facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Diş Protezi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diş Protezi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Protezi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş protezi eksik dişlerin yerine, dişlerin görevi yapması için yerleştirilen ağzın tamamını kaplayan veya sadece eksik dişlerin yerini kaplayan, takılıp çıkartılabilen dişlerdir.

 

Protez diş kullanımına alışılması uzun zaman alır ve ne yazık ki rahatlık anlamında gerçek dişlerin yerini tam olarak alamazlar. Yine de günümüzde yapılan protez dişler eskilere göre daha doğal ve estetik durmakta ayrıca daha kullanışlı olmaktadır. Tam ve bölümlü protez olmak üzere iki çeşit protez vardır. Diş hekiminiz değiştirilmesi gereken dişlerin durumuna göre ve maliyet hesabına göre hangi tip diş protezinin yapılacağına karar verir ve sizin için en iyi diş protezi bu işin uzmanları tarafından ağzınıza göre hazırlanır.

 

Diş Protezi Hakkında

 

Diş protezi diş eti üstüne yerleştirilen akrilik bir taban ve yapay dişlerden oluşur. Üst protez damağın tamamını kaplarken, alt protez at nalı şeklinde yapılır. Tam protez ve bölümlü protez olarak iki tipi vardır. Tam diş protezi tam dişsiz durumlarda veya kalan dişlerin çekilmesi durumunda diş eti dokuları iyileştiği zaman kullanılır. Bölümlü protez ise çekilen dişlerin yerine metal bir tırnak yardımı ile tutturulur. Doğal dişlerin üzerine tutacaklar yerleştirerek protezin sabitlenmesi sağlanır. Takılıp çıkarılabildikleri için diş köprüsü tedavisi yerine kullanılabilirler.

 

Protezler ilk zamanlarda alışılması zor gelebilir. Yemek yemek ve konuşmada güçlük çeken, estetik olarak dişlerinin yokluğundan rahatsız olan kişilere diş laboratuvarlarında uygun dişler hazırlanır. İlk başlarda ağızda dili koyacak yer bulamama hissi, aşırı tükürük ve hafif tahrişler normaldir. Birey yaşlandıkça diş protezi ağza küçük gelmeye başlayacak ve ağzı tahriş edecektir.

 

Diş Protezinizin Doğru Kullanılması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Zamanla yıpranan diş protezlerinin düzenli kontrol edilmesi şarttır. Yılda en az bir kere diş muayenesine gitmek gerekmektedir. Diş protezleri kolayca kırılabilir, düşürülmemeleri gerekir. Diş protezlerinin kuruması onlara zarar verir özel solüsyonlar içinde veya su içinde bekletilmeleri gerekir. Asla sıcak su ile temas etmemelidirler. Protezleri takmadan önce diş etlerinizin ve dilinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Diş protezinizde bir problem olduğunda hemen bir diş hekimine başvurmanız gerekir, hasarlı bir diş protezi takmak size zarar verebilir.

 

Eğer dişlerinizde veya diş protezinizde bir problem olduğunu düşünüyorsanız şimdi diş hekiminizden randevu alın. En iyi diş hekimlerini sizler için aşağıda il bazında listeledik. Randevu oluşturmak için linklere tıklayın.

 

İstanbul En İyi Diş Hekimleri

Ankara En İyi Diş Hekimleri

İzmir En İyi Diş Hekimleri

Bursa En İyi Diş Hekimleri

Antalya En İyi Diş Hekimleri

 

Diş Sağlığı ve Bakımının Önemi Nedir?

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers