facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücut sağlığı ve metabolizmanın düzgün çalışması için olmazsa olmaz en önemli unsurlardan biri D vitaminidir. Diğer vitaminlerden farklı olarak insan vücudunda bulunan sistemlerin hemen hepsinde görev almaktadır. Dolayısıyla birçok farklı alanda etkin olduğu ve fayda sağladığı bilinmektedir. Eksikliğinde de çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Bu yazımızda neredeyse hayati önem taşıyan D vitamini nedir, vücuda nasıl fayda sağlar ve D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir sorularına cevap arayacağız.  D vitaminini tükettiğimiz gıdalardan alırız ancak yalnızca gıdalardan alınan D vitamini çoğu zaman yeterli gelmez. Bu nedenle takviye almak gerekmektedir. Ek olarak vücuda giren D vitamini, güneş ışığı sayesinde aktifleşir ve fayda sağlamaya başlar. Diğer bir deyişle yalnızca D vitamini içeren yiyecekler tüketmek tek başına yeterli gelmez; güneş ışığı almak gerekir. Bu nedenle kişi her ne kadar iyi beslense de yeteri kadar güneşe çıkmıyorsa D vitamini eksikliği belirtileri yaşayabilir.   D vitamini eksikliği çok yaygın görülen bir durumdur. Özellikle dünya üzerinde güneşlenme süresi az olan bölgelerde yaşayan insanlarda daha fazla görülmektedir. Benzer şekilde günün çoğunluğunu kapalı ortamlarda geçiren kişilerde de D vitamini eksikliği olması muhtemeldir. Ayrıca koyu ten rengine sahip kişilerin açık tenlilere kıyasla D vitamini eksikliği belirtileri gösterme olasılığı daha fazladır. Bu durumun nedenlerine geçmeden önce D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, inceleyelim. 

Sık Sık Hasta Olmak D Vitamini Eksikliği Belirtisi Olabilir

d vitamini eksikliği belirtileri hasta olmak D vitamini eksikliği belirtileri arasında en yaygın olanı sık sık tekrarlayan hastalanma halidir. Bunun çoğunluğunu enfeksiyonlar oluşturur. Çünkü D vitamini bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Bağışıklık sistemimizde, vücudumuza giren bakteri ve virüslerle savaşan hücreler bulunmaktadır. D vitamini bu hücrelerle direkt etkileşim halindedir. Bu sebeple D vitamininin varlığı bağışıklığın güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle grip benzeri solunum yolu enfeksiyonlarının sık tekrarlanması, D vitamini eksikliğine işaret eder. Sonuç olarak D vitamini, vücudun savunma mekanizması için son derece önemlidir. 

Bel ve Sırt Ağrıları 

d vitamini eksikliği belirtileri bel ve sırt ağrılari Tükettiğimiz gıdaların vücudumuza fayda sağlaması için kana emiliminin olması gerekir. Bu işlem genellikle sindirimin sonunda ince bağırsak tarafından yapılır. Vücuda faydalı her bileşenin emiliminde farklı reseptörler görev alır. Kemik ve kas yapıları için önemli olan kalsiyumun emiliminde ise D vitamini büyük rol oynar. Kalsiyum elementi, vücudun iskelet sisteminin sağlığı için son derece önemlidir. D vitamini sayesinde gıdalardan kalsiyum alırız ve vücudumuz bunu sağlam kemikler oluşturmak için kullanır. Sık sık yaşanan bel ağrısı, sırt ağrısı ve sürekli tekrarlayan kemik ağrılarına sahip bireylerde, kanda D vitamini miktarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak D vitamini eksikliği belirtilerinin en belirgin semptomlarından biri olarak kemik ağrılarını sayabiliriz. 

Yaraların Geç İyileşmesi 

d vitamini eksikliği belirtileri yaraların geç iyileşmesi D vitamini, vücutta herhangi bir sebeple oluşmuş yaraların iyileşme sürecini hızlandırmada önemli rol oynar. Bu nedenle D vitamini eksikliği belirtileri arasında yaraların ive enfeksiyonların iyileşmesinin gecikmesini de sayabiliriz. Bahsettiğimiz yaralar herhangi bir sebeple derinizde oluşmuş bir kesik olabilir. Ek olarak bir ameliyat yarası ya da diş operasyonu sonucu meydana gelmiş enfeksiyon veya iltihap olabilir. Zamanla vücut kendiliğinden bu yaraların kapanmasını sağlar. Bu iyileşme sürecinde birçok bileşen görev alır ve D vitamini de bunlardan biri olarak belirtilmektedir. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi D vitamini bağışıklık sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısıyla vücudumuzun savunma mekanizmasının da iyileşme sürecindeki yeri göz ardı edilemez. Sonuç olarak D vitamini, vücudumuzda bulunan yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırarak yine çok önemli bir görev üstlenmiş olur. 

Kemik Kaybı Yaşamak 

d vitamini eksikliği belirtileri kemik kaybı
D vitamininin kemik sağlığı açısından son derece önemli olduğunu daha önce belirtmiştik. Dahası kalsiyum emiliminin sağlanması ve iskelet sistemi metabolizması içinde görev alması bakımından da önem arz etmektedir. Özellikle yaşlılarda zamanla kemik yapısı mineral kaybetmeye başlar. Bu minerallerden en önemlisi kalsiyumdur. Kalsiyumun vücutta kullanımını sağlayan da D vitaminidir. Dolayısıyla kalsiyum ve D vitamini eksikliği birlikte düşünülmelidir.  
Kemik kaybı ifadesinde anlatılmak istenen, ilerleyen yaşla birlikte kemikte mineral yoğunluğunun ve kemik kütlesinin azalmasıdır. Özellikle yaşlı kadınlarda kemik kırılmalarına sebebiyet vermesi açısından tehlikelidir. Eğer size doktorunuz tarafından kemik kaybı teşhisi konmuş ise, kalsiyum ve D vitamini miktarının tespiti için kan tahlili isteyecektir. Sonuç olarak D vitamini eksikliği belirtilerinden biri olan kemik kaybı yaşamanız söz konusu ise takviye almanız faydalı olacaktır. 

D Vitamini Eksikliği Belirtilerinden En Yaygını Kas Ağrısı 

d vitamini eksikligi belirtileri kas agrisi Kas ağrısının nedenlerini tahmin etmek zordur. Çünkü birçok nedeni olabilmektedir. D vitamini eksikliğine bağlı ise bu, kan testiyle kolayca teşhis edilmektedir. Doktorunuzun gerekli gördüğü miktarda D vitamini takviyesiyle de kas ağrılarında azalma beklenmektedir. 

Yorgunluk 

d vitamini eksikligi belirtileri yorgunluk

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıldır? 

D vitamini eksikliği belirtileri spesifik olmayan, yani birçok nedeni olabilen belirtilerdir. Bu nedenle yalnızca belirtilere bakarak direk D vitamini eksikliği teşhisi koymak zordur. Dolayısıyla kanda D vitamini miktarı araştırılmalıdır. Eğer siz de yukarıdaki belirtilerden birini veya birkaçını uzun zamandır yaşıyorsanız doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. D vitamini eksikliği çok yaygın bir durumdur ve farkına varmak zordur. Bununla birlikte tüm beden ve ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Dolayısıyla düzenli olarak kandaki D vitamini seviyenizi kontrol ettirmenizde fayda vardır. Doktorunuzun uygun göreceği biçimde takviye almak da yararlı olacaktır. 
  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers