facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Diş Ağrısı Neden Olur?
Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı, diş ve çevresinde hissedilen ağrıdır. İlk olarak çok rahatsız edici olabilen bu ağrı, bazen boğaz ağrısı veya baş ağrısı olarak da kendini gösterir. Ayrıca diş ağrısı genellikle dişte veya diş etinde bir soruna işaret eder. Diş ağrısı neden olur sorusunun cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Doğrudan Diş ile İlgili Ağrıların Nedenleri 

 • Diş Çürümesi 
 • Periapikal Apse 
 • Yirmilik Diş 
 • Gevşek veya Kırık Dolgular 
 • Çatlak Diş 
 • Diş Eti Çekilmesi 

 Diş Ağrısına Benzeyen Diğer Ağrıların Nedenleri 

 • Periodontal Apse 
 • Diş Eti Ülseri 
 • Sinüzit 
 • Çene Eklemlerinde ve Sinirlerde Yaralanma 

Diş Ağrısı Neden Olur Sorusunun En Yaygın Cevabı ‘Diş Çürümesi

Zamanla dişlerde oluşan plakdişin doğal yapısını bozarak diş üzerinde oyuklar oluşturur. Ardından bu oyuklara dolan yiyecekiçecek ve bakteriler zamanla dişin çürümesine yol açarBeraberinde çürüyen diş tedavi edilmezse apse gelişir ve bu apse ağrıya neden olur. 

Periapikal Apse 

Aslında diş ağrısı neden olur sorusunun en net cevabı apsedirBaşka bir deyişle ağrıya neden olan genellikle apselerdirKısaca özetlemek gerekirse apse, dişin ucunda toplanan enfeksiyona denirAyrıca bu enfeksiyona bakteriler neden olmaktadırSonuç olarak enfeksiyon birikmesiyle oluşan apse diş ağrısına neden olur. 

Diş Ağrısı Neden Olur Sorusuna En Sık Verilen Cevap ‘Yirmilik Diş 

Diş ağrısı neden olur sorusunun en yaygın sebeplerinden biri yirmilik dişlerdir. Öncelikle yirmilik dişler çıkarken diş etinde şişmeye neden olurDolayısıyla diş ağrısı hissederiz. Bunun yanı sıra yalnızca yirmilik diş değilgömülü halde diş etinin altındaki dişler de ağrıya neden olmaktadırGömülü vaziyette duran dişler diş eti veya kemik yüzünden dışarı çıkamaz ve orada ağrıya sebebiyet verir. 

Gevşek veya Kırık Dolgular 

Dolgu işlemi dişte çürümeye neden olan boşlukların doldurularak tedavi edilmesi işlemidir. Bu işlem düzgün yapılmazsa veya zamanla bu dolgu özelliğini kaybederse yeniden dişte oyuklar oluşur. Sonuçta da bu boşluklar bakteri enfeksiyonlarına açık hale gelir. Diş ağrısı neden olur dediğimizde ilk cevabın enfeksiyon ve apseler olduğunu belirtmiştik. Sonuç olarak diş dolgularının düzgün ve sağlam olmaması diş ağrılarını beraberinde getirir.

Çatlak Diş 

Dişin sert tabakasında oluşan bir çatlak ağrıya neden olurGenellikle arka ve üst dişlerde meydana gelen diş çatlakları kolayca gözle görünmez. Hatta bazen ağrının sebebinin çatlak diş olduğu anlaşılmazDişte çatlak varsayiyecekleri çiğneme sırasında bu diş etini tahriş ederDolayısıyla ağrı hissedilir. Ek olarakdişteki ufak bir çatlak büyüyerek diş hasarına ve diş çürümesine neden olabilir 

Diş Eti Çekilmesi 

Diş eti çekilmesidiş etinin diş kökünü açığa çıkaracak kadar gerilemesi şeklinde tanımlanabilir. Bunun sonucunda diş ile diş eti arasında boşluklar oluşur. Bu boşluklarda bakteri kaynaklı enfeksiyonlar oluşabilir. Daha da önemlisi diş eti çekilmesi tedavi edilmezse diş kaybına da neden olmaktadır. 

Diş Ağrısı Neden Olur Sorusunun Doğrudan Diş ile İlgili Olmayan Cevapları 

Periodontal Apse 

Diş etlerinde bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara denirAğız içi hijyenine dikkat edilmediğinde diş etinde bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar oluşur. Bu da ağrı olarak hissedilir. Bu nedenle ağız hijyenine özen göstermek gerekir. 

Diş Eti ülseri 

Genellikle ‘aft’ olarak bilinenağız içinde ve diş etlerinde karşılaştığımız yaralara ağız ülseri veya diş eti ülseri denmektedirÇoğunlukla beyaz gri ve çevresinde kızarıklık gördüğümüz yaralardır. Bu yaralar oldukça rahatsız edicidir ve günlük hayatı kötü etkiler. Özellikle yeme içme ve hatta konuşma oldukça zorlaşmaktadırSonuç olarak diş ağrısı neden olur diye sorduğumuzda doğrudan diş ile alakalı olmasa bile ağız ülserlerini örnek verebiliriz.

Sinüzit, Diş Ağrısı Neden Olur Sorusuna Cevap Olur Mu?

Sinüzit ilk bakışta dişlerle ilgisi yokmuş gibi görünse de aslında ağrı hissettiğimiz bölge açısında birbirine yakındırSinüzitin oluştuğu sinüs boşluğu üst dişlerin sinirlerine çok yakın mesafededir. Bu nedenle aslında sinüzite bağlı gelişen bir ağrıdiş ağrısı şeklinde algılanabilirBöyle bir durumda ağrıya neden olan etkenin tespiti için doktor kontrolü gerekmektedir. 

Çene Eklemlerinde ve Sinirlerde Yaralanma 

Yalnızca dişlerde değil, çene eklemlerinde gerçekleşecek bir yaralanma da diş ağrısı olarak algılanmaktadır. Ayrıca beyinde diğer organlara iletilen sinir hücrelerinde bazıları çeneden geçer. Dolayısıyla bu sinirlerde meydana gelecek herhangi bir harabiyet de diş ağrısına neden olmaktadır. Özetle diş ağrısı neden olur diye sorduğumuzda aslında çok farklı sebep sayabiliriz.. Bunu anlamak için mutlaka bir diş hekimine muayene olmanızı öneririz. 

Sizler için il bazında hekimlerin profillerini sunuyoruz. Diş hekimleri listesini inceleyin , yorumları okuyun ve kolay randevu oluşturun.

 

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers