmektedirler. Günün monoton geçmesi ve günlük hayatın yoğun ve stresli olması nedeni ile birçok kişide görülmektedir. Bu rahatsızlık kendi kendine geçebilen bir durum değildir. Uzun vadeli tedavi ile ilerlemesine izin verilmeden önüne geçilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde depresyon, kalp ve hatta diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ciddi fiziksel ya da psikolojik hastalıklara neden olabilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Toplumda birçok kişi de rastlanan tükenmişlik sendromu belirtileri, toplum tarafından araştırılan en önemli konulardan biridir.  Belirtileri ise sırası ile şu şekilde uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bitkinlik bu sendromda en belirgin özelliktir. Fiziksel ve aynı zamanda duygusal olarak tükenmiş hissetmek belirgin özellikler arasında yer almaktadır. En belirgin belirtiler haricinde fiziksel semptomları ise baş ağrısıdır. Bunun yanında belirtilerde karın ağrısı ve iştahta ya da uykuda düzensizlik olarak rastlanmaktadır. Tükenmişlik sendromu belirtileri yaşayan kişiler, kendilerini bunalmış ve sıkışmış hissetme eğilimine sahiptirler. Sosyalleşme ve arkadaşlarına karşı aynı zamanda ailelerine karşı güveni azalmaktadır. İş ortamında bulunan arkadaşlarına karşı güvenmeyi bırakarak izolasyona yönelmektedirler. Bu kişiler genelde kaçmak veya da yalnız kalmak istedikleri için kimse ile etkileşime geçmemektedirler.  Bu durum sendromda en ağır belirtiler olarak rastlanmaktadır. Hatta aşırı durumlarda tükenmişlik sendromuna girmiş olan kişiler vücutlarını uyuşturmak adına uyuşturucuya yenilemektedir. Bunun yanında alkole ve aşırı yiyecek tüketimine yönelebilmektedirler. Tükenmişlik sendromu belirtileri gösteren kişiler çevresindekiler ile olan bağlarını çok kolay bir şekilde kaybetmektedir. Bazen bu durumdan dolayı kolaylıkla sinirlenmelerine sebep olabilmektedir. Bu kişiler günlük hayat şartlarından oldukça kolay bir şekilde sıkılmaktadır. Bu durum onları sinirlendirecek pozisyona getirebilmektedir. Uzun süre devam eden stres nedeni ile tükenmişlik sendromunda kişinin bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir. Aynı zamanda kişiyi soğuk algınlığı, grip ve uykusuzluk gibi hastalıklara duyarlı hale getirebilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Evreleri Nelerdir?

Toplumda tükenmişlik sendromu evreleri de önemli bir diğer konulardandır. Bu evlerin birincisi, idealistlik evresi olarak tanımlanmaktadır. İdealistlik evresinde kişi kendisine yüklendiği zamanda meydana gelmektedir. Aynı zamanda zorlandığını fark ettikçe kendi gücünü daha da zorlayarak bu durumdan çıkmaya çalışır. Bu noktada bulunan kişi, oldukça umutlu ve enerji dolu olmaktadır. Bu sebeple de kendi kapasitesine uymayan beklentiler içerisine girmeye başlamaktadır. Bir diğer tükenmişlik sendromu evreleri arasında olan durağanlaşma evresinde ise, yorucu bir süreç ortaya çıkmaktadır. Bu evrede kişi, zaman içerisinde istediği şeylerin ve umudunun azalmasını hissetmeye başlamaktadır. Ve bu durumda ilk evrede verdiği çabanın hiçbir şeyi karşılamadığını bu evrede anlatmaktadır. Kişi duygusal anlamda bir çöküş içine girmektedir. Bir diğer tükenmişlik sendromu evresi olan engellenme evresinde kişi, karşılaşmış olduğu tüm olumsuzlukları değiştirebilmenin zorluğundan dolayı kendini engellenmiş ve aynı zamanda çaresiz hissetmektedir. Bu noktada kişi bulunduğu ortama uyum sağlamaya odaklanarak tüm savunma mekanizmalarını aktif hale getirmektedir. Bu durum olsa da yetersiz kalmaktadır. Kişi kendini geri çekme ve içine kapanmaya doğru girmektedir. Aynı zamanda kişilik özelliklerine bağlı olarak farklı davranışsal tepkiler göstermeye başlamaktadır. Bunun yanında ani öfkelenme ve karşı çıkma gibi birçok unsurlar devreye girmeye başlamaktadır. Son tükenmişlik evresi olan empati evresi söz konusu olduğunda kişi çevresel olaylar karşısında duygusal tepki vermede azalma meydana gelmektedir. Bunun sonucunda duyarsızlaşmalar gibi davranışlar ortaya çıkmaktadır . Oldukça belirgin umutsuzluk hali ve daha önce kişinin inanmış olduğu değerlere karşı bir inançsızlık hakim olmaya başlamaktadır. Kişinin mesleki aynı zamanda bununla beraber toplumsal tüm iletişim performansı tamamen değişmekte ve düşmektedir.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik sendromu rahatsızlığı kişinin sosyal ve psikolojik yaşamını değiştirse de tükenmişlik sendromu tedavisi ile kolay bir şekilde normale dönülebilmektedir. Bu rahatsızlığın ilerlemesine göre farklı olarak hastalığın tedavisinde süreç ve yöntem değişmektedir. Fakat şiddetli olmayan durumlar neticesinde kişi bu sendromu kendi alacağı önlemler ile de atlatarak kendini tedavi edebilmektedir. Ama bunun mümkün olabilmesi için mutlaka ruh sağlığı ile alakalı muayenenin yapılmış olması gerekmektedir. Kontrol esnasında tükenmişlik sendromuna ilişkin belirtiler belirlenmesi ile tedavi süreci faktörlere yönelik olarak işlemektedir. Ve önemler bu faktörlere göre alınmaktadır. Tükenmişlik sendromu tedavisi kolay ve herhangi bir ilaç gerektirmeden sağlanabilen bir tedavi sürecinden geçmektedir. Fakat hastalığın şiddetli görüldüğü kişilerde hekim tarafından ilaç tedavisine başlanılması uygun görülmektedir. Psikolojik bir tedavi süreci gerektirdiği için kişiler, tedavi sonrasında kendilerine daha çok zaman ayırmaya ve beraberinde hobiler edinmeye aynı zamanda hayatının bir parçası halini getirmeye başlamaktadırlar. Stres yaşadığı tüm sorunları, kafasında büyütmeyerek, aksine bu sorunları kafasından uzaklaştırarak daha sakin bir hayat sürmeye başlarlar. Tedavi sayesine eski hayatından daha düzenli ve daha sakin bir hayat süremeye başlayan bu kişiler yanı zamanda kendi hayatının ve kişi kendinin kıymetini bilerek hayatına karşı özen göstermeye başlarlar. Tükenmişlik sendromu başlangıçta küçük çaplı bazı önlemler ile iyileştirilebilen bir unsur olmak ile birlikte tedavi edilmediği durumda ilerleyerek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı kişi eğer tükenmişlik sendromu içerisine girmiş ise bunun erken teşhis ve erken tedavi ile başarılı bir şekilde iyileşerek normal hayatına dönebilmesine olanak sağlanır.

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Geçer?

“Tükenmişlik sendromu nasıl geçer?”sorusu aslında tükenmişlik sendromu tedavisi ile aynı anlama gelmektedir. Bu sebeple bu sendromundan korunmak adına dikkate alınacak birkaç öneriler bulunmaktadır. Bunla ise, İlk olarak insanlar hayatlarının önceliklerini belirlemelidirler. Bu öncelik, aile, sağlık veya da arkadaşlar ya da sosyal çevre olabilir. Bu kapsamda bu önceliklere göre kişi, önceliklerine saygı duyarak ilk önce bunları düşünmelidir. Ve daha sonrasında hayatına dair diğer konulara devam etmelidir. İkinci olarak belirlenen öneri ise, tükenmişlik nedenin belirlenmesidir. Bu neden ne ise bunu kabullenmek problemin çözümü için atılan ilk adım olacaktır. Bir diğer öneri olan sorun kaynağının belirlenmesi ile de bu kaynak ile kişi konuşarak, olumsuz sonuçların ortadan kalmasına olanak sağlanabilir.  Dördüncü bir öneri olan gün içinde kısa aralar verme ile de kişiler kendi kafalarını dinleyerek bir tür önlem alabilmektedir. Bunun yanında bir diğeri ise, kişi ailesi ve arkadaşları ile vakit geçirmelidir. Birçok öneri tükenmişlik sendromunun nasıl geçebileceğine olanak sağlar. Bunlar bir diğeri olan kişinin çalıştığı işin kendisine uygun olup olmadığı gerçekçi bir şekilde değerlendirilmelidir. Uygun değil ise alternatif imkanlar aramalı ve bunu gerçekleştirilebilmelidir. Ayrıca spor ve bol bol egzersiz yapmakta kişi sağlığını he fiziksel hem de psikolojik anlamda olumlu yönde etkiler. En önemli unsurlardan biri olan uyku düzeni de kişi için oldukça önemlidir. Tatillerde dinlenmeye vakit ayrılması da bu konuda önemli bir diğer unsurdur. Sağlıklı beslenme ve hobiler ile ilgilenmekte bu hastalık ile ilişkili bir diğer konulardır. Tükenmişik sendromu tedavisi psikologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Şehrinizdeki en iyi psikologlar ya da online psikologlar için şehirlerdeki en iyi psikologlar listesini sizin için hazırladık. Profillerini inceleyip kolaylıkla çağrı merkezimizden randevu alabilirsiniz. İstanbul psikolog listesi için  https://doktorbilgini.com/istanbul-psikoloji/ gözatabilirsiniz. Ankara psikolog listesi için  https://doktorbilgini.com/ankara-psikoloji/ gözatabilirsiniz. İzmir psikolog listesi için  https://doktorbilgini.com/izmir-psikoloji/ gözatabilirsiniz. Bursa psikolog listesi için https://doktorbilgini.com/bursa-psikoloji/ gözatabilirsiniz. Antalya psikolog listesi için https://doktorbilgini.com/antalya-psikoloji/ gözatabilirsiniz.
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers