facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Diş Sağlığı ve Bakımının Önemi Nedir?
Diş Sağlığı ve Bakımının Önemi Nedir?

Diş Sağlığı ve Bakımının Önemi Nedir?

Diş sağlığı ve bakımının önemi nedir Doktor Bilgini sizin için araştırdı.

Dişlerimiz günlük hayatımızı sürdürürken farkına varmadığımız pek çok görevi üstleniyor. Yaşamımızı sürdürebilmek için tüketmemiz gereken besinlerin çiğneme yoluyla ezilmesi, besinlerin mideye ulaşmadan önce ön hazırlığının yapılması gibi işlevler görevlerinden sadece bazıları olarak ifade edilebilir.

Diş sağlığı ağız sağlığıyla beraber bir bütün olarak düşünülmelidir. Ağız yapısında veya sağlığında meydana gelebilecek bozukluklar doğal olarak diş sağlığını da etkileyecektir. Sağlıklı dişlere sahip olmayan bireylerde günlük aktiviteleri yerine getiremeyecek kadar ağrılar veya zorluklar yaşanabiliyor.

​Dişlerimiz besinlerin çiğnenmesi görevinin dışında konuşma sağlığı açısından da kritik öneme sahiptir. Kelimelerin düzgün olarak telaffuz edilebilmesi sağlıklı diş yapısına sahip olunmasıyla paralellik göstermektedir. Dişlerin diziliş yapısı, sayısı ve diş tipleri konuşmayı yakından etkilemekte ve konuşma yapısını belirleyici özelliklere sahip olmaktadır. ​Gülümsemek yaşam enerjinizi artıran detaylar arasında yer alıyor.

Dişlerimizin bir diğer görevi de görsel açıdan pozitif etki uyandırmasıdır. Çekinmeden gülümsemeyi, her anı içinizden geldiği gibi yaşamayı tercih edenlerin ortak özelliklerinden biriside sağlıklı dişlere sahip olmalarıdır. Daha sayamadığımız pek çok görev üstlenmiş olan dişlerimizi korumak, onların kıymetini bilmek için neler yapmalıyız?

Bu konuda genel bazı bilgileri vererek ilerleyelim; Düzenli Diş Fırçalamak ​Dişlerin düzenli olarak fırçalanması diş yüzeyinde bakteri oluşumunu engeller. Bu durum dişlerin bakterilerden zarar görmesini engelleyerek uzun ömürlü olmasını, çürümelerden önüne geçilmesini sağlar. Düzenli diş fırçalamak küçük yaştan itibaren alışkanlık haline getirilmesi gereken davranışlar arasında bulunmalıdır.

Sıcak ve Soğuk Dengesi ​Tükettiğimiz besinlerin sıcak ve soğukluğu birbirinden oldukça farklıdır. Bu farklılıkların diş hassasiyeti açısından uygun değerler arasında olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk besinler tüketilmesi diş sağlığına olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca aşırı sıcak ve aşırı soğuk ögelerin aynı anda tüketilmesi dişlerin yapısına zarar verebilir, kılcal çatlakların oluşumuna neden olabilir. Bu duruma hassasiyetle yaklaşılması gereklidir. Sert Besinlere Dikkat ​Dişlerimizin sağlam olması onların her türlü besini parçalayabileceği anlamına gelmemektedir. Örneğin; dişlerinizle ceviz veya fındık kırmak yada kırmaya çalışmak diş minesi başta olmak üzere dişin tüm yapısı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.Ayrıca kırmak için yaptığınız her hamle diş kökünün diş etine aşırı baskı yapmasına ve diş etine zarar vermesine neden olabilir.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers