facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Öz Şefkat Nedir? Öz Şefkatli Farkındalık
Öz Şefkat Nedir? Öz Şefkatli Farkındalık

Öz Şefkat Nedir? Öz Şefkatli Farkındalık

Merhamet, başkalarının acısıyla şefkatli, duyarlı ve sevgi dolu bir şekilde yüzleşebilme durumudur. Bu duyguyu herkesin yaşayabileceği göz önünde bulundurularak ele almak gerekir. Başkalarının acısını kabullenmek ve onları yatıştırmaya istekli olmak merhamet ve şefkat göstergesidir. Sempati durumu, acı çeken kişiyi yargılayamamayı ve acısını görüp kabul etmeyi içermektedir. Merhamet, gördüğümüz acılardan sorumlu olma tutumudur. Kendine şefkat kavramı, bir kişinin kendine karşı şefkatli bir tutum sergileme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle öz şefkat, öz şefkatli farkındalık, öz şefkat nedir gibi konular hep merak konusudur. Hayır diyememek, ilginizi çekebilir. https://doktorbilgini.com/hayir-diyememek/  Doğu felsefesine göre, acı çekmek insan hayatının bir parçasıdır. Herkes insan olduğu için acı çeker ve ızdıraptan kaçamaz. Ancak acı içinde normal bir hayat yaşamak önemlidir. Kendine şefkat, aynı zamanda acı çekerek ve zorluklarla karşılaşarak düzgün bir yaşam sürmenin etkili bir yoludur. Kendine şefkatin üç farklı bileşeni vardır. Bunlar, “özeleştiriye karşı öz şefkat“, “izolasyona karşı insan ortak deneyimi” ve “aşırı entegrasyona karşı farkındalık” tır. Öz-şefkat kavramını daha iyi anlamak için bu alt bileşenlere yaklaşırsak, öz-şefkat, kendimizle ilgili sürekli olumsuz değerlendirmeden vazgeçmek olarak tanımlanmaktadır . Aynı zamanda kişinin yakın arkadaşlarına karşı şefkatli bir tutum sergileme yeteneği olarak da tanımlanmaktadır. Bu kavramın bir diğer bileşeni olan ortak insan deneyimi, hiç kimsenin mükemmel olmadığına ve herkesin hata yapabileceğine işaret etmektedir.

Öz Şefkat Nedir?

İnsan kendine sevgilisi gibi öz şefkatle davranmalıdır. Peki öz şefkat nedir? Sevdiğiniz birine böyle bir durumda nasıl davrandığınızı düşünün. Zor bir dönemden geçti bu bir kayıp, talihsiz bir olay veya bir başarısızlık olabilir. Bazı durumlarda, insan kendine eleştirel ve sert davranmaktadır. Olumsuz cümleler, suçlamalar ve yargılar kendimizden gelmektedir. Bu tutumu değiştirme ve geliştirme yeteneği ile öz-şefkati bir araç ve bilgi konusu olarak adlandırmak yanlış değildir. Her insan kendine şefkat göstermesi gerekmektedir. Bazı insanlarda bu katı tutum daha güçlü, bazı insanlarda ise bu tutum daha seyrek olmaktadır. Hemen hemen herkes günlük hayatında bu durumla karşılamaktadır. İnsan kendine şefkatle, kendine karşı bu nahoş tutumu hafifletebilmektedir. Acı, üzüntü ve mutsuzluk insanın kapısını çaldığında, her insan için ortak bir durum olduğu unutulmamalı ve kişisel duygulara yer verilmemelidir. Düşünmeyi kişisel olarak kabul etmenin zor olduğunu bilinmektedir. Ancak olumsuz deneyimlerin üstesinden gelmek, insan kendine şefkatli davranmasıyla mümkündür. Bu da insana yalnız olmadığını hissettirmektedir. Hayatımızı idare etmek ve geliştirmek insanın kendi elindedir. Kişi sevdiklerinin talihsiz şeylerine, verdiği nazik öğütler gibi, kendini izole etmek yerine yaşadığı tüm olumsuz duyguları kabul etmesi mümkündür. Meditasyon uygulamasını daha iyi anlamak için zihnin doğasını dikkatlice gözlemlemek gerekmektedir.

Öz Şefkatli Farkındalık

Bazı insanlar kendilerine acımasızdır. Öz şefkatli farkındalık insanın kendine olan şefkatini arttırmaktadır. Pek çok sebep olabilmektedir. Genellikle zihnindeki sosyal kurallar, temel inançlar ve ideal insan imgeleri bu davranışları tetiklemektedir. Birey kendini belirli bir moda sokmaya çalışıyor çünkü bunun “doğru” olduğunu düşünmektedir. Veya bu şekilde öğrenilmektedir. Aksi takdirde insan tepkisi sert ve olumsuz olabilmektedir. Aynı şekilde, sağlıklı sınırlar çizememek, günün sonunda insan kendi ile şiddetli bir ilişki kuramamaya neden olabilmektedir. Kişilerarası sağlıklı sınırlar konulmadığında, başkalarına kendi ihtiyaçlarını gözetmeksizin vermek, başkalarının beklentilerine öncelik vermek, düşünmeden ve inanmaksızın bedenin sesini dinlemek gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu sağlık kısıtlamaları ihlal edildiğinde, vücut da alarm vermeye başlamaktadır. Bu tutumun bireye karşı etkisini birden fazla araç kullanarak fark edilmektedir. Bu araçlar, herhangi bir ilişkideki davranışı fark edilebilir, psikoterapi alabilir veya grup terapisi yapabilir.
İstanbul Psikolog
 
Ankara Psikolog
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers