facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Çocuklarla Doğru İletişim Kurabilmek
Çocuklarla Doğru İletişim Kurabilmek

Çocuklarla Doğru İletişim Kurabilmek

 

psikolog dilan er
Yazar: Psikolog Dilan ER

Çocuklar anne babanın yaptığı her şeyden etkilenmektedir. Çünkü çocukluk yılları kişiliklerinin oluştuğu yaşlardır. Şöyle düşünelim, bir anne ve baba çocuğunu fazla önemsemiyor, çocuğun sorduğu sorulara kısa ve üstünkörü cevaplar veriyor, sizce bu çocuk kendini nasıl hisseder? Bu durumdan çocuk nasıl etkilenir? Cevabı hepimiz tahmin edebiliriz, tabi ki çocuk bu durumdan olumsuz etkilenir. Başka bir anne ve baba düşünelim. Çocuğuyla samimi bir şekilde ilgilenen, onunla empati kuran bir aile, peki bu durumda çocuk nasıl etkilenir? Tabi ki çocuk özgüvenli ve sağlıklı olacaktır. Bu yüzden çocukla doğru iletişim kurmak çok önemlidir.

Çocuklarla Doğru İletişim Kurabilmek İçin Yapılması Gerekenler

  • İyi bir dinleyici olun,
  • Sorduğu sorulara cevap verin
  • Doğru iletişim özgüven konusunda destek olacaktır,
  • Sorduğu sorular ile alay etmeyin,
  • Çocuğunuzdan sevgi ve şefkatinizi esirgemeyin.

Çocuklarla Doğru İletişim İçin Onu Dinleyin

çocuklarla doğru iletişim için dinleyeyinÇocuklarla doğru iletişim için öncelikli olarak iyi bir dinleyici olmalısınız. Bu durum aslında kim olursa olsun olması gereken bir durumdur. Çocuklar ise bu konularda daha hassastır, kırılgandır ve bu durumdan daha çok etkilenmektedir. Çocuk dinlendiğini ve anlaşıldığını hissetmelidir. Bazı çocuklar konuşmayı sever ve biraz fazla konuşabilmektedir. Bu durumda aileler dinlemekte zorlanabilmektedir. Ancak çocuk her durumda dinlenmeli ve dinlendiğini fark etmelidir. Bunun için çocukla göz teması kurmanız çok önemlidir. Göz teması onu önemsediğinizi ve anlamaya çalıştığınızı gösterecektir ve ilişkilerde çok önemlidir. Göz teması kurulan ilişkiler daha samimidir ve iki tarafta konuya daha çok odaklanır. Bu durum sağlıklı bir iletişimin oluşmasını sağlar. Sağlıklı bir iletişim her zaman için iki tarafında istediği ve umduğu bir durumdur.

Sorduğu Sorulara Cevap Verin

cocuklarla dogru iletisim soru cevapÇocuklarla doğru iletişim için sorular sorduğunda cevap vermek önemlidir. Çocuklar dünyayı keşfetmeye çalıştıkları için çok soru sorarlar, ebeveynlerde sıkılmadan bu sorulara cevap vermelidir ama eğer yorgun olduğunuzu hissediyorsanız ve cevap verecek bir durumda değilseniz çocuğunuza bunu ifade edin, yani ‘şu an biraz yorgunum sonra konuşsak olur mu?’ veya ‘şu an müsait değilim’ gibi. Bu şekilde kendinizi ifade ederseniz çocuk anlayışla karşılayacaktır ve o da bu davranışı benimseyecektir. Çocuk bu şekilde hem daha sağlıklı ve özgüvenli olacaktır. Ayrıca araştırmalar soru soran çocukların daha iyi bir gelişim göstereceğini belirtiyor. Yani çocuğunuz çok soru soruyorsa bu durum sizi sevindirmelidir.

Doğru İletişim Eşittir Özgüven

dinlemekÇocuklarla doğru iletişim için çocuğu dinlememek, cevap vermemek çocuğun kendisine olan güvenini sarsacaktır. Çocuğunuzla ne kadar doğru iletişim kurarsanız o kadar özgüvenli ve sağlıklı olacaktır. Doğru iletişim çoğu zaman göz ardı edilen bir durumdur. Oysa ki çok önemli ve temel bir süreçtir. Doğru iletişim karşınızdakini daha iyi anlamanızı sağlar ve ilerleyen süreçte sorun yaşama ihtimaliniz azalır.

Çocukluk yıllarını bir binanın temeli gibi düşünebilirsiniz. Binanın temeli ne kadar sağlam olursa ilerde sorun yaratma ihtimali o kadar az olacaktır. İşte çocukluk yılları da buna benzer. Çocuğunuzla gelişiminin en hızlı olduğu dönem olan bebeklik ve çocukluk yıllarında doğru iletişim kurarsanız ilerde sorun yaşama ihtimali o kadar az olacaktır.

Saçma Sorular Sorsa da Onunla Alay Etmeyin

cocuklarla dogru iletisim alay etmek

Çocuklarla doğru ileitşim için kullandığınız dil çok önemli yani çocuğunuzun sorduğu sorular ne olursa olsun alaycı bir dil kullanmayın. Örneğin ‘bu ne saçma bir soru’, ‘niye bu kadar çok soru soruyorsun’ gibi şeyler söylememelisiniz. Çocuğunuz kendini ifade etmekten korkacak, çekinecektir. Bu yüzden ileriki hayatında çekingen ve özgüvensiz olabilmektedir. Çocuklar içinden o an ne geçiyorsa genelde söyler. Bu sebeple sorduğu sorular size sıkıcı gelebilmektedir. Ancak çocuğunuzun gelişimi için hem iyi bir dinleyici olmalısınız hem de sohbet etmelisiniz.

Çocuklarla Doğru İletişim İçin Sevgi ve Şefkatinizi Esirgemeyin

cocuklarla dogru iletisim sefkat

Ayrıca yeni doğan bebeklerle de kurulan iletişim çok önemlidir. Bebekler her şeyi çok kolay hisseder, yani onunla ilgileniyor musunuz çabucak anlar. Bu aşamada çocukla fiziksel temas kurmanız, koşulsuz saygı ve sevgi göstermeniz ve şefkatli davranmanız çok önemlidir. Araştırmalar şefkatle büyümeyen çocukların ileride kendini eksik, değersiz hissetme ihtimalinin arttığını gösteriyor.

Son olarak şunu söyleyebilirim, sadece çocuğunuzla kurduğunuz iletişim değil ailenin diğer üyelerinin birbiriyle kurduğu iletişim de çok önemlidir. Çocuklar her zaman ilk olarak ebeveynlerini örnek alırlar. Sizin kendi aranızdaki iletişim ne kadar saygılı ve doğru ise, çocuğunuz da bu iletişim yöntemini benimseyecek ve bu şekilde iletişim kuracaktır. Unutmayın çocuklar anne ve babayı rol model olarak benimser. Doğru iletişim bu sebeplerden dolayı en temel süreçlerden biridir.

Çocuklarla doğru iletişim için psikolog desteği almanız önemlidir. Makalemizin yazarı Psikolog Dilan ER Mersin’de yüzyüze terapi uygulamaktadır. Diğer iller için online terapi randevusu alabilmektesiniz. Ayrıca İstanbul psikolog , Ankara psikolog , İzmir psikolog , Bursa psikolog , Antalya psikolog ve Mersin psikolog desteği için psikologları inceleyin.

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers