fbpx
 1. Ana Sayfa
 2. Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?
Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Adet düzensizliği birçok kadının sıkça karşılaştığı bir durumdur. Normal adet döngüsü 24-35 gün arasında gerçekleşir ve 5-7 gün sürer. Döngünün 21 günden kısa olmasına sık adet görme 35 günden geç olmasına da seyrek adet görme denir. Adet düzensizliğine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bunlar organik ve hormonel olabilir. Organik sebepler yaşla gelen menopoz, rahimde bir hastalık, kanser olarak sıralanır. Hormonel sebepler ise birçok neden bağlı gelişebilir. Örneğin doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, stres gibi.

 

Her Adet Gecikmesi Hamilelik Mi Demektir?

 

Adet gecikmesinin nedenlerinden en yaygını olanı hamileliktir. Hamilelik şüphesi varsa ve birey adet gecikmesi yaşıyorsa bir test yaptırmak faydalı olabilir. Bunun dışında aslında her adet gecikmesini hamileliğe bağlamak doğru olmaz. Adet gecikmesinin birçok sebebi olabilir. Bunlar:

 

 • Stresadet dönemi düzensizliğinin en büyük nedenidir. Adet düzeni sağlayan beynin bölgesi stres altında düzenli çalışamayabilir.
 • Düşük vücut ağırlığı: normalden zayıf olmak yumurtlama durumunu etkiler ve adet düzensizliğine yol açar
 • Aşırı kilo: aynı şekilde obezite de hormonel değişikliklere sebep olur ve adet düzensizliği oluşur.
 • Polikistik Over Sendromu: yumurtalıkların üzerindeki kistlerin erkeklik hormonu salgılatması adet düzensizliğine yol açar.
 • Doğum kontrol hapları: doğum kontrol hapları kullanımının bırakılması kişilerde adet düzenini bozar, yerine oturması 6 ayı bulabilir.
 • Kronik hastalıklar: bireylerde bulunan birtakım hastalıklar adet düzensizliğine sebep olabilir.
 • Tiroit Sorunları: aşırı aktif veya aşırı pasif tiroit bezleri adet gecikmesine sebep olabilir.

Adet gecikmesi birçok sebeple ortaya çıkabilir. Bu durumun bazı belirtilerini tanımak birey için faydalı olacaktır. Bunlar:

 • Karında ve belde ağrı
 • Hamilelik
 • Doğum kontrol haplarının düzensiz alınması

 

Adet Gecikmesinin Bir Zararı Var mıdır?

 

Adet düzensizliği aynı öksürük gibi başka durumların habercisi olabilir. Bu sebeple nedenini iyi anlamak ve üzerine gitmek bireyin sağlığı için faydalı olacaktır. Adet gecikmesine giren birey sebebini anlamadığı için bu durumu stres yapacak ve adet gecikmesini daha da uzatacaktır. Bu sebeple böyle bir durumda tüm şikayetlerinizle beraber bir kadın hastalıkları uzmanını görmeniz en doğrusu olacaktır.

 

Adet düzeni sağlamak için doğada bulunan bitkileri kullanmadan önce ise doktorunuza başvurmanız en doğrusudur. Bilinçsiz bitkisel destekleyici kullanmak daha büyük zararlara yol açabilir. Eğer sebebi bilinmeyen bir adet düzensizliğiniz varsa, vakit kaybetmeden doktorlarımızdan randevu alın.

https://doktorbilgini.com/erken-adet-olmak-ne-anlama-gelir/
Erken Adet Olmak Ne Anlama Gelir

Kadınları en çok etkileyen sağlık sorunları nelerdir?

 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers