facebook piksel
 1. Ana Sayfa
 2. Adet (Regli) Gecikmesi Neden Olur ?
Adet (Regli) Gecikmesi Neden Olur ?

Adet (Regli) Gecikmesi Neden Olur ?

Adet kanaması diğer ismi ile regl kanaması , rahim iç tabakasının her adet döngüsünün bitiminde kan ile dökülmesidir . Genç kızlık döneminden menopoza girilen yaşa kadar kadınların belli aralıklarda yaşadığı hatta zaman zaman bilinçsizce hastalık olarak dahi yorumlanan regl kanaması, sağlık belirtisidir.  Genç kızlık döneminden Menopoz dönemine kadar 28 günde bir kadınlar adet kanamasına maruz kalır. Adet kanamasının miktarı ,zamanı ,düzeni olması oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılan tıbbi araştırmalara göre yılda 2 yada 3 seferden fazla adet kanamasının gecikmesi, ciddi problemlerin belirtisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınların  önemli bir yüzde sayılan kısmında adet gecikmesi oldukça sık rastlanan ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Adet gecikmesinden söz edebilmemiz için adet başlangıç tarihini minimum  7 gün süre ile geçmiş olması gerekmektedir.  Bu nedenle adet gecikmesi nedenleri ve adet regli gecikmesi neden olur kadınlar tarafından hem merak konusu hem de sağlıkları için araştırılması ve öğrenilmesi gereken bir durumdur.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

 • Gebelik
 • Stres
 • Bilinçsizce yapılan yoğun egzersiz programları
 • Bilinçsiz kilo kaybı yada kilo alınması durumları
 • Emzirme ve lohusallık dönemi
 • Troid  bozuklukları,
 • Erken menopoz
 • Kronik hastalıklar alerjik ve hormonel durumlar
 • Doğum kontrol
 • Polistik Over Sendromu
Yukarıda belirtiğimiz etkenler adet gecikmesi nedenleridir. Peki bu etkenler adet gecikmesine nasıl etki eder? Yani Adet gecikmesi neden olur detaylarını inceleyelim.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Geçikmesi Neden Olur? Gebelik

adet gecikmesi neden olur gebelik Adet gecikmesi nedenleri arasında en önemli etkenlerden biridir gebelik. Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda korunmadan yaşanan cinsel ilişkilerden sonra yaşanan adet gecikmesi için ilk akla gelen gebeliktir. Bu durumda ilk olarak bir gebelik testi yapılması gerekmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Stres

adet gecikmesi neden olur stres Herhangi bir nedenle yoğun stres yaşayan kadınlarda hormonlar düzensizleşebilmektedir. Bu sebeple strese bağlı olarak adet gecikmesi olabilmektedir. ayrıca yaşanan travmatik vücudun dengesini bozabilmekle beraber, adet gecikmesine neden olabilmektedir. Stresten adet gecikmesi kaç gün olur? sorusunun cevabı tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık olarak 30-35 gün olabilmektedir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Yoğun Egzersiz Programları

adet gecikmesi nedenleri yogun egzersiz Bilinçsizce yapılan yoğun egzersiz programları adet gecikmesi nedenleri arasındadır. Bununla birlikte Yoğun egzersiz yaparken, diyetisyen kontrolünde olmadan yapılan kalori azatmalarıda neden olabilmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Kilo Problemleri

adet gecikmesi neden olur kilo Kilo kaybı ya da kilo alımları durumunda vücudun dengesi değişebilmektedir. Bununla birlikte vücutta ürolojik olarak değişiklikler olabilmektedir. Ayrıca fazla kilolu yani obeziteli kadınlarda adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Emzirme

adet gecikmesi neden olur emzirme Emziren kadınlarda bu dönemde adet görmeyebilmektedir. Bununla birlikte emzirme döneminde adet düzensizlikleride görülebilmektedir. Ancak emzirme döneminin sona ermesi ile adet döngüsü eski düzeninde olacaktır.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Troid Sorunları

adet gecikmesi neden olur tiroid Hipotiroid veya hipertiroid sorunları olan kadınlarda hormonal değişikler yaşanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınlarda da adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

Adet Gecikmesi Neden Olur? Erken Menopoz

adet gecikmesi neden olur erken menopoz Kadınlarda menopoz 45-55 yaş aralığında görülmesi gerekmektedir. Eğer erken menopoz yaşanıyorsa normal menopoz döneminde olduğu gibi yumurta rezervi azalmaktadır. Buna bağlı olarak adet düzensizlikleri yaşanabilmektedir.

Regli Gecikmesi Neden Olur? Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklar vücudumuzun dengesinde değişiklikler neden olabilmektedir. Aynı zamanda kilo kaybına neden olur. Tüm bunlara bağlı olarak kronik hastalıklar regli gecikmesi nedenleri arasındadır.

Regli Gecikmesi Neden Olur? Doğum Kontrol

regli gecikmesi neden olur dogum kontrol haplari Doğum kontrol hapları kullanan kadınlar genellikle adet düzensizliği ile karşılaşmaktadır. Bununla birlikte iğne ve doğum kontrol halkasıda adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Ayrıca doğum kontrol yöntemleri kullanımı bırakıldıktan sonra adet düzensizliğinin geçmesi yani normaleşmesi 6 ay kadar sürebilmektedir.

Regli Gecikmesi Neden Olur? Polikistik Over Sendromu

regli gecikmesi neden olur polikistik over sendromu Yumurtalar üzerinde yer alan kistlerin erkeklik hormonu üretmesi durumu da adet gecikmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Hatta bu durum kadınlarda sivilcelenme, tüylenme zaman zaman kilo alma , gerginlik gibi durumlarda yaratmaktadır. Polikistik Over Sendromu hakkında detaylar için linke tıklayın. Polistik Over Sendromu Eğer sizde adet düzensizliği yaşıyorsanız hekim kontrolüne başvurmanız önemlidir. Çünkü adet düzensizlikleri ciddi rahatsızlıkların işareti olabilmektedir. Sizler için hazırlanmış olan uzman listelerini inceleyin. İstanbul kadın doğum doktorları , Ankara kadın doğum doktorları , İzmir kadın doğum doktoları , Bursa kadın doğum doktorları , Antalya kadın doğum doktorları profillerini inceleyin. Yorumları okuyup hemen randevu alın.  
 • Paylaş:

Yorum Yapın

ap servers