facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Asker Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?
Asker Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Asker Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Asker diyeti , son dönemde oldukça popüler bir konumda yer alanmaktadır. Çünkü “3 günde 5 kilo” mottosunun benimsendiği bir diyet türüdür. Asker diyeti yapanlar için ana şart, haftanın 3 günü zorunlu olacak şekilde diyet listesine bağlı kalmaktır. Geriye kalan 4 gün ise beslenme düzenine dikkat edilerek 1500 kalorinin üstüne çıkamamanın hedeflenmesidir. İçerisinde yer alan öncelikli bazı besinlerin tam anlamıyla sağlıklı olmaması nedeniyle sağlıklı diyet türleri arasında yer verilmemektedir. Günümüzde sağlıksız besin zincirinde yer alan ürünlerin oldukça seviliyor olması da bu diyet türünü cazip kılmaktadır. Aynı zamanda birçok diyet türüne nazaran herhangi bir takviye ya da yüksek fiyatlı yiyeceklere de ihtiyaç duyulmamaktadır. Peki asker diyeti nedir, diyet listesinde hangi besinler yer alır?

Askeri Diyet Nasıl Yapılır?

Haftalık periyotta 4.5 kilogram gibi bir rakamın hedeflenmesi üzerine temellenen asker diyeti, 3 günlük düzenden oluşur. 3 günü tamamladıktan sonra , 4 günlük bir mola verilerek periyotlar halinde sürdürülmektedir. Asker diyeti yapanlar, özellikle ABD ordusunun kontrolünü sağlayan beslenme uzmanlarının verilerini dikkate alıyor. Ordu mensupları için özel hazırlanması nedeniyle de bu isim olarak adlandırılıyor. İlk 3 gün 3 öğün olarak belirlenen listelerde düşük kalorili yemek programı hazırlanmalıdır. Çoğu diyet türünden en büyük farkı da kesinlikle öğünler arası atıştırmalık tüketilmemesidir. Günde ortalama 1000-1400 kalorilik bir tüketim gerçekleştirilmelidir. Bu kalori miktarı da bir yetişkinin günlük kalori ihtiyaç seviyesinin altındadır. Diyet periyodunda geriye kalan 4 gün ise düşük kalorili besinlere yönelerek sağlıklı bir beslenme yapılması gerekmektedir. Asker diyetinde bir diğer nokta ise 3 zorunlu gün listesinde değişiklikler yapılabilmesidir. Bağlı kalınması gereken kaloriyi aşma korkusu yaşayanlar 3 gün boyunca aynı besinleri tüketmeyi tercih edebilmektedir. Ancak 3 günlük planda her gün aynı kalorinin tamamlanacağı göreceli listeler de hazırlanabilmektedir. Her ne kadar diyet listeleri ile ilgili sosyal mecralarda bilgilendirmeler yapılsa da diyet listelerinin kişisel olması unutulmamalıdır. Her diyet listesinin her birey tarafından uygun olmayacağı atlanmaması gereken en önemli noktadır.

Örnek Asker Diyeti Listesi

Asker diyeti yapmak isteyenler için 3 günlük zorunlu listeler hazırlanmaktadır. Bu listeler kişisel hazırlanmakla birlikte gerekli ölçümler ile belirlenmektedir. 1 günlük öğün sıralaması şu şekildedir; Kahvaltı:
 • 1 dilim kızarmış ekmeğe sürülmüş 2 kaşık fıstık ezmesi
 • Yarım muz
 • 1 fincan çay ya da kahve
Öğle Yemeği:
  • Bir adet haşlanmış yumurta
  • Bir dilim kızarmış ekmek
  • 1 fincan çay ya da kahve
Akşam Yemeği:
 • Yarım bardak taze fasulye ve 90 gr etli yemek
 • Yarım muz
 • Bir fincan vanilyalı dondurma
Diyetisyen randevusu için linke tıkla: Online diyetisyen
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers