facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Erteleme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Erteleme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Erteleme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Erteleme hastalığı aynı zamanda “prostat kanseri” olarak da adlandırılabilmektedir. Yapılması gereken görevleri erteleyebilmektedirler. Kişinin görevlerden kaçınması ya da sürekli ertelemek olarak tanımlanmaktadır. Erteleme hastalığı, gizli depresyon yaşayan insanlarda yaygın olabilmektedir. Yapılması gereken işi bitirmeden son bir kez başka bir şey yapmak, işi tamamlamak yerine bilinçli ve bilinçsiz eylemlerden kaçınmak şeklinde yorumlanabilmektedir. Erteleme hastalığı belirtileri gösteren insanlar harekete geçmezler ve işi ertelemek için bahaneler ve kaçış yolları bulmaktadırlar. Sonuç olarak sosyal ilişkileri, iş ve okul yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Erteleme hastalığı tedavisi için öncelikle, kişinin durumu kabullenmesi çok önemlidir.

Erteleme hastalığı nedir ,sorusu her insan tarafından merak edilmektedir. Gecikmiş hastalık, iş, zaman, enerji ve iş imkanlarına sahip olmasına rağmen bir veya daha fazla kez erteleyebilmektedir ve işten kaçınabilmektedir.İnsanların günlük yaşamını olumsuz etkileyecek bir hastalığı ifade eder. İşini süresiz olarak bitirmek için erteleyen kişiler, zamanlarını doğru kullanamadıkları için okulda ve meslek hayatında zorluklarla karşılaşacaklardır. İşi tamamlamak için gereken süre arttıkça öfke ve stres seviyesi artar. Genellikle, işlerini yüzeysel veya kaba bir şekilde yaparlar. Sonuç olarak, stres seviyeleri artmaya ve özgüvenleri azalmaya başlar.

Erteleme Hastalığı Kimlerde Görülür?

Erteleme hastalığı günümüz modern toplumunda çok yaygın olabilmektedir ve her yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilmektedir. Hastalığın belirtilerini yaşayan  insanlar çevreleri tarafından özensiz, rahat ve tembel olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda (esas olarak motivasyon eksikliğinden dolayı) kişi, yapılacak işin önemli olmadığını düşünmektedir. İlgi alanında olmadığına veya gecikmesinin beceri eksikliğinden kaynaklandığına inanıyor. Erteleme eğilimi olan kişilerin, yapılması gereken işi nasıl yapacaklarını bilmemeleri ve kendilerini rahatsız hissetmeleri de yaygındır. Motivasyon eksikliğine ek olarak, mükemmeliyetçi olmak, başarısızlık korkusu, kendinize yüksek standartlar koymak ve kendinizden alışılmadık beklentilere sahip olmak, erteleme hastalarının ortak özellikleridir.

Erteleme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Erteleme eğilimi olan kişiler genellikle tamamlanması gereken veya tamamlanması beklenen görevleri erteler. Örneğin, bir günde çok fazla zamanı olan bir kişi, ödevini veya bir projeyi tamamlamak için bir zaman ayırmaktadır ve süre dolduğunda, yapılması gereken işlere hiç başlanmamış olabilmektedir. Kişi daha önce planladığı zamana göre işi tamamlayamadığında yeniden planlayabilmektedir. Yeni saat dilimi geldiğinde, tekrar ertelebilmektedir. Belirlenen zaman geldiğinde işi tekrar erteleyecektir. Bu durum, işi tamamlamak için gereken süre azalıncaya kadar devam eder. Sınırlı bir süre içinde, görevleri veya projeleri kabaca veya herhangi bir ayrıntılı işlem yapmadan tamamlarlar. Egzersize veya diyete başlarken de yaygındır.

Erteleme Hastalığı Tedavisi Nedir?

Erteleme hastalığının tedavisi için hayattaki birçok sorun gibi, ertelemeyle mücadele eden insanların ilk yapması gereken şey, bu hastalığı kabullenmektir. Bundan sonra işin tamamlanması için gereken ilgiye müdahale eden faktörler tek tek belirtilmelidir. İşe başlamada gecikmeye neden olan nesneler ortadan kaldırılmalıdır. Konsantrasyon artırılmalıdır. Tamamlanması gereken işleri birden fazla parçaya bölünmesi gerekmektedir. Bu bölümleri planlanan süre içerisinde tamamlamak gerekmektedir. İyileşme sürecinde yapılacaklar çok basittir. Ancak doğru zaman yönetimi ve iyi planı takip etmelidir. Kendi belirlediğiniz kuralları izlemelisiniz, ancak kararlılık çok önemlidir.

Erteleme Hastalığı ‘nın tedavisi insan zihninden başlayan bir süreçtir. Mümkün olmadığı durumlar olabilmektedir. Bu durumda bir psikologdan profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Ertelemenin belirtilerinden biri, kötü zaman yönetimini ayarlama ve iyileştirme yeteneği olabilmektedir. İşleri uygun zamanda tamamlamayı kolaylaştıracak ve bu da insanların coşkusunu harekete geçirecektir. Bu durumda kişi öncelikle kendisine uygun ve uygulaması kolay bir plan geliştirmeli; planı her gün ve her saat takip etmelidir. Tamamlanması gereken görevleri önem sırasına göre sıralayın, önemli görevlere öncelik verin ve işi en iyi zamanda tamamlayın, insanların mükemmeliyetçilik duygusunu aktif bir şekilde artıracak, bu da insanların işi tamamlamak için özgüven ve motivasyonunu artıracaktır.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers