facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Mide Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?
Mide Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Mide Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

 

Mide kanseri, mide doku hücrelerinin fonksiyonlarının anormal olarak değişmesi, hücrelerin anormal olarak üremesi sonucunda gelişen bir tablodur. Mide kanseri belirtileri ülkemizde sık görülen kanserler arasında yer alır ve erken teşhis mide kanseri tedavisi için önemlidir.

 

Bunun nedeni genel olarak beslenme bozukluğu ve sigara, alkol gibi maddelerin tüketilmesi, baharatlı ve asitli yiyecek ve içeceklerin alınmasıdır. Bunların dışında genetik yatkınlık, konjenital anomaliler, aşırı radyasyona maruz kalma ve benzeri durumlardır. En sık görülen yaş aralığı 35-60 yaşlarıdır. Bayanlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Stres faktörlerinin birden fazla ve baskılayıcı olması, midede oluşan yaralara ve yaraların ilerleyerek kötüleşmesi ise kansere neden olabilir. Bu gibi durumların olmaması için öncelik olarak mide sağlığına ve beslenme sağlığına çok önem verilmelidir. Düzenli ana ve ara öğünler, mevsim meyve ve sebzelerini dengeli ve yeterli bir şekilde tüketmek, kanserin her türlüsünden koruma sağlar.

 

 MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide kanseri, belli bir süre gizli seyredip belirti vermeyebilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış ve enfeksiyona açık bireylerde ise akut olarak ortaya çıkabilir. Ülkemiz genelinde mide kanserinin aslında farklı tetkik ve muayeneler esnasında tesadüfen ortaya çıkarıldığı araştırmalar sonucunda bildirilmiştir. Bu da belirtiler bir süre gizlenerek bireyin normal yaşamına devam etmesine önemli ölçüde olanak tanır. Akut olarak belirtilerin ortaya çıkması bir anda bağışıklık sistemini düşüreceğinden belirtiler fark edilir edilmez en kısa sürede alanında uzman bir dahiliye doktoruna muayene olunmalıdır. Mide kanserinin belirtileri arasında:

 1. Bulantı kusma
 2. Hazımsızlık
 3. Karında şişlik ve gerginlik
 4. Halsizlik
 5. Ağızda meydana gelen kötü koku
 6. Ağızdan gaz çıkarma
 7. Yutmada güçlük
 8. Sindirmede güçlük
 9. Zaman zaman gaitada kan görülmesi

Sayılabilir. Bunların dışında kanserin 7 genel belirtisi olarak sayabileceğimiz belirtiler de vardır ancak mide kanserine özgü belirtiler yukarıda bahsedildiği gibidir. Bu belirtiler çok iyi takip edilmeli, belirti sıklığı artıyorsa mutlaka hastaneye başvurulmalı ve gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır.

 

  MİDE KANSERİNİN TANISI NASIL KOYULUR?

 

Kesin olarak mide kanseri tanısı koyulabilmesi için öncelikle başvurduğunuz hekimin fiziki muayenesi ve kan tetkiklerini yapması gerekir. Daha sonrasında eğer şüpheli durum devam ediyor ise ileri tetkikleri yapmak için randevu vererek diğer tetkiklere hazır olmanızı sağlar. Diğer tetkikler de aşağıdaki gibidir.

 1. Endoskopi: ucunda ışıklı bir kateter yardımı ile mideye girilerek mide dokusundan örnek alınması işlemidir. Bu işlem sonrasında alınan örnek incelenerek mide dokusu ve mevcut ise kanser ile ilgili ipuçları verir.
 2. Gaitada gizli kan bakılması: hastadan alınan gaita örneği ile gizli kan analizi yapılır. Gizli kan gözle görülemediği için kanaması olan bireyler bunu fark edemeyebilir. Mikroskop altında incelenen gaitada kanama miktarı ve neden kanama olduğu ile ilgili araştırmalar yapılır.
 3. Bilgisayarlı tomografi: kanserin derecesini ve büyüklüğünü inceleyen bir işlemdir. Kanser hakkında önemli bilgiler verir.
 4. Laparoskopi : kanserin yayılıp yayılmadığını analiz eden bir işlemdir.
 5. Bay
 6. Pet gibi uygulamalar da ileri tetkikler arasındadır.

 TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN NEREYE BAŞVURULMASI GEREKİR?

 

Mide Kanseri belirtileri mevcut ise bireyler bu durumun farkındaysa önce hiç beklemeden genel bir kontrol için hastanelerin onkoloji birimlerine, eğer hekim testlerde yetersizlik görüyor ise bulunduğunuz bölgedeki eğitim araştırma hastanelerine veya kanser taraması yapan kuruluşlara gidebilirsiniz.  Kanser tedavisi Randevusu için sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Erken teşhis edilen kanserlerin tedavi başarı oranı da yüksektir. Bu nedenle umutsuzluğa kapılmadan hekiminiz ile birlikte tedavinizi şekillendirebilirsiniz.

 

 MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

 

Mide kanseri tedavisi yayılım durumuna göre tedavide kemoterapi radyoterapi ve cerrahi teknikler uygulanabilir. Bireylerin bu mide kanseri tedavisi kaldırma durumlarına göre planlama yapılır. Medikal ve cerrahi tedavinin yanı sıra sosyal rehabilitasyon tedavi de bireylerin kendini iyi hissetmesi adına yapılabilen hizmetler arasındadır. Aile desteği ve bireyin duygusal durumu, morali çok iyi olmalıdır. Birey eğer hastanede veya evde ayaktan tedavi alıyor ise bulunduğu ortama giriş ve çıkışların kısıtlanması enfeksiyon açısından çok önemlidir. Bu tedavide bağışıklık önemli ölçüde baskılandığı için grip gibi basit bir enfeksiyon bireyi öldürebilir. Maske ve eldiven kullanımı yine enfeksiyonun önlenmesi açısından önemli unsurlardır bunların kullanılması, bireylere çıplak ellerle dokunulmaması gerekir. Çünkü eller gün içinde her yere temas eder. Sağlıklı günler dileriz.

PANKREAS KANSERİ

Akciğer Kanseri Nedir ? Nedenleri ve Tedavisi

Meme Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers