Bağırsak kanseri nedir?

Bağırsak kanseri, kolon (büyük bağırsak) veya rektum kanserini ifade eder ve sıklıkla kolorektal kanser olarak adlandırılır. Kolon, sindirim sisteminin son parçasıdır ve kaslı bir tüptür. Rektum, kolondan anusa giden kısa bir tüptür ve atılmaya hazır olana kadar fekal mater tutar tutar. Bağırsak kanseri, kolonun veya rektumun iç astarında (mukoza) başlar.

Eğer tedavi edilmezse tümör büyür ve sonunda bloke ederek bağırsak içine girebilir. Ayrıca, tümör kan akabilen bir ülser de oluşturabilir. Tümör büyüdükçe ayrıca bağırsak dış yüzeyinin duvarından da yayılır. Tüm kötü huylu kanserler gibi, ikincil kanserler (örneğin karaciğer kanseri) 3 oluşturmak için vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu, kan akımı ve lenfatik sistem yoluyla gerçekleşir. Kanser ayrıca mesane gibi yakın organlara da yayılabilir.

 

EPIDEMYOLOGY

 Bağırsak kanseri temel olarak Batı Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’da görülen bir hastalıktır. Her yıl Yeni Zelanda’da yaklaşık 2000 kişiye bağırsak kanseri teşhisi konmaktadır. Yılda yaklaşık 1000 kişi de bağırsak kanserinden ölmektedir. Aslında hem erkekler hem de kadınlar için en yaygın ikinci kanser türüdür . Bağırsak kanserine yakalanma sıklığı özellikle 50 yaş üstü kişilerde artmaktadır.

 

HASTALIĞIN NEDENİ

Bağırsak kanserine neyin sebep olduğu kesin değildir ancak diyetin rol oynadığı düşünülmektedir. Yüksek hayvansal yağ ve düşük lif alımı ile diyet, bağırsak kanserinin nedenleri arasında bulunabilir. Bazı gıdaların da koruyucu bir etkisi olduğu bilinmektedir. Meyve, sebze ve hububat yemenin bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 İnsanların ayrıca aşağıdaki risk faktörlerine sahip olduklarında bağırsak kanseri olasılığı daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

l Nadir genetik bir hastalık olan ailelerde adenomatoz polipozis (FAP) (ailelerde akar). Bağırsakta iyi huylu polipler olarak bilinen küçük kanserli olmayan büyümelere neden olur. Zamanla bunlar kanserli olabilir .

l Ülseratif kolit olarak bilinen enflamatuar bir bağırsak hastalığı da uzun vadede kansere neden olabilir.

 

SEMPTOMLAR

Birçok tümörler başlangıçta belirtileri veya semptomları (kan kaybı, kabızlık), erken tanı ile anlaşılamayabilirler ancak bağırsak kanseri belirtilerine aşina olmak daha etkili tedavi edilebilir erken tanı, bağırsak kanseri kadar önemlidir.

 Bağırsak kanserinin sık görülen belirtilerinden bazıları listelenmiştir:

  • l Bağırsakta kanama sonucu dışkıda taze kan.
  • l Kabızlık veya ishal gibi bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler. Bu değişiklikler ikisi arasında kalıcı olabilir veya değişebilir
  • l Karın veya rektumda tekrarlayan ağrı
  • l Kilo kaybı
  • l Bağırsakların tamamen boşalmaması ve / veya rektumda gergin hissetmesi.
  • Sıklıkla tümörün kanaması sonucu anemi ile ilişkilidir. Kanser bağırsakta yayılır ve tıkanmaya neden olursa, aşağıdaki belirtiler oluşur
  • l Kabızlık
  • l Kusma
  • l Şişirilmiş karın
  • l Karında kavrama ağrıları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 1 =