facebook piksel
  1. Ana Sayfa
  2. Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü ?
Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü ?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü ?

İnatçı yağlara sahip bölgelerimizden hep şikayet ederiz . Karın bölgesinden gitmeyen ve bacaklarımızı terk etmeyen bu yağlar her gruptan insanın baş belası. Birçok insan genelde sadece bir veya iki bölgesindeki kilolardan şikayetçi olduğunu diğer bölgelerinden ise memnun olduğunu dile getirir. Hal böyle olunca birçok işletme ve ürün sağlayıcı bölgesel zayıflama diye bir efsane uydurup bu durumdan para kazanmaya başlıyor.

Vücudun yağ depolama ve yağ yakma mekanizmaları o kadar kendi içinde tutarlı ve sistematik ki bu sistemler hakkında az bir bilgi edinmek bile bölgesel zayıflama olayının ne kadar akla uygun bir şey olmadığını gösterecek. Bölgesel zayıflama konusu elbette hemen rafa kaldırılmamış. Üzerine yapılan birçok klinik deney var. Bölgesel zayıflama mümkün mü sorusunun sorulduğu bu klinik deneylerde kontrol ve deney grupları oluşturulup deney grubuna bölgesel zayıflama antrenmanları veriliyor. Deneyler sonucunca görülüyor ki deney grubu ve kontrol grubu yaklaşık aynı miktarlarda kilo kaybetmiş ve bölgesel bir zayıflama görülmemiş.

Neden Bölgesel Zayıflayamıyorum ?

Bölgesel zayıflamak isteyen insanlar genelde bir veya iki bölgelerinde şikayetçi ve diğer bölgelerinden memnun demiştik. Bu insanlar bölgesel zayıflama amaçlı antrenmana başladıklarında ise her bölgeden yaklaşık eşit miktarda yağ kaybeder. Peki neden? Bunun öncelikli sebebi yağ depolarının vücudun en verimli enerji depoları olmaları. Vücut en verimli enerji deposundan o kadar kolay kurtulmak istemiyor. Bu arada yağ yakımı için yapılan vücut içindeki tüm hareketlilik de tüm vücutta eşit miktarda görülüyor. Bu durumun asıl sebebi sık çalışan organların enerji depolarının tamamen bitirip kendilerini yok etmelerini önlemek. Yani vücudunuz siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın enerjiyi eşit miktarda yakıyor.

Fakat bazı genetik faktörler var, bazı bireyler belli bölgelerinde dolaşım sistemi problemleri gibi sorunlardan dolayı daha fazla yağ topluyor. Bunun önüne geçebilmek ise bölgesel zayıflamak olmasa da başka şekillerde sağlanabiliyor. Örneğin sıkılaşma egzersizleri o bölgelerdeki kasların sıkılaşmasına ve ton almasına yardımcı olduğu için genel zayıflama sürecinde inatçı yağlardan kurtulmayı sağlamasa da o bölgedeki kalınlaşmayı aza indiriyor.

Zayıflamak İçin Diyetisyene Başvurmalı mıyım ?

Beslenme diyetetik uzmanlarına sadece zayıflamak için değil sağlık yaşamak için de başvurulması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu durumda bölgesel zayıflayamıyorsanız bile genel zayıflama için bir diyetisyene görünmeniz sağlıklı olabilir. Ayrıca inatçı yağlar ve kalınlaşmaların altında başka bir problem olup olmadığını anlamak için de dahiyeliye doktorlarına gitmek oldukça faydalı olacaktır.

DoktorBilgini senin için İllere göre en iyi diyetisyenleri sıraladı aşağıdaki linklerden sana uygun ili seçip diyetisyen randevusu oluşturabilirsin

İstanbul En İyi Diyetisyenlere Göz Atıp Randevu Oluşturmak İçin Tıkla

Ankara En İyi Diyetisyenlere Göz Atıp Randevu Oluşturmak İçin Tıkla

İzmir En İyi Diyetisyenlere Göz Atıp Randevu Oluşturmak İçin Tıkla

Bursa En İyi Diyetisyenlere Göz Atıp Randevu Oluşturmak İçin Tıkla

Antalya En İyi Diyetisyenlere Göz Atıp Randevu Oluşturmak İçin Tıkla

Dİğer İller için sayfadan İli seçip Diyetisyen Randevusu Oluştur

Sağlık Bakanlığı

  • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers